Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Genel anestezi etkisi altındayken ölüyüz diyebilir miyiz?

Bugün göz ameliyatı oldum. Anestezi verildikten sonra bir şey hatırlamıyorum. Çok yerde araştırdım ama cevap bulamadım.
999 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Cengiz Atabey
Anestezi teknikeriyim.

Net ve basit cevap vermek gerekirse hayır, bunu sağlayan ilaçlar bilinci kapatmak dışında bir çok sistemik etkiye sahiptir. "Propofol%1" operasyon başlarken bilinci kapatan ilaçtır. Ticari ismi ile "Dormicum" halk arasında cesaret iğnesi olarak bilinen ve sık kullanılan bir ilaçtır. operasyon başlamadan önce kişiye özel doz ile uygulanır, bu ilaç sersemlik ve bilinç bulanıklığına neden olmaktadır, aynı zamanda beynimizin olay örgüsünü kaydetmesine izin vermez, yani geçici hafıza kaybı yaratmaktadır, operasyon başlamadan veya bittikten hemen sonra bir şeyler hatırlamanız travma etkisi yaratabileceği için bu ve benzeri ilaçlar kullanılır, genel anestezi uykusu normal uykunuza benzemez kişiye özel ayarlanmış olan anestezik ajanların verilmesi operasyon boyunca devam eder ve çok derin bir uykuya dalarız bu uyku sırasında herhangi bir şekilde bir şeyler duyamaz göremez hareket edemez düşünemezsiniz, insanı akıllı ve süper yırtıcı yapan tek olgu benliğimizin farkında olmamızdır, anestezik ilaçlar bunu ve tüm bilinç faliyetlerimizi geçici olarak durdurur, günümüzde bilinci kapatan ilacın (propofol) tam olarak beynimizin hangi bölgesine etki ettiği bilinmemektedir.

Kaynaklar

 1. T. B. Folino, et al. (2023). Propofol. StatPearls [Internet]. | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
184K UP
Bilim ve felsefe okuru

Öncelikle beyin ile ilgili yanlış algıyı düzeltmek konuya dair bakış açısının değişmesi açısından önemlidir. İnsanlar normalde beyin denen 'et parçasının' et parçası olarak düşünüp gördüğünü duyduğunu sanıyor. Hayır bunları yapan özünde bir et parçası olarak nitelediğimiz şey değildir. Bunlar mikro seviyede beyinde hücreler yolu ile kurulan nöral ağlar ile gerçekleşir. Beyinde mikro seviyede bir ağ yapısı yani network vardır. Olaya bu nedenle 'et parçası' nitelemesi üzerinden görüyor duyuyor olarak bakanların bakış açısı bu anlamda hatalıdır. Beyinde nöranlar arası elektromanyetik etkileşime dayanan bir ağ etkileşimi vardır. Yani siz bir şeyi gördüğünüzde beyninizde görülenler bu ağ yapısına sinirler aracılığı ile dönüştürülmektedir.

Bunu anladıktan sonra sorunuza gelirsek anestezi etkisi beynin işte bu nöral ağlarında meydana gelen değişimlere dayanır. Bu konuda maymunlar üzerinde yapılan ölçümler anestezik etkinin beynin nöral ağlarındaki frekansın düşmesine neden olduğunu göstermiştir. Normalde 4-100 hertz (saniye 4-100 etkileşim) olan çalışma hızının 1 hertze düştüğü bulgulanmış. Aynı zamanda beynin uygun bölgesine uygun elektrik verildiğinde maymunun anında kendine geldiği görülmüş[1]. Bu da beyindeki elektrik aktivitesinin belli bir aralıkta olduğunu ve olması gerektiğini gösteriyor. Anestezi etkisi altında beynimizin bilinci doğuran neo korteks (yeni kabuk) bölümünde de muhtemelen aynı durum ile bilinç kaybı yaşanıyor. Bu da sizin bilinç deneyimi olarak 'gidip geri gelmenizi' yani bilinç kaybında beyinde neler olduğunu bize açıklar. Ölüm halinde de bu nöranlar arası ağ bağlantıları hücreler öldüğü için doğa olarak kopar kaybolur. Ancak bu defa geri dönülemez şekilde bu olur. Böylece bilinç olarak geri dönememiş olursunuz. Bir nevi beyninizin şalteri kapanmakta ve elektiriği kesilmiş olmaktadır ve nöral devrelerde ki elektirik bağlantıları kesilmektedir. Yani her iki halde aslında bilinç deneyimi olarak sonuçları itibariyle birbirine çok benzer ancak fark geri dönmede veya dönememededir. Uyku hali de benzeri bir duruma muhtemelen karşılık gelir ancak burada da geri döner bilinçli haliniz. Bu nedenle bilinç deneyiminde yaşananlar bakımından yaşadığınızın ölüm hali ile özdeş olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü siz her iki halde de bilinçli halinizi kaybederek zaman kavramını ve varlık algısını yitirdiniz. Size bu durumdayken ne kadar süre geçtiğini sorsak tahmin etmeniz mümkün değildir. Geri döndüğünüzde ise tekrar varoluşa uyandınız. Aslında bu çok garip bir durumdur. Var Olmayı yada olmamayı ne belirliyor sorusuna dair bu bize önemli ipuçları verir. Çünkü 'ben varım' diyemediğinız sürece varlığınızın yeterince farkında olamaz ve aslında yok sayılırsınız. Bilinçsizlik halinde yada yeterli bilinç seviyesi yoksa sizin varlığınız kendiniz için anlamını yitirir ve böyle bir durumda varsanız bile varlığınız sizin dışınızdaki bilinçi yeterli seviyede olanlar için anlamlıdır.

Her ne kadar ruh tartışmaları çoğu kişi tarafından maddesel bir duruma indirgense de ruh ile bilinci aynı şey olarak algılarsanız bahsettiğiniz durumda bedeninizden bilinciniz kaybolmuş olur. Bilinç dediğimiz olgu nöral ağlar arasındaki belli bir özelliğe dayanan kararlı ağ yapısıdır. Bu ağ yapısı evrende belli bir formatta olursa bilinç ortaya çıkıyor demektir. Burada canlılık ve cansızlık (dirilik veya ölülük) durumunu da mikro seviyedeki elektromanyetik etkileşimin belirlediğini anlıyoruz. Canlı yapılarda bu sinirsel ağ varlığını korurken ölen bedende bu sinirsel elektromanyetik etkileşim sona etmektedir.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. K. Arıkan. Anestezinin Bilinçte Yarattığı Değişimin Nöral Mekanizması. (8 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 6 Kasım 2022. Alındığı Yer: Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Kemal Arıkan | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close