Sorulara Dön
1
Psikoloji & Psikiyatri

Fake it, till you make it. Bu düşünce bilimsel olarak kanıtlandı mı?

Şahsen insanın kendi öz iradesine hakim olmadıkça bu tip yöntemlerin işe yararlığını düşük buluyorum.

1
105 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

İnsan bedeninde küçük etkileri var bu mottonun. Örneğin bir süre yalandan bir gülümseme takındığınızda gerçekten vücudunuzda belli bir oranda seratonin salgılanıyor. Ama tabii ki bu durum ruh halinizi kökten değiştirmiyor. Çünkü bilinç akışımız durmaksızın akan bir nehrin debisi gibi. Eğer olumsuz düşüncelere sahipsek bu o "mutluluk" anını olumsuz etkiliyor. Sözü değerlendirirken bunun bir aforizma ya da atasözü olduğunu unutmamalıyız.

Bugün Oyunculuk sanatına getirdiği kuramlarla hâlen en saygın isimlerden biri olan Konstatin Stanislavski'nin "fiziksel eylemler yöntemi" adını verdiği ve kişinin yaşadığı duygular esnasında bedenindeki değişiklikleri gözlemleyip sahne üzerinde beden hafızasını kullanarak kendini o duyguya yaklaştırmayı hedeflediği metodunu ve Alfred Adler'in psikolojide hiç de işlevsiz sayılmayacak, hastaya şikayetçi olduğu durumlarda olduğu gibi değil olmak istediği gibi davranmasını yani rol yapmasını söyleyen "mış gibi yapmak" terapi tekniğini bu sözün pratik karşılığına örnekler olarak verebiliriz. Ayrıca Oyunculuk disiplini ile Psikoloji biliminin kesişim noktasında duran "psikodrama" tekniği de bu sözden beslenmektedir.

Elbette bu eldeki verilere dayanarak her taklidin başarıya ulaştığını söylememiz mümkün değil. Özellikle günlük hayatımızda bu mottoyu deney altına aldığımızda çevresel onca faktörle karşılaşırız ve bu hem motivasyonumuzu hem de somut faydayı azaltabilir.

Öz iradeye hakim olmadıkça bu tip yöntemlerin işe yaramayacağı ile ilgili görüşünüze katılmakla birlikte bu mottonun öz iradeye hakimiyet sağlayabilme yollarından biri olduğunu düşünüyorum.

116 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
1
Teşekkür (10)
Paylaş
1
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

  • N. U. Özüaydın. (Sanat Dergisi, 2016). Oyunculukta Fiziksel Yöntemlerin Analizi.
  • Vikipedi. Fake It Till You Make It. (04 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 06 Mayıs 2021. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
  • Ö. Kalça. ‘Mış Gibi Yapmak’ Terapi Tekniğini Kullanmak. (25 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 06 Mayıs 2021. Alındığı Yer: Psikologofisi | Arşiv Bağlantısı
  • V. Toporkov. (2021). Stanislavski Provada. ISBN: 978-9756165768. Yayınevi: bgst Yayınları. sf: 184-204.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın