Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Evrim neden bizleri yaşatmaya uğraşıyor?

Merhaba arkadaşlar, evrim neden bizleri değiştirip yaşamamız ve ürememiz için uğraşıyor, vücutlarımız neden evrim geçiriyor. Neden yaşamamız önemli ve vücudumuz bunun için çalışıyor. Evrimin bunu neden yaptığını veya neden evrim mekanizmasının oluştuğunu bilen var mı?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Evrim bir şey yapmaya "çalışmaz", çalışamaz. Kütleçekimi ne kadar topları yere düşürmeye "çalışıyorsa", evrim de o kadar bir şeyler yapmaya "çalışır". Bunlar doğanın yasalarıdır, işleyişine verdiğimiz isimlerdir. Bir şey yapmaya çalışmazlar, bilinçli süreçler değillerdir.

Ancak insanların doğaya bakıp tespit ettiği yasalardan bahsederken kullandığı dil kimi zaman yanıltıcı olabiliyor. "Evrim şunu yaptı.", "Bu canlı şunu evrimleştirdi." gibi şeyler söyleriz ama bunlar, süreci doğru izah etmez. Bu kullanımlar, yasalara ve doğaya yönelik algımızı bozmaktadır.

Sorunuz da bunun bir uzantısı aslında. Evrim bizi yaşatmaya çalışmaz. Evrim, hayatta kalan ve üreyen bireyler üzerinden devam eden ve bunlar üzerinden tanımlanan bir süreçtir. Dolayısıyla hayatta kalma ve üreme ile tanımlanır. Buna yönelik bir çabası yoktur. Evren'deki cisimlerin neredeyse hiçbiri hayatta kalmaya ve üremeye çalışmaz (kayalar, denizler, uzay, vs.), dolayısıyla bunlarda evrimden söz etmeyiz (en azından biyolojik evrimden söz etmeyiz). Evrimin canlılara özel bir şeyler yapıyormuş gibi düşünmenizin nedeni, evrimin zaten canlılık (yani varlıklarını koruyan ve üreyen varlıklar) üzerinden tanımlanmasıdır. Evrim, bunlarla ilgili bir süreçtir.

Bu sebeple de evrimin nedenleri ve sonuçları, sürecin kendisi ile etkileri birbirine karıştırılmalıdır. Var olmayı sürdürmeyi başaran ve kendi kopyalarını üretmeyi beceren varyantların özelliklerinin gelecek nesillerde daha fazla görülmesi çok mantıklıdır. İşte bu olay da evrimin ta kendisidir. Evrim bunu sağlamaya çalışmaz. Bu olur, biz ona evrim deriz.

Puan Ver
5
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
5

Evrimin hiç bir şekilde bizi yaşatmaya veya ürememize kolaylık sağlamaya yönelik bir uğraşı yoktur. Zira evrimin böyle bir bilinci yoktur. Evrim sonsuz çeşit mutasyonla her türlü kendisini gösterebilir. Bu mutasyonlar sonucunda eğer bu mutasyon faydalıysa bireye katkı sağlar ve hayatta yaşamasına yardım eder. Zararlı ise bireyin ölmesine katkı sağlar. En çok yaşayanlar en çok ürerler. Ve zamanla nüfus çoğunluğu elde ederler. Dolayısıyla etrafta onları görürsünüz. Zararlı mutasyona uğramışlar ise çoktan öldükleri ve yararlı mutasyonlara uğrayan kişilere nazaran daha az ürediklerinden (üremeye vakit bulacak kadar yaşayamadıkları için) zamanla bu soylar tükenir.

Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlığın tümünü sevmek, komşumuzu sevebilmekten daha kolay gözükmektedir.”
Eric Hoffer