Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1

Evrende amacımız tam olarak nedir?

Bazen sorgularım "Ne için yaşıyorum" diye ama son zamanlarda biraz fazla aklıma takıldı. İnsanlık hep gelişiyor diyelim gelecekte zaman makinası vb. aletleri icat ettik peki sonra ne olacak? Ne uğruna yaşıyoruz? Neden yaşıyoruz? (Cevapların içine "Tanrı, ahiret hayatı, din, vb. olayları katmayınız dinsiz bakış açısıyla yorumlayınız)
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
4 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Asmin .
Asmin . İnsanım

İnsanoğlunun belkide cevap vermesi gereken tek soru bu olabilir. Evrendeki yerimiz odamdaki toz tanesinden daha da önemsiz olabilir, yediğim çikolatalı kekten daha da önemli olabilir bunu bilemiyorum.Ancak Dünyadaki yerimizin yediğim çikolatalı kekten daha önemli olduğunu düşünüyorum.Doğadaki yerimiz, besin piramidindeki yerimiz, buluşlarımız , hatalarımız ve en önemlisi merakımız bizi Dünya’nın bekli de tanımı haline getirdi (Dünyada insanlar yaşar, diğer gezegenlerde uzaylılar :) ) İnsanlar doğadaki çoğu olması gereken olayı engelledi ve çoğu olmaması gereken olaya neden oldu. Belkide doğanın ve Dünya’nın “kaderini” değiştirdi. Bunun için insanların var olmasının amacının kısaca sadece “var olmak ” olduğunu düşünüyorum.

169 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
  • Raporla
Cevap
Enes Çam
Enes Çam Lise ögrencisiyim.

Her hangi bir inanca göre yorum yapmadan bu soruya cevap verecek olursak, kendi düşünceme göre insanın hayatındaki amacını kendisi belirlemelidir. Bildiğimiz gibi hepimiz doğar, büyür, ve ölürüz (günümüz teknolojisi için) bu kaçınılmaz bir gerçektir. Ölümden sonra bir hayatın var olup olmadığını kesin olarak bilmemekle beraber öldükten sonra ne olduğunu da bilmiyoruz. Önemli olan şuanki hayatımızdır. Bu sebeple hayat amacımızı kendimiz belirlemeliyiz.

Örneğin bir sporcu düşünün. Belli bir yaşa kadar çok başarılı şeyler yapmıştır ve bu onda vazgeçilemez bir izlenim bırakmıştır. Hayatının sonuna kadar başarmak için yaşayabilir. Hayattaki amacının o olduğuna karar verebilir.

Bu Reklamı Kapat

162 görüntülenme
3
  • Raporla
Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot Krononot⁸

Bireyin kendi varlık amacına bakış açısı, varoluşu ele alışı ile yakından ilgili aslında. Varoluşu tanımladığı şekilde kendini o varoluşun içine konumlandıracaktır. Bu konuda kanaate sahip olabilmek için belli disiplinler açısından yeterliliğe sahip olmak gerekir. Kendini tanıma adına yeterli çabanın gösterilmiş olması gerekir. Bilinç seviyesi belli bir aşamaya ulaşmış varlıkların varoluş amaç arayışlarından elde edecekleri sonuçlar çok farklı olabilir. Bunun (nasıl varlıkların kendi aralarında bedensel düşünsel farklar sorun teşkil etmiyorsa) önemi yoktur. Önemli olan, kişinin varlığı ve kendi varlık amacı üzerine yeterli düşünce mesaisi sarfetmiş olması, çabasıdır. Arayış, gelişimin sınırsızlığına paralel olarak devam edecek ve evrilecektir. Kişi, teorik anlamda kendi kapasitesini doldurabilmek için sürece bağlı arayışı değişerek gelişecektir. Kendi gerçekleştireceği (herkesin çok farklı olacaktır) an arayıştan bağımsız bile gerçekleşebilir. Ancak bilinç, kendi yöntemi üzerinden gitmek durumunda. Varlık amacı, bir sonuç bulmak odaklı değil (çünkü her bulunan sonuç değişmeye mahkumdur), arayış odaklı bir süreç gibi görünmekte. Bizim tek düze mantığımızla bakarak, yaşamın amacı şudur gibi tekil bir sonuca endekslenebilir olmayıp, değişken ve birden fazla sonucu gösteriyor olabilir. Zamanın akışı lineer olmadığı için, farklı zaman dilimlerine ulaşacak sonuçlar açısından da çok faktörlü eylemler üzerinden bakmak gerekir. Eğer düz mantık düşünerek tekil sonuçları arayacak olursak, kendi sorularımızın gölgesinde kalacağız.

2
  • Raporla
Cevap
Birszu Akçay
Birszu Akçay iç mimarım / 30 yaşındayım

her şeye "neden" siz başlamak lazım. Evrendeki amacımız dünya gelip bir bilinçlenme yaşamamızdan sonra kendimizin belirlediği bir yoldur. Amacı, hedefi kendimiz belirler yolu kendimiz çizeriz. Bir anlam biçmek istiyorsak hayatımıza bunu kendimiz seçmeliyiz. Kimisi de bir anlam biçmez ve gelişi güzel yaşar. Bu sadece insanlar değil doğadaki her canlı için de geçerlidir. Her canlı yaratılışına uygun olarak doğar, yaşar ve ölür. Hayvanların hayatlarını gözlemlediğimizde de seçim ve sonuçlar görürüz.

Örn: ötücü kuşlar yumurtlama döneminde 2-3 yavru yapabilirler. ama aynı devam yumurtalama yapan başka bir kış yumurtasına bakmak yerine onu ötücü kuşun yuvasına koyar. böylece kuluçka dönemi yumurtadan çıkan yavruya bakma sorumluluğunu üzerinden atar. yavrular yumurtadan çıkınca yabancı yavru ötücü kuşun yumurtalarını yuvadan aşağı atar ve bütün besinleri kendine alır. ötücü kuş şaşırsa da yavruya bakmaya devam eder. bu bir seçimdir. yuvayı terk edebilir ama etmeyerek yabancı yavruyu besliyor. bu ekosisteme yararlı bir seçim . eğer yabancı yavru ötücü kuş yavrularını yuvadan atmasa aşırı derecede bir ötücü kuş nüfusu olurdu. yabancı kul ırkına gelirsek kaybolma tehlikesinde değiller artık.

Bu Reklamı Kapat

nedenler amaçlar sadece kişinin kendi seçim ve sonuçları doğrultusunda belirlenebilir.

0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et