Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Evreni 4 boyutlu olarak algılayabilseydik bu nasıl gerçekleşirdi? Duyularımız daha farklı çalışır mıydı? Zamanı daha mı farklı algılardık?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Biz fiziksel 3 boyut, bir de zaman boyutu altında varlık sergiliyoruz. 4. boyutun zaman olduğu düşünülmekte. Soru, zaman boyutu altında olmasaydık evreni nasıl deneyimlerdik şeklinde anlıyorum bu açıdan.

3+1 boyuta mahkum yaşıyor olmak, bütün olguların KUTUPLARINA AYRIŞMASI demek aslında. Sebep - sonuç, önce sonra, başlangıç bitiş vs vs. Zamanın oku fenomeni ve nedensellik, zaman boyutuna mahkum olmanın birer sonucu. Büyük ihtimalle, zaman boyutu mahkumiyetinden kurtulabilmek, olguları BÜTÜN halinde, kutuplarından ayrışmış olarak deneyimleyebilmek olabilir. Ancak baştan gözden kaçırmamamız gereken şey ise, BİZİM doğum ölüm, gelişmemiş gelişmiş, küçük olgun gibi süreçlerden arınmış, potansiyelimizin bütünü halimize ulaşmamız söz konusu olacak teorik anlamda ki, kutuplardan ayrışmışlığı algılayabilelim. Böyle bir durumda, nasıl mekanda hareket edebiliyorsak, zamana da hareket edebiliyor olmalıyız. Bu nedenle fizik evrende geçen, ilerleyen bir zaman algısı olmayacaktı, zamanın istediğimiz kısmında istediğimiz şekilde olabilecektik büyük ihtimal. Böyle bir durumda bilindik evren deneyimi olmayacaktı, evrenin oluşum, varoluş ve bitiş -varsa yeniden büyük patlamalar vs- süreçleri üstü bir varoluş zemini söz konusu olacaktır.

Unutmamak gerekir ki, bu öngörüler, zamana mahkum, bildiğimiz boyutlardan modelleyerek yapıldığı için, asla gerçeği yansıtamaz. Sadece fikir verebilir.

Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Kaynak
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Karanlıktan korkan bir çocuğu anlayışla karşılarız. Trajedi, aydınlıktan korkan yetişkinlerdir.”
Plato
Geri Bildirim Gönder