Sorulara Dön
0
Evrim & Abiyogenez

Evrim sona erebilir mi?

Evrim bitebilir mi? İleride evrim son safhasına gelip durabilir mi?

3
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Hayır, evrim asla bitmez. Öncelikle evrimin tanımını açalım. Sadece biyolojik evrim yok. Aynı zamanda jeolojik evrim, fiziksel evrim... gibi evrim çeşitleri var.

Soru biyolojik evrim açısından sorulduğu için onun üzerinden cevaplayacağım.

Canlılar, canlı popülasyonları her zaman evrimleşirler. Her nesilde bunu görürüz. Görmemek gibi bir şansta yok. Eğer Dünya'da canlılık sonsuza kadar devam ederse -ki bu mümkün değil- hayır, asla evrim bitmez. Günün birinde canlılar ortadan kaybolacak. O, ortadan kaybolma sırasında yaşayan türler son türler olacak. Eğer yok olmasalardı evrim devam edecekti.

101 görüntülenme
3
Teşekkür (2)
Paylaş
3

Bu sorunun kısa cevabı: neslin tükenmesi halinde, evet, evrim durur. Evrim sürekli olur, bunun yalnızca zaman içerisinde ivmesi değişebilir. Aslında sürekli devam eden ancak, genetik faktörler ve çevre koşullarına göre de hızlanıp yavaşlayabilen, yani değişken bir süreçten bahsediyoruz. Bir türden ne kadar çok birey varsa evrimleşmenin de çabuk olabileceğinden söz edilebilir. Bazı argümanlar insan evrimleşmesinin durduğunu iddia etse de, bu yanlıştır, yaşayan bütün canlılar evrime tabidir. Genetik bazı varyasyonlar evrimin belli noktalarda sınırlandırılmasına yol açsa da tamamen duracağını söylememiz mümkün değildir. (Konuyla alakalı makaleyi ileri okuma için bırakıyorum)

Son olarak şunu da ekleyeyim. Aynı nehre iki defa girilmez. Her anlamda değişim kaçınılmazdır. En ufak organizmadan tutun da evrenin tamamı değişim içerisindedir. Bunu entropi ile de bağdaştırabilirsiniz.

3
Teşekkür (2)
Paylaş
3

Kaynaklar

  • A. Hoffmann. Evolutionary Limits And Constraints. (19 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 19 Temmuz 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Ç. Mert Bakırcı. Termodinamik Yasaları Ve Evrimin Bunlarla İlişkisi. (27 Mayıs 2011). Alındığı Tarih: 19 Temmuz 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı

Sadece beyin fırtınası yapıyorum, güzel bir tartışma konusu.

Evrimin sona ermesi için, gezegenin içindeki ve dışındaki ortamın sonsuza kadar hiçbir şekilde değişmemesi, yaşayan canlıların teknolojik olarak son seviyeye gelip ona adapte olması gibi bir durum olması gerektiğini düşünüyorum. Adapte olunması gereken ortamın hiç değişmemesi durumu, belki bu sonucu doğurabilir.

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın