Sorulara Dön
4
Meta

Evrim Ağacı'nda eskiden sorulmuş bir soruyu cevaplamak UP kaybettirir mi?

3
Anonim 4
115 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Hayır, eskiden sorulmuş bir soruyu cevapladığınız için cevabınız silinmez. Gözden kaçan sorulara yanıt vermeniz çok güzel bir davranış.

UP kaybı yaşatan durumları buradan okuyabilirsiniz. O cevabınız olumsuz oy almış olabileceğinden ve bu gibi durumlar sebebi ile UP kaybı yaşayabileceğinizden neden UP kaybı yaşadığınızı buradan öğrenebilirsiniz. Eğer ki "Cevabınız reddedildi." veya "Cevabınız silindi." gibi bir ifade görüyorsanız cevabınızın neden reddedilmiş/silinmiş olabileceğine dair olasılıklara göz atacak olursak:

  • Kaynak zorunluluğunu kötüye kullanmışsanız silinmiş olabilir. Kaynak girmek için kaynak girmediğinizden ya da kaynaklarınızın güvenilir, saygın veya akademik kaynaklar olduğundan emin olun.
  • Soruyu soran kişi ne amaçla sorduğunu "açıkça" belirtse bile sırf puan kazanmak için soruyu soranın sorusunu suistimal edip istenmeyen şekliyle cevap girmişseniz silinmiş olabilir.
  • Soruya herhangi bir cevap girmeden sadece kaynağa yönlendirme yapmış olabilirsiniz. "Burada var, okuyabilirsiniz." yazıp sadece kaynağa yönlendirmek "cevap" sayılmamaktadır. Evrim Ağacı'nda önceden sorulmuş bir soru ise ve cevap verilmişse soruyu birleştirmek için raporlayabilir veya başka bir kaynak ise o bilgiyi özetleyebilirsiniz.
133 görüntülenme
Öne Çıkarılan Cevap
4
Paylaş
4
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.

Merhaba Taylan, Evrim Ağacı Soru Cevap platformundaki sorular aynı soruyu soran kişiler için hala görüntülenebilir durumdadırlar. Ne kadar eski olursa olsun, bir soruya doğru cevap vermek size UP kazandırır. Soruyu soran kişi soruyu cevaplara kapatmadığı sürece isteyen herkes cevap girebilir.

UP sistemini daha iyi anlamanız için kaynak bölümüne UP sistemi ile ilgili Evrim Ağacı makalesini de bıraktım. Umarım işinize yarar. :)

[Moderatör notu: buraya tıklayarak hangi sebeplerden UP kaybettiğinizi görebilirsiniz.]

157 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
4
Paylaş
4
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Maalesef başıma geldiği bir durum yaşadım. Muhtemelen sistemden kaynaklı bir hata oldu ama daha önce cevaplanmış bir soruya, daha önce cevaplandığını fark edip kısa bir cevap yazmıştım ve cevabımın sonuna bundan önce sorulmuş şeklinin linkini bırakmıştım. Muhtemelen bu sorunun daha önce sorulduğunu moderatör de benimle aynı zamanlarda fark etmiş olacak ki benden birkaç saniye önce soruyu cevap alımına kapatmış ve önceki soruya yönlendirmiş. Ben cevabımı yazdıktan sonra "gönder" tuşuna bastığımda hata verdi ve yenilediğimde anladım olayı ve aşağıda başka sorular var mı diye kaydırmaya başladım. Kısa bir süre sonra UP Geçmişim kısmına baktığımda "Cevabınız kabul edilmedi -100 UP" bildirimi gördüm. Dediğim gibi muhtemelen moderatör ile aynı anda davrandığım için sistemsel bir hata oldu ve hiçbir moderatörden bir kasıt aramadım bunun için. Ama bu olaydan sonra ne olur ne olmaz diye bir soruyu cevaplandırmadan önce o sorunun daha önce sorulup sorulmadığını araştırır oldum. Aslında insanların bu kontrolü soruyu sormadan önce yapması kesin bir çözüm olacak ama maalesef defalarca kez cevaplanmış birçok sorunun tekerrürüne denk geliyoruz platformda.

1
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et