Puan Ver
0
Puan Ver

Fen derslerinde ana renkleri k-m-y olarak öğrenirken resim derslerinde neden k-m-s olarak öğreniriz?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

İlkokul, ortaokul ve lisede fizik derslerinde rengi genellikle optik konusunda incelediğimiz için RGB önplanda oluyor idi. Hatta ortaokulda deneysel olarak üç tane farklı ışık dalgası yayan fenerlerle beyaz dalga oluşturmaya çalışmışlardır. Resim dersinde ise sulu boya, pastel boya gibi materyallerdeki renkler karıştırıldıkça genellikle matlaşmaktadır ( diğer bi' tabirle subtractive (eksiltici) renklerin ışık dalgasını az çok absorbe etmesi)

Favorilerime Ekle
0

Kırmızı, yeşil ve mavi ışık bileşenleri eşit miktarlarda birleştirildiğinde beyaz ışığı tam olarak oluşturur. Buna "Işığın Primer Renk Modeli" diyebiliriz. Ancak resim kağıdı ya da tual üzerinde gördüğümüz renkler, üzerine düşen beyaz ışıktan bize yansıyanlardır. Yani resmin renkli tabakasını oluşturan pigmentler beyaz ışığın belli bileşenlerini soğurup kalanı yansıtırlar. Bu yüzden resim sanatında "Işığın Soğurma Modeli"nden söz edebiliriz. Beyaz ışıktan ayırarak oluşturduğumuz yeşil ve kırmızı ışığı birleştirdiğimizde oluşan sarı rengi veren pigmentlerin kimyasal olarak soğurduğu ışık mavidir. Gördüğümüz sarı renk mavi soğurulduktan sonra kalan yeşil ve kırmızıdır. Bu durumda Primer yeşil, mavi ve kırmızı renkleri oluşturmak için kullanılan pigmentler bu ışıkları bırakıp kalanı soğuran Sarı(Maviyi soğuran), Eflatun (yeşili soğuran) ve Camgöbeği (Kırmızıyı soğuran) renkleri olmalıdır. Ancak Newton zamanında Camgöbeği yerine Mavi, Leylak yerine Kırmızı kullanıldığı için Kırmızı Mavi ve Sarı modeli diye yerleşmiştir. Aslında bu model (Kırmızı, Mavi, Sarı) tam dengeli değildir. Spektral bileşenlerin tamamını dengeli biçimde vermez. Tek rengi soğuran pigmentlerden oluşan (Sarı, Eflatun, Camgöbeği) gerçek soğurma modelidir.

Favorilerime Ekle
2

Kaynaklar

  1. Primary colors
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evren epey büyük bir yer. Eğer ki sadece biz varsak, bu epey büyük bir israf olurdu.”
Carl Sagan
Geri Bildirim Gönder