Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
eylül liber
eylül liber
9K UP
Üye
0

Gün içerisindeki yorgunluğu azaltıp dinamikliği nasıl arttırabiliriz?

345 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ali Emircan Ilgınlı
Stajyer Doktor

Burada verilen bilgiler eğitim amaçlıdır bir doktorun tavsiye veya uyarıları yerine geçmez.

Giriş

Sorunu bilmeden çözüme ulaşamayız. Yorgun olmak sadece bir semptomdur. Bu yorgunluk hali idiopaik olabileceği gibi organik bir nedene de bağlı olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Nedenleri

Akut Yorgunluk

Akut yorgunluk sıklıkla medikal sorunlardan dolayı kaynaklanır. Diğer klinik durumlar değerlendirilerek bir sonuca varılır. Soğuk algınlığı olan bir hastanın yorgunluğu yanında boğaz ağrısı gibi de semptomlarının olması bu duruma benzerdir.

Alınacak alkol gibi maddelerin de yorgunluk yapabileceği unutulmamalıdır.

Tüm Reklamları Kapat

Subkronik ve Kronik Yorgunluk

Kronik yorgunluğun nedeni hastaların 2/3'ünde belirlenebilir vaziyettedir. Bazı durumlarda altta tıbbi neden yatmaksızın ağır çalışma koşulları sonucu meydana gelebilir.

Dolaşım sistemi hastalıkları, endokrin sistem hastalıkları, malignteler, ilaç toksisitesi, psikiyatrik hastalıklar, nörolojik sistem hastalıklıarı gibi çok çeşitli nedenler yorgunluk yapabilmektedir. Bu kısımda bu hastalıkların hepsinden söz etmek mümkün değil.

Vakaların küçük bir kısmında kronik yorgunluk hali nedeni bilinmeyen ancak nörolojik bir temeli olduğu düşünülen kronik yorgunluk sendromuyla açıklanır.

Tanı hekim tarafından koyulmalıdır.

Tedavi

Tedavinin temelini altta yatan hastalıkların tedavi edilmesi oluşturmakta.

Tedavi bir hekim sanatıdır!

Non-Farmakolojik Yaklaşım

Egzersiz, BDT, hafif yemekler, alkolden uzaklaşmak, etraftaki gürültülerin temizlenmesi gibi yaklaşımlar yine hastanın durumuna göre değişecektir.

Kaynaklar

  1. Kevin M Fosnocht, MDJack Ende, MD. Uptodate. (21 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 12 Ağustos 2023. Alındığı Yer: UpToDate | Arşiv Bağlantısı
  2. DynaMed. Dynamed. Alındığı Tarih: 12 Ağustos 2023. Alındığı Yer: DynaMed | Arşiv Bağlantısı
6
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Sule 1980
Sule 1980
9K UP
Kişisel fikir

Vücudun belirli bir hastalığa bağlı olarak verdiği tepkiler dışında ,yorgunluk psikolojik rahatsızlıklarında sonucu olabiliyor .Depresyon özellikle.Bir sebeple farkında olmadığınız bir depresyon halinde olabilirsiniz. Bunu anlayıp bu durumdan kurtulmak için gerekenleri yapmak gerek . . Düzenli egzersiz sizi hep dinç bırakacaktır. Hareketsizlik kas ve kemik ağrılarına neden olabilir ve akabinde yorgunluk ,halsizlik. Yeterli protein alımı ,Müzik(sizi ağlatacak türde olmayan:))) , dans, yürüyüş ,nefes egzersizleri ,egzersiz ve bol su enerjik olmanızda oldukça etkili olabilir.Son olarak ,[1] sizi strese sokan ne varsa uzak durmanızı da öneririm.

Kaynaklar

  1. S. Yimsel. (2014). Fitness Hakkında Doğru Blinen Yanlışlar: 100 Fitness Efsanesi Ve Sağlıklı Egzersiz İçin Bilimsel Doğrular!. ISBN: 9786055181727. Yayınevi: hayykitap.
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Plastik Problemimizi Bakterilerle Çözebilir miyiz?
Plastik Problemimizi Bakterilerle Çözebilir miyiz?
Işık Hızında Düşen Bir İğne, Dünyayı Yok Edebilir mi?
Işık Hızında Düşen Bir İğne, Dünyayı Yok Edebilir mi?
İlk Karadelik Fotoğrafını Nasıl Çektik? | Dr. Feryal Özel (Olay Ufku Teleskobu - EHT)
İlk Karadelik Fotoğrafını Nasıl Çektik? | Dr. Feryal Özel (Olay Ufku Teleskobu - EHT)
Dedikodu, Kulakları Çınlatır mı? | Kulak Çınlaması (Tinnitus)
Dedikodu, Kulakları Çınlatır mı? | Kulak Çınlaması (Tinnitus)
Megalodon Dişi, Sandığınızdan ÇOK DAHA Büyüktü!
Megalodon Dişi, Sandığınızdan ÇOK DAHA Büyüktü!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close