Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Bu soruya yönlendirilmiş başka bir sorudan geldiniz: Gerçeklik gerçek anlamda nedir?
Anonim
Anonim Üye
0

Gerçeklik kişiden kişiye göre değişir mi veya gerçeklik nedir ki?

Bu konuda videolar izledim araştırma yaptım fakat daha gerçekliğin tanımının bu araştırmalarla örtüsüp örtüşmediğini anlamadım. Gerceklik birden fazla anlami olan bir kelime midir yoksa? Çunkü suyun sıvı oldugunu herkes bilir bu bir gerçektir kişiden kişiye değişemez. Ama yeryuzunde ancak bir inanc dogru olmasina ragmen insanlar farkli inanclara yöneliyor. Bu durum da gerceklik kisiden kisiye göre degisir fikrini destekliyor. Hangi seçenek doğru olur?
1,789 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot
238K UP
Krononot⁸
Orijinal Soru: Gerçeklik gerçek anlamda nedir?

Biyolojik organizmaların tümü, algısal kısıtlılığa sahiptir. Evreni olduğu gibi değil, algı sınırlarının izin verdiği hali ile deneyimler. Bu nedenle, algı kısıtlılıklarının kalktığı, zeka sınırlarının kalktığı haliyle (biyolojik sınırların yok olduğu öngörülerek) bir gerçeklik tasavvurumuz var. Çevresel uyaranlar belli sınırlar dahilinde algılandığı için, dışarıda insan türünün algı kapasitesi harici bir evren olduğu kabul edilmekte. Ancak, bu çıkarıma yine algı kısıtlılığı üzerinden varıldığı için, insan türü için gerçeklik, sadece kabullere dayanır. Yani mağaraya yansıyan gölgelere bakarak, mağara dışını anlamaya çalışmak oldukça gerçekçi bir ironi. Deney ve gözlem, türe ait kısıtlılığın göreceliliklerini-yanılmalarını aşmak için kullanılan bir onay sistemi. Ancak gerçekliği anlamak, analiz etmek, keşfetmek oldukça farklı bir durum. Henüz bu konuda elimizden bir şey gelmiyor.

Ayrıca bu tarz gerçeklik - hakikat sorgulamalarını insan türü yeni yeni yapıyor biyolojik geçmişine bakarsak. Genetik yapı, yaşamda kalmayla ilgili özellikler üzerinden aktarıldığı için, temel fiziksel ihtiyaçların karşılanması temelli bir gelişim dönüşüm oldu. Bu nedenle ışığın çok ama çok küçük bir miktarını görebiliyoruz, buna rağmen kör olmadığımızı iddia edebiliyoruz. Çünkü yaşamda kalmamız için yeterli oluyor bu azıcık miktar.[1]

Tüm Reklamları Kapat

122 görüntülenme

Kaynaklar

  1. John Macquarrie. Existentialism. Alındığı Tarih: 28 Şubat 2022. Alındığı Yer: Philpapers.com | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
  • Paylaş
Merve Arıcıbaşı
PhD Veterinary Sciences

Düşüncelerimiz kelimelerle sınırlı. Bu içine düştüğünüz anlam karmaşası biraz da bundan kaynaklanıyor.

Bir gerçek bir de hakikatten bahsedebiliriz. Gerçek, varlığı için bizim zihnimize ihtiyaç duymayan, bizim dışımızda da varolan şeyler. Suyun sıvı olduğu bilgisi gibi.

Tüm Reklamları Kapat

Hakikat, benim zihnime attığım ama bu gerçeklikle uyumlu olan yargı. Yani burda zihne ihtiyaç var. Ve zihin de benim daha önceki tecrübelerim, algılarım ve duyularımdan topladığım verilerle gelişmiş ve gelişmeye ve duygularımdan, yaşadıklarımdan, öğrendiklerimden değişmeye devam eden bir olgu. Bu sebeple hakikat kişiden kişiye ve hatta aynı kişi için zaman içinde değişebiliyor.

428 görüntülenme
0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
  • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Yeni Yapay Zeka
Yeni Yapay Zeka "Sora", YouTube'un Sonu Olabilir mi?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Büyünün Çalışıp Çalışmadığını Nasıl Anlarsınız?
Büyünün Çalışıp Çalışmadığını Nasıl Anlarsınız?
Yıldırım Topu: Bulutlardan Gelen Gizemli Elektrik Topu!
Yıldırım Topu: Bulutlardan Gelen Gizemli Elektrik Topu!
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close