Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Soru & Cevap Platformu'nda "Raporla" Tuşu, Soru Birleştirme ve Soru Yönlendirme Yayında!

Soru & Cevap Platformu'nda "Raporla" Tuşu, Soru Birleştirme ve Soru Yönlendirme Yayında!
Reklamı Kapat

Bu bir duyuru makalesidir. Genellikle Evrim Ağacı hakkındaki veya güncel bir konuyla ilgili bilgileri ve/veya gelişmeleri duyurmak amacıyla hazırlanmış içeriklerimizdir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Soru & Cevap Platformumuz büyümeye ve komünite-odaklı bir bilgi arşivine dönüşmeye devam ediyor! Eğer halen kullanmaya başlamadıysanız, buraya tıklayarak hemen başlayabilirsiniz.

Platformu kullanıcılar için daha faydalı bir hale getirmek ve oluşabilecek hataları hep beraber çözebilmek adına, artık hatalı olduğunu düşündüğünüz bir içeriği raporlamanız mümkün! Tek yapmanız gereken, yukarıdaki tuşlara tıklayarak ilgili bilgileri girmek.

Raporlama sayesinde yapabilecekleriniz şöyle:

 • Başka Soruya Yönlendir: Eğer bir soru daha önceden birebir sorulduysa, yeni sorulan soruyu daha önceden sorulan bir soruya yönlendirmeyi talep edebilirsiniz. Böylece hem soruyu soran kişi bilgilenmiş olur, hem de cevaplar birden fazla soruya dağılmamış olur. Bu yapıldığında soru sahibi bilgilendirilecek ve soru yeni cevap alımlarına kapatılacaktır. Bunu, özellikle de henüz cevap gelmemiş sorularda kullanabilirsiniz.
 • Soruları Birleştir: Eğer iki veya daha fazla soru birebir aynıysa veya birbirine makul derecede benzerse ve her birine farklı cevaplar geldiyse, bu soruların birleştirilmesini önerebilirsiniz. Bu sayede dağılmış halde bulunan cevapları tek bir soru altında toplayabiliriz. Bu yapıldığında soru sahibi bilgilendirilecek ve diğer soruyla birleştirilen yan sorular yeni cevap alımlarına kapatılacaktır. Ayrıca diğer sorulardaki cevaplar da tek bir cevap altında toplanacaktır.
 • Düzeltme Talep Et: Eğer bir yazım yanlışı veya bilgi hatası varsa, bunu bu seçeneği kullanarak bildirebilirsiniz.
 • Yanlış Kategori: Eğer bir soru hatalı kategorilendirildiyse, doğru kategoriye alınmasına katkı sağlayabilirsiniz.
 • Şikayet Et: Eğer yukarıdaki seçeneklerden birine uymayan, Evrim Ağacı'nın ilkelerini ihlal eden bir konu varsa, bu seçeneği kullanabilirsiniz.

Şu anda bu şikayetlerle ilgili kararlar moderasyon ve yönetim tarafından alınmaktadır; ancak yakın bir gelecekte bu kararların da saygın komünite üyeleri tarafından alınabilmesini sağlayacak geliştirmeler yolda!

Ayrıca belirtelim: Eğer raporunuz onaylanırsa +100 UP, reddedilirse -30 UP alacaksınız. Bu nedenle sadece doğru durumlarda raporlama seçeneğini kullandığınızdan emin olunuz.

Bazı Tuş Düzenlemeleri

Ayrıca fark etmiş olabileceğiniz gibi Soru & Cevap Platformundaki tuşlar artık daha kısa ve öz. Aşağıdan görebilirsiniz:

Bu tuşları kullanarak Soru & Cevap Platformundan aldığınız verimi arttırabilirsiniz. Teşekkür tuşu, bir yerde favori tuşu gibi çalışmaktadır; sonradan kolay erişim sağladığı gibi, aynı zamanda soru veya cevap yazarının profilinde gözüken teşekkür sayısını arttırmaktadır.

Hatırla seçeneği, bir soru veya cevabı sonradan kolayca bulabilmenizi sağlar. Tek yapmanız gereken, platformdaki filtreleri kullanarak hatırlamayı seçtiğiniz içerikleri görmek.

Takip tuşu, o kullanıcıyı takibe almanızı sağlar. Takibe aldığınız yazarlardan günlük e-posta derlemeleri alırsınız ve böylece kolayca takip edebilirsiniz.

Ayrıca sosyal medya tuşlarını kullanarak bir soruyu veya cevabı sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz!

Keyifli paylaşımlar!

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 5
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/09/2020 01:32:40 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8313

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Davranış
Enerji
İnsanlık
Beyin
Matematik
Normal Doğum
Bakteriler
Klinik Mikrobiyoloji
Olasılık
Doğal
Uzay
Uçma
Endokrin Sistemi
Yumurtalık
Bilim İnsanı
Haber
Yok Oluş
İnsanlar
İklim Değişikliği
Kuantum Fiziği
Su Ayısı
Kedi
Genler
Madde
Uzaylı
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim; geçerli olanın kabulü ve olmayanın reddidir. Ancak bunu yapabilmek, sanıldığından daha fazla cesaret gerektirir.”
Jacob Bronowski
Geri Bildirim Gönder