Sorulara Dön
2
Evrim & Abiyogenez

Fiziksel olarak evrimleşirken, içgüdülerimiz neden aynı kalıyor?

İnsanlar fiziksel olarak evrimleşip değişirken içgüdüleri neden hep aynı? Örneğin; şu an uzaya dahi çıkabiliyoruz. Eski atalarımıza göre daha farklıyız, daha gelişmişiz ancak onların korktuğu en temel şeyler bile bizi korkutuyor. Bunun sebebi nedir?

1
Hatırla (2)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Öncelikle, içgüdüler çevresel etkenlere göre şekillenip oluşurlar. Bu sebeple türler yaşam şartlarına göre belli refleksif tepkiler üretir. Belirli dış etkenler ortaya çıktığı esnada, stres hormonu diyebileceğimiz kortizol; kısa süreli hafıza, öğrenim, duygulanım, davranışın düzenlenmesi gibi görevlere sahip olan Hipokampus'u uyarır ve Hipokampus bu uyarıma göre nöronları regüle eder ve sinir sistemi üzerinde öğrenme etkisi yaratılır. Bu öğrenim, DNA metilasyonuyla (kimyasal değişimiyle) kalıcılığını nesiller boyunca sürdürür.

Esasında içgüdülerimizin çeşitliliği reddetmek gibi bir meyli yok, sadece bulunduğumuz ve geliştiğimiz çevresel etkenlere adapte oluyoruz. Bilişsel olarak gelişsek de, yeni mekanizmalar elde etmemiz yoğun bir seçilim baskısı ve hayatta kalma riskini tecrübe etmemizden geçiyor. Yine de bu fonksiyonların körelmesi, modern hayatın getirilerine kanalize edilmek yoluyla bir miktar sağlanmakta kanımca. Örneğin bir yırtıcının kükreyişini duymak; Afrika savanında gezerken farklı hissettirir, bir şarkı dinlerken duymak farklı hissettirir. Ayrıca içgüdüler yalnızca tehdit durumlarında işimize yarayan mekanizmalar değildir, aynı zamanda sosyal çevreye uyum sağlamak, iletişim kurmak gibi görevleri de yerine getirir. Vücut dili dediğimiz fiziksel gösterime dayalı davranışlar günlük hayatımızda iletişimi kolaylaştıran ve anlaşmamızı sağlayan itkilerdir.

Örnek verecek olursam; bal arıları kovan içindeki iletişim şeklini, nasıl hareket edeceklerini, diğer bireylerin konumlarını içgüdüleri sayesinde anlayabilir. Aynı şekilde insan yavruları için meme emmek de tamamen içgüdüsel itkilere bağlı bir olaydır. Meme ucu yani Areola'daki feromonlar, henüz gözlerini bile açamamış yeni doğmuş bir bebeğin meme emmesini sağlar.

Sonuç olarak içgüdüsel davranışlar, belirli seçilim baskılarıyla öğrenilerek devam ettirilen itkilerdir. Bu itkiler körelecekse bile, bunun için henüz oldukça erken. Ve dediğim gibi, bunlar gibi refleksfil davranışlar yalnızca kaç-savaş gibi uyarımlar haricinde de kullanılır. İçgüdüleri, yüksek sese karşı olan hassasiyetimizle de, meme emme refleksiyle de aynı skalada değerlendirmeliyiz.

116 görüntülenme
1
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et