Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
5

Evrim Ağacı'nda eskiden sorulmuş bir soruyu cevaplamak UP kaybettirir mi?

410 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Ufuk Derin
Moderatör

Hayır, eskiden sorulmuş bir soruyu cevapladığınız için cevabınız silinmez. Gözden kaçan sorulara yanıt vermeniz çok güzel bir davranış.

UP kaybı yaşatan durumları buradan okuyabilirsiniz. O cevabınız olumsuz oy almış olabileceğinden ve bu gibi durumlar sebebi ile UP kaybı yaşayabileceğinizden neden UP kaybı yaşadığınızı buradan öğrenebilirsiniz. Eğer ki "Cevabınız reddedildi." veya "Cevabınız silindi." gibi bir ifade görüyorsanız cevabınızın neden reddedilmiş/silinmiş olabileceğine dair olasılıklara göz atacak olursak:

Tüm Reklamları Kapat

 • Kaynak zorunluluğunu kötüye kullanmışsanız silinmiş olabilir. Kaynak girmek için kaynak girmediğinizden ya da kaynaklarınızın güvenilir, saygın veya akademik kaynaklar olduğundan emin olun.
 • Soruyu soran kişi ne amaçla sorduğunu "açıkça" belirtse bile sırf puan kazanmak için soruyu soranın sorusunu suistimal edip istenmeyen şekliyle cevap girmişseniz silinmiş olabilir.
 • Soruya herhangi bir cevap girmeden sadece kaynağa yönlendirme yapmış olabilirsiniz. "Burada var, okuyabilirsiniz." yazıp sadece kaynağa yönlendirmek "cevap" sayılmamaktadır. Evrim Ağacı'nda önceden sorulmuş bir soru ise ve cevap verilmişse soruyu birleştirmek için raporlayabilir veya başka bir kaynak ise o bilgiyi özetleyebilirsiniz.
142 görüntülenme
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
6
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Utku Deha Şakar
Evrim Ağacı Okuru

Merhaba Taylan, Evrim Ağacı Soru Cevap platformundaki sorular aynı soruyu soran kişiler için hala görüntülenebilir durumdadırlar. Ne kadar eski olursa olsun, bir soruya doğru cevap vermek size UP kazandırır. Soruyu soran kişi soruyu cevaplara kapatmadığı sürece isteyen herkes cevap girebilir.

UP sistemini daha iyi anlamanız için kaynak bölümüne UP sistemi ile ilgili Evrim Ağacı makalesini de bıraktım. Umarım işinize yarar. :)

Tüm Reklamları Kapat

[Moderatör notu: buraya tıklayarak hangi sebeplerden UP kaybettiğinizi görebilirsiniz.]

165 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Ç. M. Bakırcı. (2011). Evrim Ağacı "Uyum Puanı" (Up) Sistemi: Bir Siteyi Oyunlaştırmak!. Evrim Ağacı. | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
7
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Mustafa Merthan Merdoğlu
Deneyimli

Maalesef başıma geldiği bir durum yaşadım. Muhtemelen sistemden kaynaklı bir hata oldu ama daha önce cevaplanmış bir soruya, daha önce cevaplandığını fark edip kısa bir cevap yazmıştım ve cevabımın sonuna bundan önce sorulmuş şeklinin linkini bırakmıştım. Muhtemelen bu sorunun daha önce sorulduğunu moderatör de benimle aynı zamanlarda fark etmiş olacak ki benden birkaç saniye önce soruyu cevap alımına kapatmış ve önceki soruya yönlendirmiş. Ben cevabımı yazdıktan sonra "gönder" tuşuna bastığımda hata verdi ve yenilediğimde anladım olayı ve aşağıda başka sorular var mı diye kaydırmaya başladım. Kısa bir süre sonra UP Geçmişim kısmına baktığımda "Cevabınız kabul edilmedi -100 UP" bildirimi gördüm. Dediğim gibi muhtemelen moderatör ile aynı anda davrandığım için sistemsel bir hata oldu ve hiçbir moderatörden bir kasıt aramadım bunun için. Ama bu olaydan sonra ne olur ne olmaz diye bir soruyu cevaplandırmadan önce o sorunun daha önce sorulup sorulmadığını araştırır oldum. Aslında insanların bu kontrolü soruyu sormadan önce yapması kesin bir çözüm olacak ama maalesef defalarca kez cevaplanmış birçok sorunun tekerrürüne denk geliyoruz platformda.

2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kırmızı Gören Boğalar Neden Sinirleniyor?
Kırmızı Gören Boğalar Neden Sinirleniyor?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
Bilmeden Sahip Olabileceğiniz 10 Anormal Özellik!
Bilmeden Sahip Olabileceğiniz 10 Anormal Özellik!
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Gizemli
Gizemli "Benford Yasası", Seçim Hilelerini İspatlamakta Nasıl Kullanılır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close