Sorulara Dön
2
Astronomi & Kozmoloji

Evrenin zifiri karanlık yerlerini neden dev yıldızlar aydınlatamıyor?

Işık enerjisi yol katettikçe azalıp bitiyor mu?

2
123 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

İnsan gözünün görüğü ışık tayfı 380 nm ile 760 nm arasıdır. Bunun dışındaki dalga boylarını göremeyiz ancak ürettiğimiz teknoloji ile bu dalga boylarını ölçebiliyoruz.

Dalga boyları.
Dalga boyları.
TÜBİTAK

Şimdi soruna gelelim neden evren zifiri karanlık? Neden yıldızlar aydınlatamıyor? Aslında cevabı çok basit. Yıldızlar bizden çok uzaktalar öyle ki en yakın yıldız olan Alpha Centauri'nin bize olan uzaklığı 4.3 milyon ışık yılıdır. Yıldızların yaydığı ışık bize gelene kadar dalga boyları artar çünkü evren genişliyor ve yıldılar bizden uzaklaşıyor. Zamanla kırmızıya kayar buna da Doppler Etkisi denir. İnsanların gördüğü dalga boyundan çıkar ve biz onları göremeyiz. Aslında şuan evren sandığımız kadar da zifiri karanlık değil. Biz ışığın değişen dalga boyunu göremiyoruz. Bir diğer etmen ise ışığın bir cisme çarpıp yansıması gerekir ki biz o ışığı görelim. Evrenin de büyük oranda "boş" (Şuan kabul gören uzayın aslında boş olmadığı ve her yerinde karanlık madde ile karanlık enerji olduğudur. %73 karanlık enerji, %23 karanlık madde ve %5 atomlar.) olduğu düşünülecek olursa bu durum iyi anlaşılacaktır.

103 görüntülenme
3
Paylaş
3

1 hidrojen atomunun çapını 1 mm kabul edersek en yakın elektron 5 metre uzaklıkta dönmektedir.. Bu mikro ölçekte böyle olduğu gibi makro ölçekte de böyle.. Evren büyük çoğunlukla boşluktan oluşmaktadır..

Samanyolu galaksisinde bulunan 250 milyar yıldız uzaktan baktığımızda ışıl ışıl şenlik yeri gibi görünse de her bir yıldız birbirine çapları oranına göre çok çok uzaktadır..

Küçük daire güneşimizin bulunduğu yer..
Küçük daire güneşimizin bulunduğu yer..

Saman yolunun çapı 130.000 ışık yılı..

Bizler merkeze 32.000 ışık yılı uzaklıkta bir yarı çapta dönmekteyiz..

Proxima Centuria en yakın yıldız 4,24 ışık yılı uzaklıkta.. (yaklaşık 40 trilyon km)

Güneşin Oort örtüsü 0,03 Işık yılı çapında (yani güneşin kütle çekim alanından etkilenen bölge)

Güneşin çapı sadece 1,5 x 10^-7 ışık yılı (1,4 milyon km)

Güneşin çapını en yakın yıldız ile arasındaki mesafenin yarısına bölersek.. (Yarısına kadar aydınlatsa ve kalan yarısını da Proxima Centuri aydınlatsa)

1 : 14.350.000 gibi bir oran çıkıyor..

Dolayısıyla sen 1 büyüklüğündeki bir cisimden.. 14.350.000 katı büyüklüğündeki bir boşluğu aydınlatmasını beklemiş oluyorsun..

Tabi ki bu hesaplamalar afaki, farklı yıldız tipleri farklı oranlarda ışık saçmaktadır.. Ve bir madde olmayan bir boşluğu da aydınlatamayız.. Bu rakamlar sadece yıldızları gözünde fazla büyütme diye.. Boşlukların büyüklüklerine oranla..

Ancak süpernovaları gözünde büyütebilirsin.. Bir tek süpernova bir galaksi kadar ışık saçabilmektedir..

Çinlileri tarihi kayıtlarına göre M.Ö 1100 yıllarında gökyüzü aylarca, gece de gündüz kadar aydınlık olmuş.. Bunun yakınlarda gerçekleşen bir supernova olduğu tahmin ediliyor..

0
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et