Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
3
Evrim teorisine göre bütün canlıların ortak atadan geldiği ispatlı mıdır? Bilim değişime açık olduğu için ileride bu görüş değişebilir mi?
Merhaba. Sorum bilen arkadaşlara basit gelebilir belki ama bu konularda yeniyim. Bilim insanları bütün canlıların ortak atadan geldiğini ispatlamış mıdır? Bilim değişime açık olduğu için ileride bu görüşün değişme ihtimali var mıdır? Yoksa 2*2=4 gibi kesin midir?
488 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Oğuz
Oğuz Yazılım mühendisi

Bu konuda verilebilecek en büyük kanıt, ortak özellikleri tespit etmektir. Mesela omurga yapısına bakarak omurgaya sahip tüm canlıların ortak bir atadan geldiğini söyleyebiliriz. Aynısı diğer organlar için de geçerli. Ama omurga yeterince eski değil. Tüm canlıların ortak atadan geldiğini söyleyebilmemiz için tüm canlılarda ortak olan bir yapı bulmamız lazım.

Bildiğimiz tüm canlıların genetik kodunun ya DNA yada RNA bazlı olması cevap olabilir. Evrende başka bir yerlerde, başka canlılar kalıtımsal metodlar için başka yollar geliştirmiş olabilirler, veya DNA ve RNA yerine direk organa has bölgesel protein yumaklarıyla da ve onların santral dogmadan farklı metodlarla kopyalanarak çoğalıtlmasıyla, bizimkiyle aynı bir genetik koda ihtiyaç duymadan yaşayabilen canlılar olabilirdi. Lakin dünya üzerindeki tüm yaşam, ve buna canlı olmayan virüsler bile dahil, genetik kodda ortak bir metod ve yapı sistemini paylaşıyor. Bu, canlılığın son derece temel özelliği ilk canlıların üreme sistemlerini geliştirdiklerinde en azından RNA'ya veya onun bir proto versiyonuna sahip olduğunu, ve bizim ondan evrildiğimizi kanıtlamaya yeterlidir.

Örnekler çoğaltılabilir. Dünya üzerindeki tüm canlılarda bulunan 23 ortak protein, tüm canlıların zorunlu olarak yaptığı temel döngüler (üreme, hücresel solunum ve glikoliz basamakları)...

446 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Nat Geo. (30 March 2020). Alındığı Tarih: 30 March 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
3
  • Raporla
Cevap
Özgür Alperen Gezici
Özgür Alperen Gezici Öğrenci , Okur

Bilim , tekrarlanabilir gözlemleri ve test edilebilir hipotezleri içeren bir sorgulama sürecidir. (1) Bu demektir ki bilim , elbette belirli gözlem yöntemlerinin bizlere sunacağı incelemelerle desteklenebilecek verileri ve bu verilerin bizleri götüreceği sonucu içeren belirli kalıpları sunmalıdır. Evrim kuramı tam olarak da bunun gibi gözlemlenebilir ve test edilebilir tüm verilerin ortaya koyduğu bir sonucu içerir. Ama Evrim tanımı , bir popülasyonda bir özelliğin tür içi çeşitlilik gösterebilmesine dayanır. Bu bir deney ve gözlem esasında oluşturulmuş bilimsel yöntemin bir sonucu değildir , varolan bir olgudur. Bu tanım ise bizi kimi mekanizmaların etkisiyle türleşmeye götürür (canlılığın çeşitlenmesi). Bunun nasıl oluştuğunu açıklamayı bir teori diye nitelendirmek , bahsettiğimiz olguların olmadığını bir gün göreceğimiz anlamına gelmez.

Evrimin gerçekçiliği hakkında bir tartışma konusu olamaz , bu tıpkı kütle çekim kuramının bizlere açıkladığı olguların varlığı gibi bir durumdur. Bir top siz yere atınca düşer , bunu inkar edemeyiz , ama düşme biçimine dair dinamik bağıntıları açıklamak "teori" dediğimiz konumda yer alır ve geliştirilmeye açıktır.

Darwin , yine bilimin en temel anahtar kelimelerinden biri olan "Gözlem"i kullanarak , bir çok kişinin ayrık olarak gözlemlemiş olduğu verilerden birbirine uyan parçaları birleştirerek (Bireyler arasındaki farklılığı ve hayatta kalış mücadelelerine dayanan) üreme başarısının yol açtığı doğal seçim mekanizmasını ortaya atmıştır. (2) Ve bu mekanizma , bugüne doğru canlılığın nasıl türleştiğine dair bir örnektir. Bu mekanizma , bugün için yazıldığı gibi kalmamıştır elbette. Bilimin ilerlemesi , "Genetik" bilgimizin gelişmesi ve teknolojik gelişmelerin gittikçe artması sonucunda canlıların genetik ilişkilerindeki benzerliklerin tespiti , fosil kayıtlarının artması ve bunların sınıflandırılması gibi bir çok aktivite (Jeoloji , biyoinformatik , genetik , ... gibi bir çok bilim dalının ilaveleriyle) sayesinde evrim mekanizmalarının kendine adayabileceği delil sayısı artmıştır. Ve doğrulanmaya devam etmektedir.

Bu Reklamı Kapat

Bugün , evrimin gerçek olup olmadığı bir tartışma konusu değildir , ama evrimi açıklayabildiğimiz mekanizmaların bütününün oluşturduğu Evrim Teorisi geliştirilmeye ve ilerlemeye devam etmektedir.

(1) Kaynak 1 , İlgili Bölüm : Bilimsel Süreç

(2) Kaynak 1 , İlgili Bölüm : Darwin ve Doğal Ayıklanma

380 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Campbell&Amp;Reece Biyoloji , . (29 March 2020). Alındığı Tarih: 29 March 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et