Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Melis Y.
Melis Y.
2,487 UP
Üye
4

Feminizm hakkında görüşleriniz nedir? Bazı insanlar neden Feminizm düşüncesinden rahatsız olurlar?

1,047 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
7 Cevap
Cevap
Ufuk Derin
Ufuk Derin
777K UP
Öğrenci-Okur

Feminizmin pek rahatsız olunabilecek bir şey olduğunu düşünmüyorum. Feminizmden rahatsız olunduğu söyleniyorsa ya feminizmin çarpıtılmasından rahatsız oluyorsunuz ya da gerçekten feminizm karşıtısınız. Kavramlar yanlış anlaşıldığı için feminizmin kadınlara yönelik bir ayrımcılık yaptığı, ayrıcalık istediği, erkek düşmanlığı olduğu, biyolojiye karşı çıktığı gibi yanlış algılar artabiliyor.

İlk olarak şunu anlamak gerekiyor. Uzun yıllar boyunca kadınların "insan hakları" ihlal edilip ayrımcılık yapıldı, fırsat eşitliği engellendi. Sistematik şiddet, adaletsizlik, eşitsizlik, toplumsal kalıplar ve daha nicesi. Bunlar hala tamamen çözülmüş sorunlar değiller ve bu sorunlar hem kadınlara hem erkeklere zarar veriyor. Bu mücadele bir aşağılık kompleksi değil. Bunu aşağılık kompleksi olarak görürsek, bütün hak kazanma çabalarına haksızlık etmiş oluruz. Öte yandan bu ayrımcılık da değil. Ben buna taksonomik bakış açısı diyorum. Ortada kadınlara yönelik belli bir sebepten sistematik bir sorun varsa sadece "insan hakları" genel fikrini sunarak sorunu çözemezsiniz. Zaten sorunun olmasına sebep olanlar kadınları o genel fikrin dışında tutarak haksızlık yapıyor ve şiddet uyguluyor. Bu yüzden erkekler de zarar görüyor hatta. Bu sistematik sorunları insan hakları genel fikrinin içine koyma ve uygulamaya sokma savaşı, aslında feminizmdir.

Tüm Reklamları Kapat

Yaygın bir hata, feminizmin bu mücadelesinin çarpıtılmış versiyonlarıdır. Her mücadelede radikaller olacaktır ve radikaller olduğu için esas mücadeleyi bırakamazsınız. Esas mücadele kadın ve erkeklerin (hatta bütün insanların) biyolojik, psikolojik farklılıkları olduğu gerçeğine karşı olamaz. Bu gerçeklere karşı çıkan ne yaptığını bilmiyordur. Biyolojiyi savunduğunu sanıp feminizme karşı çıkanlar, toplumun kadın ve erkeğe yüklediği yapay sözde zorunlulukları evrimsel bir gereklilik sanabiliyor. İşte esas mücadele bunlara karşı yapılan mücadeledir. Esas mücadele sistematik hak kayıpları, fırsat eşitsizlikleri; psikolojik, fiziksel ve toplumsal şiddeti çözmektir. Bu sorunların çözülmesinden rahatsız olmuyorsanız feminizmden rahatsız olmamalısınız.

Kadına şiddet ve kadın haklarından bahsederken de kadın haklarını canlı hakları/insan hakları/birey haklarından ayrı bir nitelikte görmüyoruz. Sadece kadına şiddeti daha iyi bir şekilde çözebilmek adına ona yakınlaştırma yapıyoruz. Kadına şiddet, diğer bütün şiddet türleri gibi dallanıp budaklanan özel bir sorundur. Sihirli bir değneğiniz yoksa herkese aynı anda genel bir bakış açısı sağlayamazsınız. Bu yüzden genel bakış açısı ile bütün sorunları aynı anda çözemezsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Her özel şiddet türünün kendine özel bir sistematiği vardır. Bir sorunu çözmek için özel sistematiğe odaklanılmasının sebebi o sorunu diğerlerinden üstün görmek, sorun yarıştırmak, "ayrıştırmak" değildir. Tam tersine, ayrıştırmayı ortadan kaldırmak istiyorsanız derinleşmiş sorunların çözümüne odaklanmak için buna başvurmak zorundasınız.

Buna karşı çıkanlar şöyle diyecektir:

"Kadın hakları insan haklarıdır. Kadın haklarını savunmak yerine kadınlar için de insan haklarının geçerli olmasını savunun, kadın-erkek diye bir ayrım yapmayın."

Bu itirazı birey hakları ve canlı haklarına kadar genelleştirmek mümkündür. Ancak ayrımı kadın haklarını savunanlar yapmamaktadır. Kadın haklarını savunanlar, zaten kadın haklarını insan haklarından ayrı görmemektedir. Kadın haklarını insan haklarına dahil etmeyenler, kadına şiddet uygulayanlardır. Kadına şiddet uygulayanlar, insan haklarının genel bakış açısını ve ana hatlarını anladıklarını düşünebilir. Bu bir bilişsel çelişki oluşturacaktır. Şiddet uygulayanlar, bu bilişsel çelişkiyi çözmek için kadınları "insan hakları" genel bakış açısının dışında görecektir. Bu yüzden sorunu genelleştirmenin ya da genel bakış açısı ile çözmeye çalışmanın bir faydası olmayacaktır.

Kısaca: "Kadına şiddet uygulayanlar, kadınlara insan oldukları değil, kadın oldukları için şiddet uyguluyor." Şiddet uygulayanlar, insan haklarını bilse bile cinsiyetleri sebebi ile kadınlara toplumsal, psikolojik, siyasi şiddet uyguladığı için cinsiyet sadece biyolojik bir olgu olmanın ötesine geçmiştir.

Sorun cinsiyet kaynaklı ise sorunu çözmek için cinsiyeti vurgulamanız gerekir. Cinsiyeti vurgulamaktan kaçmak, sorunun ayrıntısını görmezden gelmektir. Örneğin "Aynı işi yapan ve aynı emeği veren iki insandan birinin daha az maaş alması." sorunun genel tanımıdır. "Aynı işi yapan ve aynı emeği gösteren herkes aynı maaşı alsın." ise bir ana fikirdir, temennidir ve sadece bunu demek ile yetinirseniz ütopyadır. Sorunu çözmek için sorunun ayrıntısına inmek zorundasınız. Önce sorunun cinsiyet ile ilgili olduğunu kabul edersiniz. Bu cinsiyetleri ifade edersiniz. "Aynı işi yapan ve aynı emeği veren kadınlar, erkeklerden daha az maaş alıyor. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği var ve çözmek için şunlara başvurmalıyız." dediğiniz anda kadın haklarını savunmuş olursunuz.

Kaynaklar

 1. U. Derin. Şiddeti Kategorize Etmek Ve Hak Ayrımcılığı Meselesi. (6 Ağustos 2022). Alındığı Tarih: 20 Mart 2023. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
6
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge
291K UP
Sinema yazarı

Feminizm'den çok ama çok rahatsız oluyorum. Çünkü feminizm, başka bir çok ideoloji gibi esnetilmeye, bağlamından koparılmaya çok uygun ve hatta bu ideolojiyi ortaya atanların da dünyaya kazandırmak istediği fikrin değerinden çok daha fazla değerde başka değerleri kaybettirmiş bir ideoloji.

Belirttiğim noktayı detaylıca açıklamak için üzerine çok uzun yazmak lazım ama şöyle özetlemeye çalışabilirim: Feminizm kabaca, "kadın hakları" üzerine biçimlenen bir ideoloji ama bu kökten yanlış bir kabul. Çünkü erkek hakkı diye bir şey yoksa kadın hakkı da yoktur ve olmamalıdır. İnsan hakkı vardır. Özgürlük, serbestlik, kanun ve hukuk önünde eşitlik, çalışma ve eğitim özgürlüğü, özel hayatın gizliliği, evlenmeyi, üremeyi, aile kurmayı istemek ya da istememek gibi birçok çağdaş dünya hakkı her insan için geçerlidir. Buna göre yobaz bir erkek, eşinin ya da kızının bu haklarına müdahale ediyor ve kadına baskı uyguluyorsa bu "kadın haklarının ihlali" değil, "insan haklarının ihlali"dir. Bunu devletle yapıyor ve kadın vatandaşlarına baskı uyguluyorsa bu da insan hakları ihlalidir. Yani aslında "kadın hakkı" dediğim her şey zaten insan hakkıdır. Bana kadının hakkı olup da erkeğin hakkı olmayan ya da tam tersi olan bir şey söyleyebilecek biri var mı? Sanmıyorum.

Tüm Reklamları Kapat

Ama dünya erkek egemen bir dünya olduğu ve çok yüksek oranda erkekler kadınlara baskı uyguladığı için kadınlar erkeklere karşı bir direniş sergilediler yıllarca ve bu direniş de erkek-kadın savaşı olarak sunuldu. Kadınlar erkeklere direniyor... Ve bu görünüm ve tablo iyi sattı. Ama temelde yanlıştı. Çünkü aranan şey kadın hakkı falan değil. Baskı uygulayan erkekler olsa da. İnsan hakkı.

Ve bu ikilik, kadın ve erkeğin milyonlarca yıllık evrimsel ilişkilerini zedeler seviyeye geldi. "Eşitiz" gibi bir yalan. Bu bir yalan. Eşit falan değiliz. Kanun, hukuk, insan hakları vs. açısından eşitiz elbette ama biyolojik, psikoloijk, estetik, cinsel, duygusal vs. her açıdan çok farklıyız. Üstün ya da düşük değil, farklı. Bazı açılardan kadın üstün, bazı açılardan erkek üstün. Ve bu farklılık ve üstünlükler zaten olmalı, gerekli ve harika bir şey. Böyle olmalı zaten. Farklı olduğumuz, farklı açılardan birbirimizden üstün olduğumuz için birbirimize ilgi duyuyoruz, farklı olduğumuz için birbirimizi arzuluyoruz. Bu devasa "eşitiz" yalanı, kadın erkek ilişkilerini yaraladı. Kadının erkeğe ihtiyacı olmadığı fikri, erkeksiz yapabildiğini gururla dünyaya haykıran sayısız kadın ortaya çıktı. Bu o kadar saçma, o kadar yalan, o kadar kötü niyetli hatta o kadar safsata içeren bir kabul ki... Erkeğin de kadına ihtiyacı var, kadının da erkeğe. En başta evrimsel bu. Buna muhalefet etmek inanılmaz bir saçmalık. Çağlar boyu birlikte yaşamış, birbirine ilgi duymuş aşık olmuş, efsaneler yazmış, milyarlarca çocuk, binlerce nesil ortaya çıkarmış kadın ve erkek feminizmle birbirine ihtiyaç duymayan hatta birbirine düşman tiplemelere dönüştü. Bunu feminizm yaptı. Ve sayısız kadın da bu erkeğe direniş ruhunu, konu ile alakasız başlıklar altına taşıdı. Çocuk doğurup "çocuk bakmak zorunda değilim" diyen kadınlar artık oransal olarak çoğunluk haline geldiler. Evrimsel bu... Erkek baskısı, politik, siyasi, ekonomik vs. değil. Evrimsel. Hamile kalan kadın, emziren kadın, fiziksel olarak daha zayıf olan kadın, o nedenle kadın evde çocuğuyla ilgilensin, erkek de avlansın, eve yemek getirsin... Çok basit. Bu durum, erkek baskısının ortaya çıkardığı bir görev paylaşımı değil. Mantıklı olan bu. Mantıklı olan bu olduğu için milyonlarca yıldır anne ve çocuk arasında bir bağ oluştu, annelik kutsandı ve doğadaki en sıkı bağ haline geldi. Feminizm, bu bağı bile kopardı. Biyolojik olarak annesi var olan ama duygusal, fiziksel, sosyal, kültürel olarak annesiz büyüyen milyonlarca çocuk var artık. Sanki kadının annelik yapmasını erkek baskısı ortaya çıkarmış gibi. Modern dünya hâlen bu kadının annelik vasfı ile ilişkisini çözemedi.

Onlarca, yüzlerce sayfa yazılabilir tabi bunun üzerine. Ama özetle... Kadın hakkı-erkek hakkı diye bir şey yoktur. Hak insan hakkıdır. Ki insan hakkı dediğimiz kavram da yapaydır aslında, doğada böyle bir şey yok ama artık medeniyetin ulaştığı noktada insan hakları elbette gerekli, faydalı düzenlemeler. O nedenle konuya insan hakkı olarak yaklaşmak, erkekle kadını pastadan daha büyük dilim koparmak için birbiri ile savaşan değil o pastayı birlikte yapan ve var eden bir ekip olarak görmek ve bu iki cinsin arasındaki farklılıkları, üstünlükleri birer ayrım noktası olarak değil aksine bağlılık noktası olarak görmek gerekli. Kadın ve erkek, cinsiyet açısından birbirleri için evrimleşmiş iki cinstir. Sosyal özgürlük, cinsel tercihler, eşcinsellik, kültürel kodlar vs, hepsine tamam. Hiç bir farklılığa düşman olmamak lazım. Hiç bir tercihe, kültüre, özel hayat kıstasına karşı değiliz ama hiç bir modern dünya akımı ya da paradigması, bu evrimsel gerçeği aşındırmamalıdır. Kadın erkek birbiri için yaratılmıştır. Hiç bir şeyin -hele hele politik akımların- bu evrimsel gerçeği bozmasına izin verilmemelidir.

3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
şeyda karataşc
şeyda karataşc
4,180 UP
Okur-Yazar

Bir kadın olarak; benim adıma benim haklarımın savunulma iddiasıyla toplumu ve kadını yozlaştıran, içi hakkıyla doldurulamayan , kitleleri amacı dışı kullanmaya müsait olan feminizmden çok ama çok rahatsız oluyorum. Birçok ideolojide olduğu gibi varsayılandan uzak ve tehlikeli buluyorum. Aksi istikamette ilerleyerek bugüne kadar birçok kadına zarar verdiğini düşünüyorum. Hak herhangi bir cinse ayrılmadan birçok düzlemde eşit şekilde olmalıdır. Erkek ya da kadın fark etmeksizin kişilerin eğitimsiz ve insanlığa zarar verecek eylemlerinin bir cinse ait davranış olarak nitelendirilmesi , hedef gösterilmesi herhangi bir hakkı savunma biçimi olmamalıdır.

5
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
ince bilim
ince bilim
12K UP
Okuyan ve araştıran bir üniversiteli

Feminizm hakkında görüşlerim, herkesin eşit haklara ve fırsatlara sahip olması gerektiği fikrine dayanıyor. Ancak, bazı insanların feminizmden rahatsız olması, yanlış anlamalar veya yanlış bilgilendirme sonucu olabilir. Feminizmin temel amacı, kadınların toplumda eşit haklara ve fırsatlara sahip olmalarını sağlamaktır. Bazıları feminizmi kadınların erkeklere karşı savaşan bir hareket olarak algılayabilir, ancak aslında feminizm, erkeklerin de kadınlarla eşit haklara ve fırsatlara sahip olmasını savunur ancak ülkemizde bazı kadınların yaptıkları davranışlar ve söyledikleri söylemler nedeniyle insanların yanlış anlamalarının önüne geçilemiyor maalesef.

3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
ALİEN GENTER
Başbuğ

Feminizm,kadınların da en az erkekler kadar başarılı olabileceğini kanıtlama hırsıdır.Ya da bazı kadınların aşağılık kompleksinin dışa vurumudur.Bence , kadınların ve erkeklerin yasalar önünde eşit olabilmesi ve aynı fırsatlardan yararlanabilmeleri gereklidir.Bunları istemek kadının en doğal hakkıdır.Ama kadın bunlara sahip olduğu halde hayatta erkek kadar başarılı olamıyorsa şapkayı önüne koyup düşünmeli. Ama bu kadınlar bunu yapmaktansa erkekleri suçlamayı ve onlara düşman kesilmeyi yeğliyor.Mesela,cinsiyet kavramının bile kalmadığı batıda, bu tür kadınlar hala bazı sektörlerdeki erkek hegemonyasından ve erkeklerin zenginginliğinden söz açıyorsa feminizmi ciddiye almaya gerek yoktur.

2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'ndaki reklamları, bütçenize uygun bir şekilde, kendi seçtiğiniz bir süre boyunca kapatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, kaç ay boyunca kapatmak istediğinizi aşağıdaki kutuya girip tek seferlik ödemenizi tamamlamak:

10₺/ay
x
ay
= 30
3 Aylık Reklamsız Deneyimi Başlat
Evrim Ağacı'nda ücretsiz üyelik oluşturan ve sitemizi üye girişi yaparak kullanan kullanıcılarımızdaki reklamların %50 daha az olduğunu, Kreosus/Patreon/YouTube destekçilerimizinse sitemizi tamamen reklamsız kullanabildiğini biliyor muydunuz? Size uygun seçeneği aşağıdan seçebilirsiniz:
Evrim Ağacı Destekçilerine Katıl
Zaten Kreosus/Patreon/Youtube Destekçisiyim
Reklamsız Deneyim
Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Moderatöre Bildir

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya size sunulan (oylama gibi) diğer araçlar ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Kural İhlali Seç
Öncül Ekle
Sonuç Ekle
Mantık Hatası Seç
Kural İhlali Seç
Soru Sor
Aşağıdaki "Soru" kutusunu sadece soru sormak için kullanınız. Bu kutuya soru formatında olmayan hiçbir cümle girmeyiniz. Sorunuzla ilgili ek bilgiler vermek isterseniz, "Açıklama" kısmına girebilirsiniz. Soru kısmının soru cümlesi haricindeki kullanımları sorunuzun silinmesine ve UP kaybetmenize neden olabilir.
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.