Sorulara Dön
0
Astronomi & Kozmoloji

Gezegenlerin dünya etrafında döndüğüne dair delil ne?

Hocam, geçen ki cevabınızı okudum. Çok teşekkür ederim verdiğiniz cevap için ama bi arkadaşımla bu konuyu tartışmaktayız ve kendisi elle tutulabilir bir delil istemekte. Sizden ricam dünyanın güneşin etrafında döndüğüne dair direkt gözlemleyen bir video gibi veyahut başka argümanlar varsa beni yönlendirebilir misiniz?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Tekrar merhabalar. Aslında her şey bunun kanıtı, çünkü Dünya dışına yolladığımız her uydu, bu durumu temel alan hesaplamalarla fırlatılıyor. Örneğin aksi takdirde Mars'a araç göndermek mümkün olmazdı. Ne yazık ki arkadaşınıza bunları izah edebilmek için, arkadaşınızın bu işin fiziğini öğrenmesi gerekiyor. Yaygın bir hata, fiziğin sözel çıkarımlarla mantığa dayalı olarak yapılabileceği yönünde. Fakat durum böyle değil. Sahte bilimle mücadeledeki en büyük sorunlardan biri de karşı tarafın konuya çok uzak olması ne yazık ki.

Güneş merkezli model, bizim için çok bayağı bir durum. Her sabah güneşin doğması kadar gerçek bir olay, artık geride bıraktık. Çünkü zaten yaptığımız her şey bunun üzerine kurulu. Bunun belki de en iyi örneklerinden biri Lagrange noktalarında bulunan uydulardır. Bu noktalarda bulunan uydular, Güneş ve Dünya ile birlikte dolanıyor (sanki sabitlermiş gibi). GIF eklenemediği için aşağıya bununla ilgili animasyonu gösteren Wikipedia sayfasını bırakıyorum, oradan inceleyebilirsiniz.

Keza burada bulunan uyduların listesini de bırakıyorum. Mesela bunlardan biri sürekli olarak Güneş'i gözleyen SOHO uydusu. Eğer Dünya etrafında dolansaydı bazen karanlıkta kalacaktı, dolayısıyla sürekli Güneş'i gözleyemezdi. Lagrange noktasında bulunması ona böyle bir fayda sağlıyor. Eğer önceki paylaştığım videoda Dünya merkezli bir modelde hareketleri inceleyecek olursanız, böyle bir konum olamayacağını fark edebilirsiniz. Çünkü bu noktaları tanımlayan çekim kuramı, Dünya'nın merkezde olmasına izin vermiyor.

Bu da bizi yine en başına götürüyor, o da işin fiziğini bilmek. Klasik Newton mekaniği bile (günümüzde bilim bunun çok daha ilerisinde), bunun neden olmayacağını çok açıkça ortaya koyuyor. Bu cisimlerin hareket denklemlerini çıkardığımız zaman olay ayan beyan ortada, lakin bunu hiç çıkarmamış birisi, sadece mantıkla veya algıyla, istediğini iddia edebilir. Bu nedenle sahte bilim, aksinin kanıtlanmasını gerektirmiyor çünkü kendisi zaten kanıta sahip değil.

Yaygın bir safsata:

"Evrende yaşam olmadığını nereden biliyorsunuz? Tüm galaksi ve gezegenlere gidip baktınız mı sanki?"

Buradaki hata, evrende yaşam olmadığı için kanıt isterken, yaşam olmasına inanmak için bir kanıtın gerekmiyor olması düşüncesi. Oysa ki bir şeyin varlığı için kanıt gerekir. Aksi takdirde bunu hukuk sistemine uygularsanız şöyle bir durum ortaya çıkar:

"Siz katilsiniz, çünkü katil olmadığınızı ispatlamadınız. Her gün, her dakika sizi çeken bir kamera var mıydı? Yok, o zaman katilsiniz."

Hukukun böyle işlediğini tahayyül edebiliyor musunuz? Sahte bilim, bilime karşı bir düşünce değil aslında. Başlı başına hatalı bir düşünce biçimi, sadece yansıması genellikle bilim üzerinde daha rahat görülüyor. Fakat yaygınlaştığında olacak olan ikinci hukuk örneğidir.

Sözün özü, arkadaşınız gerçekten bunun nasıl olduğunu merak ediyorsa, bu tür bir örnek onun için dönüm noktası olacaktır. Eğer hala ısrar ediyorsa, olay bilgiye erişim zorluğundan ziyade, manevi durumla alakalı olabilir.

*Dipnot: Uzaydan Dünya ve Güneş'i çekerek bu durumu ispatlamanız yine diğer örneklerle birebir aynı. Kamerayla çekince daha gerçekçi olacağı sanılıyor ama uzayda referans alacağınız şey keyfi olduğundan, iki hareketi ayırt edebilmek için, yine aynı fizik kurallarına danışmanız gerekecek. Dolayısıyla bu durum bizi inkarcılıktan kurtarmıyor ne yazık ki, isteyen her zaman kanıtı görmezden gelip istediği yere çekebiliyor.

5
Teşekkür (3)
Paylaş
5

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın