Sorulara Dön
0
Felsefe

Hakikat öğrenilebilir mi?

Hakikat diye bir şey var mı, varsa bunu öğrenmek mümkün mü?

2
Anonim 0
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Bir olguya ait bilgiye ulaşmak, onu tanımlamak, anlama çabası -öğrenmek- olarak görülebilir. Ancak hakikat, kendisine ait bilgiye ulaşılabilecek ve bu yolla anlaşılabilecek bir olgu - değer - şey değildir. Bu özellik de hakikat kavramına özel - has değildir. Bir çok olgu, deneyim yoluyla ya da ancak yetişkinliğe ulaşınca anlaşılabilecek seviyede niteliğe sahiptir.

Felsefi açıdan da hakikat, kişinin varoluşu anlama, kavrama, yorumlama çabasıyla ulaşılabilen bilinç seviyesinin algı düzeyiyle alakalı bir durum. Hakikat - gerçek - algı. Bu üç olgu, bizim varoluşu yorumlarken kullandığımız ana arterler. Hakikat, kendisine ait kesin sonuca ulaşamayacağımız, algı düzeyimizin sınırlılığına bağlı olarak anlamaya yakınlaşma çabasında kalacağımız asıl gerçeklik olarak kabul ettiğimiz üst gerçeklik düzey. Gerçek, bizim algı sınırlılığımız ile deneyimlediğimiz gerçeklik düzeyi. Gerçek olmadığını iddia edemeyeceğimiz, ancak mutlak gerçek olamayacağını da biliyor olduğumuz gerçeklik düzeyi. Algı ise, biyolojik ve evrimsel nedenlere dayalı olarak deneyimlediğimiz gerçekliğin de manipüle olmuş (yaşamda kalmayı garantiye alma, kolaylaştırma) hali. Görme, inanılmaz editlenmiş, yorumlanmış bir algı çıktısıdır örneğin. Ya da tehdit olmayan bir durumu tehdit olarak algılamak da algıya bağlı gerçeklik yorumudur.

Hakikat ile olan etkileşimimiz, deneyimlenebilir gerçeklik ile algıyı ayırt edebilme, evren - biyoloji - fizik gibi temel konularda belli bir düzeyde bilgi edinme, varoluşu yorumlama için yeterli bir zemin oluşturacak çabaya KİŞİSEL OLARAK girme ile yakından alakalı. Hakikate ulaşma gibi bir sonuç beklemeden, anlamaya çalışmanın sıradan bireylere göre daha ileri noktalarına gitmeyi bir gereklilik olarak görebilmek. Biliyoruz ki biz sadece gerçekliği anlamada ilerleyebiliriz. Hakikat, bilinç düzeyimizin çocuk - yetişkin oranında ileri bir komplekslik düzeyi. Bir sonucu hedeflemeden, anlamayı merkeze koyarak ilerlemek, birey olarak aslında olması gereken kişiye doğru gitme yolu ile hakikate dair yorum yapabilme çabasına ulaşabiliriz. Ancak salt bilgi ile, hakikati anlamak, ona ulaşmak gibi bir sonuç pek mümkün görünmüyor. Bilinç gelişimi olmadan; varlık yorumu, hakikate dair anlayış geliştirmek sonucun niteliğine bağlı olarak beklenemez. En azından varlık yorumlarını aşağı - üstün şeklinde ayırmayacak noktaya gelmeden bu konularda kesin ve net konuşmamak gerekir.

153 görüntülenme
0
Paylaş
0

Felsefede hakikat ve gerçeğin şöyle bir ayrımı var: gerçek benim zihnime bağlı olmadan varolan, hakikat ise gerçeğin kendisiyle benim algımın uyum içinde olması yani zihnime bağımlı olan bir durum.

Gerçekler bir takım deneylerle natüralizm kapsamında ortaya konmaya çalışılabilir. Bunun zihnimizle uyumu, yani hakikat ise değişkendir. Çünkü zihnimiz zaman, deneyim ve çevreyle değişkendir.

118 görüntülenme
0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et