Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Fen derslerinde ana renkleri k-m-y olarak öğrenirken resim derslerinde neden k-m-s olarak öğreniriz?

2
114 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

İlkokul, ortaokul ve lisede fizik derslerinde rengi genellikle optik konusunda incelediğimiz için RGB önplanda oluyor idi. Hatta ortaokulda deneysel olarak üç tane farklı ışık dalgası yayan fenerlerle beyaz dalga oluşturmaya çalışmışlardır. Resim dersinde ise sulu boya, pastel boya gibi materyallerdeki renkler karıştırıldıkça genellikle matlaşmaktadır ( diğer bi' tabirle subtractive (eksiltici) renklerin ışık dalgasını az çok absorbe etmesi)

Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Toparlayıcı Ve Eksiktici Renklerin Karışım Kümeleri. (21 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 21 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

Kırmızı, yeşil ve mavi ışık bileşenleri eşit miktarlarda birleştirildiğinde beyaz ışığı tam olarak oluşturur. Buna "Işığın Primer Renk Modeli" diyebiliriz. Ancak resim kağıdı ya da tual üzerinde gördüğümüz renkler, üzerine düşen beyaz ışıktan bize yansıyanlardır. Yani resmin renkli tabakasını oluşturan pigmentler beyaz ışığın belli bileşenlerini soğurup kalanı yansıtırlar. Bu yüzden resim sanatında "Işığın Soğurma Modeli"nden söz edebiliriz. Beyaz ışıktan ayırarak oluşturduğumuz yeşil ve kırmızı ışığı birleştirdiğimizde oluşan sarı rengi veren pigmentlerin kimyasal olarak soğurduğu ışık mavidir. Gördüğümüz sarı renk mavi soğurulduktan sonra kalan yeşil ve kırmızıdır. Bu durumda Primer yeşil, mavi ve kırmızı renkleri oluşturmak için kullanılan pigmentler bu ışıkları bırakıp kalanı soğuran Sarı(Maviyi soğuran), Eflatun (yeşili soğuran) ve Camgöbeği (Kırmızıyı soğuran) renkleri olmalıdır. Ancak Newton zamanında Camgöbeği yerine Mavi, Leylak yerine Kırmızı kullanıldığı için Kırmızı Mavi ve Sarı modeli diye yerleşmiştir. Aslında bu model (Kırmızı, Mavi, Sarı) tam dengeli değildir. Spektral bileşenlerin tamamını dengeli biçimde vermez. Tek rengi soğuran pigmentlerden oluşan (Sarı, Eflatun, Camgöbeği) gerçek soğurma modelidir.

Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Cep telefonumun hafızası 1969 senesindeki Apollo 11 uzay aracının bilgisayarının hafızasından 2 milyon kat daha fazla... Onlar Ay'a gitti. Bense domuz evlerine kuşlar fırlatıyorum...”
Bill Murray