Sorulara Dön
0
Astronomi & Kozmoloji

Güneş uzayı nasıl büküyor?

Kütleçekimini kumaş ile tanımlıyoruz, demir küre koyarsak buker ve bilyeler etrafında döner ama bu durumda kumaşı buken demirin kütlesi değil demiri çeken yerçekimi. Uzayda ise güneş kütlesiyle uzayı büküyor ama nasıl? Ne tarafa ve neden o tarafa doğru?

1
Teşekkür (2)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Sorunun çok değerli olduğunu belirtmek isterim.

Öncelikle uzay-zaman ve kütlenin uzayı bükmesini gösteren kumaş (uzay-zaman dokusu) ve bilyeler (uzayı büken kütle, gezegenler) benzetmesi çok yanlış bir benzetmedir,olay tam olarak bu şekilde gerçekleşmez, ayrıca bunu dünyada göstermek ne kadar açıklayıcı gibi gelse de bizi yanlış düşünce kalıplarına sokuyor.

Çünkü dünyada yerçekiminin oluşu ile uzayın benzetilmesi kişide sanki uzayda her şey aşağı yönde çekilir ve bu doğalmış yanılsaması oluşturuyor.Halbuki görselde göründüğü gibi durumun bu şekilde olmadığı düşünülüyor.

Uzayın muhtemel dokusu
Uzayın muhtemel dokusu
Khosann

Gelelim kütlelerin uzayı nasıl büktüğüne ; Einstein'a göre kütle, konsantre enerjidir ve bu bilgiden yola çıkarsak, bir enerji konsantrasyonu kendisini çevreleyen alan (uzayın dokusu) üzerinde bir etkiye sahiptir ve enerji aslında çevreleyen alanı bükmez. Homojen olmayan hale getirir. Enerjinin bunu nasıl yaptığına gelince, kimse kesin olarak bilmiyor,belki bu graviton ile açıklanabilir.

Graviton: kütleçekim kuvvetini ilettiği varsayılan, sanal bir parçacıktır. Einstein'ın Genel Görelilik teorisinin önemli bir parçasıdır. Gravitonun varlığı etkileri sayesinde bilinmektedir fakat onu ölçmek ya da gözlemlemek şimdilik olanaksızdır.

Einstein genel görelilikte şöyle der; "yerçekimi alanının enerjisi, diğer herhangi bir enerji türüyle aynı şekilde yerçekimi ile hareket edecektir"

Uzayda tam olarak neyin büküldüğüne gelince, tam olarak neyin değiştirildiğini söylemek daha iyidir ve cevap uzayın kendisi olmalıdır.Einstein uzayı,berrak hayaletimsi elastik şey olarak tanımlar, aslında bu jöle olarak düşünülebilir ve gezegenler de bu jölenin içindeki kütleli yuvarlak toplar olabilir.

Kütlenin uzay dokusunu bükmesi
Kütlenin uzay dokusunu bükmesi
Khosann

Özetle,uzayın dokusunu jöleye benzetirsek ve Einstein'ın deyişiyle kütle konstantre enerjiden oluşuyorsa,enerji bulunduğu uzay dokusuna henüz net bilinmeyen (belki graviton olabilir) bir şekilde etki ediyor ve uzayın dokusunu değiştiriyor,yani jölenin içindeki kütleli toplar jöleyi her yönden kendi üzerine bükerek değiştiriyorlar. Bu konuda çok güzel yerli yabancı kaynaklar verdim,incelemeni tavsiye ederim.

_bilim güzeldir_

Kabul Edilen Cevap
2
Teşekkür (11)
Paylaş
2
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın