Sorulara Dön
1
Astronomi & Kozmoloji

Güneşimiz öldüğünde kendine benzer bir yıldız oluşabilir mi?

Güneşimizin, ondan önce var olan bir yıldızın yakıtını tüketerek patlaması ile oluştuğunu biliyoruz. Bizim güneşimizin de yakıtını tükettikten sonra bir beyaz cüce olması bekleniyor. Neden güneşimizin ölümünden sonra şu anki haline benzer bir yıldız değil de beyaz bir cüce haline dönmesi bekleniyor?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Güneşimizin oluşumu, yapısı ve devreleri, süpernova patlamaları üzerine bilgilerinizde bazı yanlış anlaşılmalar ve eksikler var. Konunun tamamını açıklayabilmem için hem yıldızların temel oluşum ve sonlanma dinamiklerini, hem nötron yıldızlarını hem de karadelikleri kısaca da olsa anlatmam lazım ama çok uzun bir yazı olur bu. Ben size kısaca cevap vereyim, meselenin özünü anlatmaya çalışayım, siz aşağıda vereceğim kaynaklarda daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yıldızların oluşumu, evreleri, sonlanmaları ve ömürlerini tamamladıktan sonra olacaklar hep yıldızların toplam kütleleri ile ilgili. Temel bilgi olarak yıldızların kütleleri ne kadar büyük ise enerjileri o kadar yüksek, ömürleri o kadar kısa ve sonları o kadar görkemli oluyor. Güneş, yıldız sınıflamasının ortalarında sayılabilecek, çok da özel olmayan ama sönük ve önemsiz de sayılamayacak G sınıfı bir yıldız. Ve Güneş, başka bir yıldızın ömrünü tamamlamasından sonra oluşan yıldız çeşitlerinden biri değil. Beyaz cüce, siyah cüce (kuramsaldır, gözlemlenmemiştir) gibi yıldız çeşitleri bu kapsamda ama Güneş gibi bir yıldız, başka bir yıldızın patlaması ya da herhangi bir aşaması sonrasında ortaya çıkmış değil. Güneş, başka bir çok yıldız gibi bol miktarda hidrojenin bir araya gelerek oluşturduğu bir yıldız. Bu ayırımı şöyle yapabilirsiniz: Yıldız artığı olan yıldızlar, bildiğimiz yıldız oluşum ve gelişim evrelerini, yani hidrojenden karbona ya da demire kadar süren element oluşum sürecini yaşamazlar. İçerikleri genellikle sabittir ve enerjilerini yavaşça kaybederler çünkü içlerinde nükleer reaksiyonlar devam etmez.

Bir yıldızın patlayabilmesi için kütlesinin en az 1,4 (1,35-1,44 arasında bilgiler var) Güneş kütlesinde olması gerekiyor. (Chandrasekhar limiti deniyor buna) Bunun altında ise patlamıyor, kırmızı deve dönüşüp dış katmanını yavaşça uzaya salıyor. Güneş bu kapsamda bir yıldız. Bu olayı da "sakin bir patlama" olarak görüyor iseniz bir itirazım yok :). Fakat genellikle kozmologlar bu olayı patlama olarak tanımlamıyorlar. Yani Güneş büyüklüğündeki yıldızların sonlarında bildiğimiz süpernova patlamaları ile olmaz. Süpernova patlamaları sonucu ise, yine patlayan yıldızın kütlesi 1,4-3 Güneş kitlesinde ise bir nötron yıldızı, 3 Güneş kütlesinden büyük ise bir karadelik oluşur. Bu iki yapıya da zaten yıldız demek pek doğru sayılmaz.

Kabul Edilen Cevap
2
Teşekkür
Paylaş
2
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

  • Wilhelm Anderson. Chandrasekhar Limiti. (02 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 02 Aralık 2020. Alındığı Yer: wikipedia | Arşiv Bağlantısı
  • Liebert, J.; Bergeron, P.; Eisenstein, D.; Harris, H. C.; Kleinman, S. J.; Nitta, A.; Krzesinski, J.. Beyaz Cüce. (02 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 02 Aralık 2020. Alındığı Yer: wikipedia | Arşiv Bağlantısı
  • Manuel O. K. and Hwaung Golden (. Güneş. (02 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 02 Aralık 2020. Alındığı Yer: wikipedia | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın