Sorulara Dön
3
Fizik & Kuantum

Evren ilk nasıl oluştu?

Her şey ilk nasıl hiçlikten (? ) var oldu? Kısa ve basitçe açıklayabilir misiniz?

2
255 görüntülenme
Teşekkür (3)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Planck dönemi kısmında yazım hatası yapmışım 10-43 olarak düzeltiyim. Umarım açıklayıcı olmuştur, elimden geldiğinde aşama aşama analtmaya çalıştım. Ayrıca evrenin geleceğiyle ilgili şu videoyu da öneririm https://www.youtube.com/watch?v=uD4izuDMUQA

221 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Evren henüz sebebini bilmediğimiz big bang isimli bir patlamayla oluştu, aslında patlama demek pek doğru değil ama türkçeye bu şekilde geçmiş. Big bang in başlangıcında evrenin 4 temel gücü olan güçlü nükleer kuvvet, zayıf nükleer kuvvet, kütle çekim kuvveti ve elektromanyetik kuvvet bir aradaydı. Planck döneminde (ilk 1043 saniye), evren yaklaşık bir atomaltı parçacık kadardı ve bir yıldızın çekirdeğinden trilyonlarca kat daha sıcaktı. Bu koşullar altında bu 4 güç tek bir büyük güç olarak kalabildi. Planck döneminden sonra evren büyük birleşme dönemine girdi ve 4 güçten kütle çekim kuvveti ayrıldı. Kütle çekim kuvvetinin ayrılmasıyla evren enflasyon dönemine girdi. Evren enflasyon döneminde 13.7 milyar yıllık tarihindeki en hızlı büyümesini gerçekleştirdi. Bu genleşme evrenin ısısını çok düşürdü. Enflasyon döneminin sonlarına doğru elektrozayıf dönemi başladı ve kalan 3 kuvvetten, güçlü nükleer kuvvet ayrıldı. Elektromanyetik ve zayıf nükleer güç, elektrozayıf güç olarak bir arada kaldı. Elektrozayıf döneminin sonlarına doğru elektrozayıf güç, elektromanyetik ve zayıf nükleer güce ayrıldı ve evrenin 4 temel kuvveti ayrı ayrı çalışmaya başladı. 4 temel güç ayrıldıktan sonra evren kuark dönemine girdi, artık evren yeterince soğumuştu ve içinde bulunan enerji, maddeyi oluşturabilirdi ama bu maddeler atom değildi, atomları oluşturan temel parçacıklardı. Enerji, en temel parçacık olan kuarklara dönüşmeye başladı. Fakat hala atomların oluşması için evren çok sıcaktı. Enerji, maddeye dönüştüğünde onun eş değerinde bir anti maddesi de oluşuyor. Anti madde, maddenin aynısı ama zıt yüklü hali. Örneğin bir elektronun anti maddesi pozitron. Bir madde, anti maddesi ile buluşursa birbirlerini imha ediyorlar ve hepsi enerjiye dönüşüyor. Kurak döneminin sonunda artık evren yeterli dereceye ulaşmıştı. Artık bu küçük parçacıklar birleşerek daha büyük parçacıkları oluşturabilirlerdi. Evrenin bu dönemine hadron dönemi denir ve yeni oluşan parçacıklara en iyi örnek nötronlar ve protonlardır. Bu hadronlar oluştuklarında, bir de antileri oluştu yani anti proton, anti nötron ve anti hadronlar ve bunlar sürekli birbirlerini imha etti. Aslında enerji eş değerde madde ve anti madde yapmalı diye düşünülmüştür ama bir teoriye göre her 1.000.000.001 maddede 1.000.000.000 anti madde oluştu ve bu arta kalan maddeler de bizim evrenimizi oluşturan maddeler. Yani bir bakıma biz bu savaştan arta kalanlarız. Bu teoriye göre bunların hepsi 1 saniyede oldu.

229 görüntülenme
1
Teşekkür (3)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın