Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Gripten her sene 250 bin insan ölüyor koronavirüsten korkmak gereksiz vb. söylemlerin haklılık payı var mı? Covid 19 için bu kadar da telaş yapmamak mı gerekir?

1,571 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Bilgehan Karaca
Hekim

İlk cümle için aşikar birçok itiraz var. Her şeyden önce yeni koronavirüs salgını yerküreye yeni yayılan bir salgındır ve henüz birkaç aydır ölümlere sebep olabiliyor. Influenza virüsü için bahsedilen sayı 12 aylık bir veri. İkincisi, influenzanın dünya genelinde 1 milyar vakaya sebep olduğu düşünüldüğünde bahsedilen 250 bin ölüm mevsimsel grip hastalığının mortalitesini %0,025 yapar. Açık söylemek gerekirse 10 binde 2,5. Öte yandan yeni tip koronavirüs için elde edilen ilk bulgularda %4 civarında mortalite oranı hesaplandı. Yani şu anda yeni tip koronavirüs, bildiğimiz mevsimsel Influenza virüsü suşlarına kıyasla 150 katın üzerinde daha öldürücü görünüyor. Eğer yeni tip koronavirüs teorik olarak 1 milyar vaka sayısına ulaşırsa (umarız ulaşmaz) ve mortalite oranını %4 seviyesinde sürdürürse bu kaybedilmiş 40 milyon hasta demektir.

Üçüncüsü, mevsimsel grip hastalarının en ihtiyatlı tahminlere göre bile yarısından çoğu hastaneye başvurma ihtiyacı, reçeteli ilaç kullanım ihtiyacı, klinik takip ihtiyacı veya yoğun bakım şartlarında solunum desteği gibi ileri tetkik ve tedavi yükü oluşturan ihtiyaçlar duymamalarına karşın 70 yaşın üzerindeki COVID-19 hastalarının neredeyse dörtte biri hastaneye yatırılıyor. Dördüncü ve son olarak, kimse tarafından pek dile getirilmiyor ama Influenza virüsü ve sebep olduğu mevsimsel grip oldukça iyi araştırılmış ve tedavi modelleri geliştirilmiş, hatta risk grupları için yıllardır aşı üretim ve tedariği sağlanmaya devam eden tıbbî olgular. SARS-CoV2 ve COVID-19 hakkında ise buna kıyasla neredeyse hiçbir şey bilmiyoruz! Edinilmiş direnç gelişecek mi? Mevcut antiviral ilaçlar işe yarayacak mı? Hastalığı atlatabilenlerin akciğerleri eski sağlığına kavuşacak mı? Salgın yazları gerileyecek mi? Bir dahaki kış yeniden mi atak yapacak? Aşı üretilebilirse vücutta uzun ömürlü bir bağışıklık mümkün olacak mı? Neden hipertansiyon ve diyabet hastaları daha ağır atlatıyor?

Tüm Reklamları Kapat

Yeni koronavirüs salgını abartılmıyor. Neresinden tutarsanız tutun, insanlık ölçeğinde bir sağlık krizi. İlk defa mı atlatıyoruz? Hayır, daha önce de benzerlerini atlatmıştık. Evet, 21. yüzyılın uzun ömürlü ve sağlıklı yaşam beklentisi belki de insanlık tarihinde ilk defa bir salgın hastalığa karşı böyle dramatik ve kitlesel tepki göstermemize sebep oluyor olabilir. Ama eğer insanlık olarak beklentilerimizi birkaç yüzyıl öncesinin sağlık beklentilerine çekmeye niyetli değilsek koronavirüs salgınını bir küresel kriz olarak ciddiye almalıyız.

725 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Kaan Kanara
Kaan Kanara
60K UP
Lise Öğrencisi

Virüs, sadece canlı hücreleri enfekte edebilen ve böylece replike olabilen mikroskobik enfeksiyon etkenleri. Virüsler: hayvanlardan ve bitkilerden, bakterilerin ve arkelerin de içinde bulunduğu mikroorganizmalara kadar her türlü canlı şekillerine bulaşabilirler.

Virüsler bir hücre içinde olmadıkları zaman kendi kendilerine çoğalamazlar. Yani bu açıdan uyur halde bulunan virüsler bir hücreye girene kadar canlı ya da ölü olarak adlandıramayacağımız durumdadırlar. Canlı olup olmayacağı ancak uygun bir hücreye bağlanıp içine girerek hücrenin DNA ve RNA üreten organellerini ele geçirip geçirmemesine bağlı. Her iki virüs nadiren de olsa aynıo hücreye hgenetik matertallerini boşalttığında bu genetik materyaller karışarak yeni ve bağışıklık sistemimizin hiç tanımadığı yeni bir virüs oluşturabiliyor.

Tüm Reklamları Kapat

Bu şekilde mutasyon geçirmiş antijenik drift ya da kaymaya uğramış bir virüs ile daha önceden hiç karşılaşmadığımızdan bizim için tehlikeli. Bu nedenle aşı ile kazanılmış ve desteklenmiş bağışıklığımız bu tür yeni mutant virüslere karşı etkili olmuyor. :)

1,273 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Wikipedia . (14 Mart 2020). Alındığı Tarih: 14 Mart 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Popsci . (14 Mart 2020). Alındığı Tarih: 14 Mart 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Doga Canbek
Meraklı

Bu sözünü ettiğiniz açıklamalar toplum sağlığını çok riske atıyor. İnfluenza daha fazla öldürebilir ancak influenza yüzünden tüm yoğun bakım odaları dolup gerçek anlamıyla taşmıyor. Ancak coronada bu oluyor. Bu sebepten dolayı karantinadayız. Salgın yavaş gerçekleşsin ki sağlık hizmetleri, yoğun bakım üniteleri ve solunum cihazları herkese yetebilsin. Telaş değil ancak karantina kurallarına uymak hem sağlık personeli için hem de toplum sağlığı için, herkese tedavi şansının verilmesi için çok ama çok önemli...

476 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Hastalıklar Ne Zaman Bitecek?
Hastalıklar Ne Zaman Bitecek?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
*Dıştan* Yanmalı Sterling Motoru Nasıl Çalışıyor?
*Dıştan* Yanmalı Sterling Motoru Nasıl Çalışıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close