Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Soru Meta
1

Evrim Ağacı'na teoloji dışı sorulan sorulara verilen cevaplarda ayetlerin kaynak olarak gösterilmesi neden kabul edilmiyor?

Diğer cevapları okuğumda genelde felsefik mantıklı fikirlerle kişiler cevap veriyor. Yani cevapların çok azı ampirik(deneysel) ya da formal(aksiyomatik). Kuran ayetlerinin metafizik(ampirik olmayan bilim) olarak bir fikir delil teşkil etmemesinin sebebi nedir?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Öne Çıkarılan Cevap
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı Evrim Ağacı

Her şeyden önce, Soru & Cevap Platformu kurallarından 1.'sini hatırlayalım:

"Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla Evrim Ağacı'nın perspektifi ve Dünya görüşü; bilime, bilimsel konsensüse, akademik çalışmaların işaret ettiği genel gerçeklere dayalıdır."

Bu Reklamı Kapat

Madde bütünlüğü olması açısından, alt maddelerini de koyalım:

  • 1.a. Sitenin geri kalanından farklı olarak, bu sınırların dışına çıkanlara, ek olarak aşağıdaki kuralları ihlâl etmedikleri sürece göz yumulabilir; çünkü Soru & Cevap Platformu, her görüşten insanın sorulara cevap verebileceği şekilde geliştirilmiştir.
  • 1.b. Buna karşılık, Soru & Cevap Platformu'nda, popüler veya marjinal değil, bilimsel gerçekler ve veri ile doğrulanabilir cevapları ön plana çıkaracak algoritmalar geliştirmekteyiz.

Tüm kuralları buradan okuyabilirsiniz.

Bu Reklamı Kapat

Sorunuza gelince: Böyle bir kısıtımız yok, cevap verirken dilediğiniz kaynağı kullanabilirsiniz. Ancak bilimsel kaynaklar yerine bilim-dışı kaynaklar içeren cevapların öne çıkarılma ihtimali yok denecek kadar az ve sitedeki algoritmalarımızı geliştirdikçe, bu tür cevapların okurlara gösterilme ihtimali de eksponansiyel olarak azalacak. Bu, sadece din/teoloji ile ilgili bir durum değil, genel olarak sahtebilimin bütün türleri ve bilimsel olarak bariz bir şekilde hatalı olan bilgiler yayan diğer kişiler için de geçerli (örn: aşı karşıtlığı veya astroloji). Çünkü yukarıdaki kurallarda da açıklandığı gibi; burası bir bilim sitesi, burada zaman geçirenlerin bilim kimlikleri ile zaman geçirmesi bekleniyor ve buraya gelen ziyaretçilerin bilimsel içeriklere ulaşabilmesini önceliyoruz.

Kullanıcılarımız kutsal kitapların güvenilir kaynaklar olduğuna inanabilirler, bunda bizim açımızdan hiçbir problem yok. Ancak akademik perspektiften kutsal kitaplar, teoloji ve din felsefesi çalışmaları haricinde geçerli bilimsel kaynaklar olarak görülmüyorlar. Dolayısıyla bilimsel bir meselede başvurulabilecek bir kaynak olarak da kabul edilmiyorlar. Burada da aynısı geçerli.

Burada sık yapılan bir hataya da yeri gelmişken değinelim: Bazı kullanıcılarımız, kasıtlı bir şekilde sıradan bilimsel konuları da düzenli olarak şahsi inançlarına bağlayacak cevaplar yazmayı seçiyorlar. Bu, sadece Soru & Cevap Platformu kurallarıyla değil, doğrudan doğruya ta 2010 yılından beri geçerli olan Evrim Ağacı İlkeleri'nden birincisi, yani "Şahsi İnançlardan Bağımsızlık İlkesi" ile çelişiyor (spesifik olarak 1.6 maddesiyle):

  • "1.6. Evrim Ağacı, bu alanlarda propaganda yapmaya yönelik hiçbir yorumu, içeriği, iletiyi/girdiyi kabul etmez ve yayınlamaz. Evrim Ağacı'nda hiçbir şekilde açık ya da gizli olarak din ve şahsi inanç propagandası yapılamaz ve siteyi bu amaçla kullananlar uyarılmaksızın engellenirler. İçeriğinde temel argümanı inanç veya inançsızlığı yaymaya veya dayatmaya yönelik yorumlar ve ifadeler bulunan mesajlar/içerikler silinecektir."

Bu örüntüleri tespit ettiğimizde, o cevapları silip, hesapları engelleyebiliyoruz. Yeri geldiğinde inanç sistemleri perspektifinden cevap vermekte bir sorun yok (özellikle de Teoloji & Din Felsefesi kategorisi bu nedenle var); ancak Evrim Ağacı, biyolojisi net bir şekilde bilinen meselelerde, -örneğin- hücre bölünmesiyle ilgili bir soru sorulduğunda, bunun herhangi bir kısmında dini referanslar vermek için uygun bir yer değil. Bu tür sohbet/paylaşımları başka yerlerde yapabilirsiniz.

Umarız açıklayıcı olmuştur, sevgiler.

Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
7
  • Raporla
Cevap
Ahmetcan Dalçiçek
Ahmetcan Dalçiçek Felsefe okumaları yapmaktayım.

Çünkü kuran ayetlerinin birçoğunun iddiası bilimsel olgular ile ilgilidir. Ve genelde ayetlerin birçoğunun metafiziksel olgular ile ilgili bir iddiası yoktur. Kuranın büyük bir kısmının tanrıyı kanıtlama veya benzeri olgular ile ilgili bir iddiası yoktur. Metafizik işin içine girdiğinde kuran konuşmak biraz saçma olur çünkü belirttiğim gibi kuran bir argüman üretmiyor veya sunmuyor. keza din felsefesi alanında da öyle tanrının varlığına dair yeni argümanlar geliştirmiyor.

2
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et