Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ecem @Cadıbozmasıı
Üye
6

Gelmiş geçmiş en büyük 3 filozof sizce kimlerdir?

Düşünce tarihinde sizce en önemli 3 düşünür kimlerdir? Bu düşünürleri özel kılan nedir? Fikirlerinizi merak ediyorum.
5,185 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
6 Cevap
Emre Akharman
Emre Akharman
11K UP
Heraklitossever

Benim favorilerimde 1. sırayı Heraklitos alır. "Değişmeyen tek şey değişimdir." sözüyle değişimin evrensel bir gerçeklik olduğunu belirtmesi, favorim olması için en büyük nedendir. Bu bakış açısı evrimin, fizik-kimya yasalarının... bile ham maddesi olabilir (bence). -Tabii sonrasında "Gerçek tektir, değişmez" diyen (hıh saçmalık) Parmenides gibi kişiler de çıkmıştır.- Aynı nehirde iki kez yıkanılmaz, sözü beni hep düşündürmüştür. Onu tanıdıktan sonra kahvaltıda çay içerken her yurdumun farklı olduğunu dolayısı ile hep farklı çay içtiğimi düşünmek güzel bir his. İçimden Heraklitos ile konuşurken çay bardağını çaydanlıktaki yansımama uzatarak "şerefe" dediğim de olmuştur :')

2. sırada ise "Çok gezen bilir" önermesini yanlışlayan Immanuel Kant var. 79 yıllık yaşamı boyunca Königsberg'ten çıkmamış olması, "İlber Ortaylı olup gezmek mi, Immanuel Kant olup evinde oturmak mı?" sorusunu sordurtuyor. Evinde oturmak dediğime bakmayın, her gün aynı saatte yürüyüşe çıkarmış. Hatta Fransız devrimi olacağını haber aldığında yürüyüşünü aksattığı için Königsbergliler "ya öldü ya önemli bir şey oldu" diye düşünmüşler. Bir de Evrensel Ahlak Yasası var tabii ki. Çıkarsız iyilik yapmayı savunuyor kendileri. Dinlerin, ideolojilerin, desteklenen takımların, partilerin vs. buyruğu altında kalmadan yapılan iyilik... "Öyle bir davran ki davranışın temelindeki ilke, tüm insanlar için geçerli evrensel bir yasa olsun." diyerek ahlâkın değerini belirtmiştir. "Dünya'da bir kişi kalsa ahlâktan bahsedilebilir mi?" sorusunu Kant ile tartışmak isterdim.

Tüm Reklamları Kapat

3. sırada Bertrand Russell var. Bir gün tanrının karşısına çıkarsa ona ne diyeceğini soran öğrencisine "Bize daha fazla kanıt sunmalıydın, derdim" diyen Russell. "Gazeteler biri defasında öldüğümü yazmıştı ama kanıtları yakından yakından inceledikten sonra bu açıklamanın yanlış olduğunu anladım." diyecek kadar şüpheci (bir o kadar da komik) olan Russell.

1,204 görüntülenme
9
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Damla Şahin
Damla Şahin
843K UP
Felsefe Öğrencisi
Orijinal Soru: Sizce gelmiş geçmiş en büyük 3 filozof kimlerdir ? Neden ?

Merhabalar,

Bu soru biraz zor bir soru olmuş. Çünkü bir filozof dışında söylenecek diğer filozoflar kişisel beyana girecektir. O yüzden ben size bir tanesini söyleyeceğim. Siz okumalarınızla diğer ikisini belirleyebilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Felsefe tarihinde kendisinden sonrakileri doğrudan ve dolaylı olarak etkilemiş tek ismin Platon olduğunu söylemek herhalde abartı olmayacaktır. Kendisi "sistematik felsefe"nin kurucusu olmuştur. Platon'un ontolojisi ile epistemolojisine ve siyaset hakkındaki görüşlerine baktığımızda herhangi bir çelişki olmadığını göreceğiz. Çünkü felsefenin dallarını (ontoloji, epistemoloji vs.) öyle sistemli bir şekilde tek bir öğretiye bağlamıştır ki şaşılacak derecede bir başarı sağlamıştır bu yüzden. Alfred Whitehead bu yüzden şu ünlü cümlesini söylemiştir: "Bütün batı felsefesi, Platon‘a düşülmüş notlardan ibarettir."

