Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Bora Akçakın
Üye
1

Exoplanetlerin atmosferik özelliklerini tespik etmek için kullanılan transit(tayf boşluğu) yöntemi yanıltıcı sonuç vermez mi?

Yöntemde; yıldızdan çıkan ışık, söz konusu gezegenin atmosferinde kırılarak atmosferi oluşturan molekül ve atomlara özgü bir şekilde farklı dalga boylarında etrafa yayılır ve bizler de bu dalgalara bakarak atmosfer hakkında bilgi ediniriz. Atmosferden kırılan bu ışığın dalga boyu uzayda başka bir yapıyla etkileşerek bozulmaz mı?
180 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Şahin Tutuş
Şahin Tutuş
59K UP
Elektronik teknisyeni

Yanılma payları elbette var. Ama bu hassasiyetle alakalı daha çok. Ama bu yanılma payları tutarsız dereceye gelecek kadar değil. Bunun için zaten tek ölçüm yapmıyorlar. Atıyorum 100 ölçüm yapıp istatistik ortalama alınıyor. Zaten ölçüm sayısı arttıkça matematiksel ortalama en doğruya yaklaşacaktır. Zaten bu yüzden fizisyenler, astronomi gözlemcileri gibi kişiler iyi birer veri analizcilerdir. Bu konuda o kadar iyiler ki bir fizikçi gidip ekonomi dalında bile çalışır istese.

Yukarda anlattığım tutarlı veri elde etmekle ilgiliydi ve bana göre sorduğunuz sorunun önemsiz kısmı. Asıl mevzu biz ötegezegen olsun yakın gezegen veya uydular olsun o atmosferdeki elementleri nasıl anlayabiliyoruz? Spektrometre ile.

Tüm Reklamları Kapat

Spektrometreler elementlerin imzasını inceler ve ortaya çıkarır. İşin hoşuma giden tarafı, sanayide dökülmüş bir ürünün içindeki elementleri inceleyip "%10 bakır, %50 silisyum, %40 germanyum var" diyen de spektrometre, exoplanet inceleyerek "atmosferinde %40 oksijen, %20 karbon, %5 nitrojen var" diyen de spektrometre. [2] [3] Kaynak 2'de endüstriyel bir spektrometre ve kaynak 3'te James Webb teleskobuna ait spektrometreyi inceleyebilirsiniz.

Diyelim ki bir ötegezegenden çıkan ışık teleskoba ulaşana kadar uzayda helyum gazından geçti. Bu durumda helyum gazının yoğunluğu uzaklığa göre fazla çıkacaktır. Buradan astronom bir terslik olduğunu düşünür zaten. Çünkü biz sadece dalgaboyu hesaplanıyor gibi görsek de bunların gücü var bir de. Bir ortamda helyum olması başka bir şey, o helyumun 1 milyon kilometre mi yoksa 10milyon kilometre mi uzaktaolduğu başka bir şey, 3 milyon ton mu 30 milyon ton mu kütleli olduğu başka bir şey. Ama aklına takılan şey dalgaboyunun başka dalgaboylarıyla girişim yapıp hatalı veri üretmesi ise o da zor. Çünkü her elementin imzası farklı. Bu imza öyle belli belirsiz bir şey değil. Net, ortada olan bir şey. Buna elementlerin enerji emisyonu denilir. [4]

Ama endişelenmeye pek gerek yok zira uzay devasa boşluklardan oluşuyor. Çok spesifik bir durum önüne bir gaz bulutu gelecek de o gaz bulutu hesapları şaşırtacak ama astronom bunu farketmeyecek de falan nerdeyse imkansız diyebilirim. Çünkü hesabı saptıracak kadar bir gaz bulutunun enerji seviyesi de tayfta anormal görünecektir.

Kaynaklar

  1. R. L. Ş.. Spektrometre Nedir? Optik Emisyon Spektrometre Nedir? Spektrometrenin Çalışma Prensibi Nasıldır?. (23 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 10 Kasım 2022. Alındığı Yer: Repamet Ltd. Şti. | Arşiv Bağlantısı
  2. nasa. James Webb Spectrograph. Alındığı Tarih: 10 Kasım 2022. Alındığı Yer: nasa | Arşiv Bağlantısı
  3. Khan Academy. Hidrojenin Emisyon (Işıma) Spektrumu (Video) | Khan Academy. Alındığı Tarih: 10 Kasım 2022. Alındığı Yer: Khan Academy | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Gombe Şempanze Savaşı:
Gombe Şempanze Savaşı: "Maymunlar Cehennemi" Gerçek Oldu!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close