Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
3

Gelmiş geçmiş en büyük 3 filozof sizce kimlerdir?

Düşünce tarihinde sizce en önemli 3 düşünür kimlerdir? Bu düşünürleri özel kılan nedir? Fikirlerinizi merak ediyorum.
1,588 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
4 Cevap
Cevap
Zeynep X
Zeynep X jazzey

john locke:biz insanların zihnini doğuştan boş bir levha olarak nitelendirmiştir ve bu anlayışı her zaman kafama yatmış,beni çok etkilemiştir.

thomas hobbes:çoğunluğun bilmesi gerektiği gibi 'insan insanın kurdudur'sözü onu sevmemiz ve hayat felsefecimiz yerine koymak için bir sebep,öte yandan kendisinin hak hukuk anlayışı ilgimi çekmiştir.

Bu Reklamı Kapat

jean paul sartre:kitaplarından da bu ismin kulağımıza aşina olduğu gerçeğini biliriz.ve kendisi benim için varoluşsallığı en güzel biçimde açıklayan ve benimseyen filozof olarak yaşamıma damga vurmuş,beni aydınlatmıştır.

986 görüntülenme
5
  • Raporla
Cevap
Emre Akharman
Emre Akharman Heraklitossever

Benim favorilerimde 1. sırayı Heraklitos alır. "Değişmeyen tek şey değişimdir." sözüyle değişimin evrensel bir gerçeklik olduğunu belirtmesi, favorim olması için en büyük nedendir. Bu bakış açısı evrimin, fizik-kimya yasalarının... bile ham maddesi olabilir (bence). -Tabii sonrasında "Gerçek tektir, değişmez" diyen (hıh saçmalık) Parmenides gibi kişiler de çıkmıştır.- Aynı nehirde iki kez yıkanılmaz, sözü beni hep düşündürmüştür. Onu tanıdıktan sonra kahvaltıda çay içerken her yurdumun farklı olduğunu dolayısı ile hep farklı çay içtiğimi düşünmek güzel bir his. İçimden Heraklitos ile konuşurken çay bardağını çaydanlıktaki yansımama uzatarak "şerefe" dediğim de olmuştur :')

2. sırada ise "Çok gezen bilir" önermesini yanlışlayan Immanuel Kant var. 79 yıllık yaşamı boyunca Königsberg'ten çıkmamış olması, "İlber Ortaylı olup gezmek mi, Immanuel Kant olup evinde oturmak mı?" sorusunu sordurtuyor. Evinde oturmak dediğime bakmayın, her gün aynı saatte yürüyüşe çıkarmış. Hatta Fransız devrimi olacağını haber aldığında yürüyüşünü aksattığı için Königsbergliler "ya öldü ya önemli bir şey oldu" diye düşünmüşler. Bir de Evrensel Ahlak Yasası var tabii ki. Çıkarsız iyilik yapmayı savunuyor kendileri. Dinlerin, ideolojilerin, desteklenen takımların, partilerin vs. buyruğu altında kalmadan yapılan iyilik... "Öyle bir davran ki davranışın temelindeki ilke, tüm insanlar için geçerli evrensel bir yasa olsun." diyerek ahlâkın değerini belirtmiştir. "Dünya'da bir kişi kalsa ahlâktan bahsedilebilir mi?" sorusunu Kant ile tartışmak isterdim.

Bu Reklamı Kapat

3. sırada Bertrand Russell var. Bir gün tanrının karşısına çıkarsa ona ne diyeceğini soran öğrencisine "Bize daha fazla kanıt sunmalıydın, derdim" diyen Russell. "Gazeteler biri defasında öldüğümü yazmıştı ama kanıtları yakından yakından inceledikten sonra bu açıklamanın yanlış olduğunu anladım." diyecek kadar şüpheci (bir o kadar da komik) olan Russell.

964 görüntülenme
5
  • Raporla
Cevap
Yusuf Duman
Yusuf Duman budist freudyen

1) kesinlikle Aristotelestir. herif tanrısal. şiir, siyaset, doğa, biyoloji, ontoloji, epistemoloji ve daha bir çok konuda daha makul ve tutarlı bir adam yok. m.ö. 4. yüzyılda değil de rönesans döneminde yaşamış gibi. kaldı ki felsefede en şaşırdığım şey de platon gibi gereksiz bir herifin öğrencisi olmasıdır.

2) Freud. Özel olarak bireye ve sonrasında da kitlelere bakışı, kendine yönelik derin iç görüsü, bitmeyen çalışma disiplini, temel biyoloji, anatomi ve evrim fikri ile birlikte kültüre biçtiği rol ve yaptığı bir çok gözlemin insan yaşamında hakikaten karşımıza çıkması dolayısıyla SİGİ şahanedir.

Bu Reklamı Kapat

3) nietzsche dir. kim bu çekiç sahibi dost a beni etkilemedi diyebilir ki. yaşam sorununu komple kökünden çözebilecek fikirleri, tarihe, kültüre, dine, ahlaka, felsefeye ve kitle ile bireye yönelik sert eleştirisinin sonunda yerin dibinde olan bireye tekrar ayağa kalk diye bağırışı çok şey söyler.

576 görüntülenme
1
  • Raporla
Cevap
Mustafa Biçer
Mustafa Biçer Lise 4 öğrencisiyim. Karşıyaka lisesinde okuyorum.

1-) Nietzsche : Her türlü kültürel, ahlak, kişisel değerleri kendi görüş ve düşünce yapısı ile eleştiren bir filozof. Maalesef çağın çok ilerisinde düşünceleri olduğu için iyi bir şekilde anlaşılamamıştır.

1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et