210 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Zeynep X
Zeynep X
27K UP
jazzey

john locke:biz insanların zihnini doğuştan boş bir levha olarak nitelendirmiştir ve bu anlayışı her zaman kafama yatmış,beni çok etkilemiştir.

thomas hobbes:çoğunluğun bilmesi gerektiği gibi 'insan insanın kurdudur'sözü onu sevmemiz ve hayat felsefecimiz yerine koymak için bir sebep,öte yandan kendisinin hak hukuk anlayışı ilgimi çekmiştir.

Tüm Reklamları Kapat

jean paul sartre:kitaplarından da bu ismin kulağımıza aşina olduğu gerçeğini biliriz.ve kendisi benim için varoluşsallığı en güzel biçimde açıklayan ve benimseyen filozof olarak yaşamıma damga vurmuş,beni aydınlatmıştır.

1,183 görüntülenme
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Genç Mühendis
Genç Mühendis
262K UP
düşünür
Orijinal Soru: Sizce gelmiş geçmiş en büyük 3 filozof kimlerdir ? Neden ?

Merhabalar hypatia yaşıyor

Bu soruna cevap vermeden önce birşeyi netleştirmek istiyorum. Bu yazdıklarım benim şahsi dusuncem, bir Baska biri kabul etmek yada onaylamak zorunda değildir. Çünkü aşağıya yazdıklarım biraz tartışmalı insanlar. Sevenide sevmeyenide çok olan insanlar.

Tüm Reklamları Kapat

1.KONFÜÇYÜS: kendisi antin çinde yasakmış bir filoziftur. Bu adamla ilgili ne okusam agzım acık kalmıştır acıkcası. Çünkü o kadar dogru ve akıllıca tespitleri vardır ki 2500 yıl gecmiş hala daha okuyup ders cıkartılabilecek şeyler var.

2 MARTİN LUTHER:Bu adamı da çok taktir ettiğim bir adamdır. Çünkü dinden insanları kandırıp, para kazanıp kolay güç sahibi olacağına, dogrulugu tercih edip dinsel reformlar yapmıştır. Avrupayı derinden etkilemiştir. Özellikle Özgürlük, vicdan, bireysellik üzerine önemli adımlar artırmıştır, hatta Avrupayı orta cagdan, modern caga gecişe onemli katkıları olmus tur. Avrupa dini baskıları bırakınca teknolojik ve sanat olarak baya yol kattetti.

Tüm Reklamları Kapat

3 KARL MARX:yaptığı analizler doneme gore cok ust düzeyde idi. Eger komunizmi hiç tasarlamış olsaydı dünyanın güç dengesi, yada belki toplumdaki sınıf dengeleri cok değişirdi. Mesela cok basit bir ornek, Sovyet ler Komunizm sayesinde çarlık Rusya donemin gerisinde kalmasına ragmen bu kadar guclendi. Ve eger sovyet ler olmasaydı Nazi almanyasını 2. Dunya davasında durduracak güç olmazdı. Belki su an Atatürk resmi yerine Hitlerin resmi asılı olmamasını yoldas Karl Marx a borcluyuz yada yapılan onca devrimleri.

Şahsi fikrimi soliyim. Filozof demek sadece dunyayı kendi süzgecinden gecirip yorumlayan olmamalı. Fiziksel dunyada da birşey uretmeli yada toplumu daha iyiye adım attırmalıdır. Usttekiler çok tartışmalı insanlar ama ben kendi goruslerimi yazdım. Bu adamlar olmasaydı dunyanın daha berbat bir yer olacağına eminim.

404 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Mustafa Biçer
Lise 4 öğrencisiyim. Karşıyaka lisesinde okuyorum.

1-) Nietzsche : Her türlü kültürel, ahlak, kişisel değerleri kendi görüş ve düşünce yapısı ile eleştiren bir filozof. Maalesef çağın çok ilerisinde düşünceleri olduğu için iyi bir şekilde anlaşılamamıştır.

208 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close