Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Evrimin tetikleyicisi yani türlerin değişimini sağlayan mutasyonların oluşumu neye göre ortaya çıkar ve şartlara uygun biçimde şekillenir?

Evrimin tetikleyicileri biliniyor ve bildiğim kadarıyla bunlar genetik mutasyon doğal seçilim adaptasyon cinsel seçilim gibi özellikler ancak seçilim fonksiyonları bazı uygun mutasyonların devamını sağlayacak güçte değil örn:daha küçük apandisite sahip bir insan jenerasyonunun doğal seçilimle ya da üstünlük sağlayacak kadar belirgin değil

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Mutasyonlar sürekli olmaktadır. Örneğin güneş ışınları, DNA’mıza zarar vermekte, hatta belli durumlarda cilt kanserine yakalanma oranımızı artırmaktadır. Tüm canlıların DNA’ları sürekli mutasyona uğramakta, değişim geçirmektedir. Bazen bu mutasyonlar yararlı olabilir. Örneğin; siyah bir çevrede yaşatan beyaz farelerden birinin DNA’sı şans eseri mutasyon geçiriyor ve sonraki nesillerde siyah fareler gözlemleniyor. Siyah fareler, siyah oramda daha az gözüktüğü ve daha az avlandıkları için, doğal seçilimle, zaman içinde popülasyondaki farelerin rengi siyaha dönüyor. Ama bu değişim dahi 1000 yıllık bir sürede gerçekleşiyor. Ele aldığımız zaman çok uzun olduğu için en küçük yararlı mutasyon dahi yüzbinlerce yıl içinde popülasyonda baskın hale gelmekte. İnsanlar, apandisit yüzünden hayatlarını kaybetmektedirler. Bu oran 7 milyar insan içinde küçük kalsada bin yıllar sonucunda apandisitin avantajsız özelliğine direnç sağlamış genler popülasyonda baskın hale gelicektir. Örneğin; memelilerin çok az bir kısmı çocukluk çağı sonrası süt içmektedir. İnsan da çocukluk çağı sonrası süt tüketten türlerdendir. Bunun nedeni: kuzeyde yaşamaya başlayan insanlar için hayvan sütünün temel bir besin olması ve zamanla bireylerin laktoz direncini yenebilmesidir. İnsanların %35’inde laktoz direnci yoktur. Bu oran Avrupa’da daha fazladır, daha sıcak bölgelerde daha azdır. Sonuç olarak en küçük yararlı mutasyon dahi uzun yıllar sonuçu popülasyona etki etmektedir.

385 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, gerçek olan tek büyüdür.”
Genndy Tartakovsky