Sorulara Dön
0
Evrim & Abiyogenez

Evrim teorisinin daha da değişmeyen bilimsel bilgi olması için evrim aksiyomu olması mı gerekir?

bazi yaratiliscilar evrimin 50-60 yil sonra degisip curecegini eger gercektende ispatlanmis bisey olsaydi evrim aksiyomu olacagini idda ediyorlar bu dogrumu?

1
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Hayır, aksiyom bambaşka bir şeydir. İspata, kanıta veya bulguya ihtiyaç duymayan apaçık önermelerdir. Dolayısı ile "Evrim aksiyomu" olması gerekmiyor. Evrimin olduğunu "biliyoruz". Milyonlarca kez gözledik, deneyledik ve test ettik. O yüzden evrim bir doğa yasası/doğa gerçeği/olgu diyoruz. Tıpkı kütleçekimi gibi hastalıklar gibi bir olgu.

"Evrim Teorisi" ise doğadaki evrim gerçeğine yönelik bütün gözlemler, deneyler, açıklamalar, veriler bütününe verilen isim. Evrim Teorisi ise değişiyor, neden? Çünkü bu evrim gerçeğini daha iyi anlıyoruz. Örneğin "Evrimin babası" sayılan Darwin, genetikten bihaberdi. Ancak genetiğin keşfedilmesi ile beraber gelen yeni veriler ile evrimin genetik temellerine kadar bilgi edindik, yeni açılar keşfettik, Darwin'in de hataları vardı. Onları düzelttik. "Modern sentez" olarak bilinen yeni bakış açısı ile evrimi çok daha iyi anladığımız için "Evrim Teorisi" değişti.

Diğer yandan Neandartellerin hastalıklı bir homo sapiens türü değil, ayrı bir kuzen tür olduğunu öğrendik. Homo sapiens'in tarihi 200 bin yıl biliniyordu, yeni verilerle bu yüz bin yıl geri çekildi. Evrimsel tarihe yönelik bazı bilgilerimiz yanlışlanıyor evet, ama bu evrimi asla çürütmez. Çünkü daha önce dediğim gibi evrimin var olduğunu biliyoruz. Sadece evrimin nasıl işlediğini, evrimsel tarihi daha iyi anlıyoruz, hepsi bu.

Evrim Teorisinin büyük bir kısmı yanlışlansa dahi gelen yeni teori, yine başka bir Evrim Teorisi olacaktır ve günümüzdeki Evrim Teorisinin açıklayabildiği her şeyi açıklayacaktır. Ayrıca günümüzdeki Evrim Teorisi de asla tamamen yanlışlanamaz çünkü çalıştığını biliyoruz.

Bunu şöyle düşünebilirsiniz. Atom, bir olgu. Var olduğunu biliyoruz. Atom modelleri ise gelen daha çok veri çerçevesinde değişiyor. Örneğin Üzümlü kek modeliin bazı kısımları yanlışlandı ama atomun var olduğu veya pozitif ve negatif yüklerin var olduğu bilgisi değişmedi. Değişmeyecek. Daha çok veri ile gerçeğe daha yaklaştık ve bazı hataları düzelttik.

4
Paylaş
4

Kaynaklar

  • Cevaplayan: U. Derin (Yazar: Ç. M. Bakırcı). Bir Teori Nasıl Yanlışlanır?. (31 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 16 Mayıs 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı S&C | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et