Sorulara Dön
15
Evrim & Abiyogenez

Etcil canlılar neden hepçil olmadı ?

Örneğin aslanlar ve kaplanlar neden insanlar gibi hepçil olmadılar bulundukları cografyada avlarının nesli tükendiği taktirde kendileride besin yetersizliğinden ölecektir . Hepçil (omnivor) olsalar hiç açlık çekmezler ve avlanma sırasında daha enerjik ve avantajlı olurlar bunu açıklarmısınız .

5
1,317 görüntülenme
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
5 Cevap

Hayvanlar, yaşamak için gereken proteini ve yağı daha çok ve yoğun enerjili şekilde muhafaza eder. Ayrıca bitkiler de bir süre sonra azalmaya başlar, bu da farklı yemeklere yönelme ihtiyacını artırıyor. Selüloz için bakterilere muhtaç olmak ve azıcık besin için %80-90'ı su olan tonlarca bitki yemek çok verimsiz. Ayrıca etin zehirli ve ölümcül olma riski bitkiden daha az.

943 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
1
Paylaş
1
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Ben bu soruya evrimsel açıdan bakamayacağım zira yeterli bilgim olduğunu düşünmüyorum bu konuda. Yukarıda değinilmiş ancak ben de aynı konuya değinmek istiyorum. Eğer etçil olan canlılar yani besin zincirinde en üstte olan canlılar hepçil olarak evrimleşseydi orada bulunan kaynakları tüketip alttaki canlının ana besin kaynağını bitirmiş olup o canlının neslini tüketebilirdi ve bu da sonunda kendi neslinin o bölgede av bulamaması ile tükenmesi ile sonuçlanabilirdi.

Mesela bir aslan popülasyonu düşünelim. Eğer bu aslan popülasyonu hepçil olacak şekilde evrimleşmiş olsaydı orada bulunan otların hepsini tüketebilirdi ve bu da aslanın asıl besin kaynağı olan ceylan gibi otçul hayvanların besin bulamamasıyla ve ceylanların o bölgede yok olmasıyla sonuçlanabilirdi. Bu durumda da hepçil olan aslanlar besin bulamayıp yok olabilirlerdi.

436 görüntülenme
1
Paylaş
1

Karnivor(Etçil) canlıların kökeni, şu anda bildiğimize göre Kambriyen Patlaması'na kadar giden bir geçmişe dayanır. Etçil canlılar, doğanın dengesinde büyük rol oynarlar.

Soruna gelirsek; Aslan, Kaplan vb. Etçil canlılar neden Otçul diyete geçmiyorlar? Otçul diyet daha mantıklı değil mi?

Öncelikle bir türün evrimsel süreçte henüz %100 Karnivor veya %100 Herbivor duruma gelmemiş olması yani Omnivor olmaya yatkın bir pozisyonda olması gereklidir. Evrimsel kökeni çok farklı dallara dayanan canlılardan aynı özellikleri göstermesini beklemek yanlış olur çünkü bu canlıların Anatomik, Morfolojik vb. özellikleri ve doğal olarak diyetleri de tamamen farklıdır. Bu farklılıklardan dolayı birinin yapabildiği birçok şeyi diğeri yapamaz.(Selüloz sindirebilme, avlanma, çene ile kemik kırabilme vs.) Yani bir aslanın ha deyip ot yemeye başlaması; bir zebranın birden, şu tavşanın tadı nasıldır acaba, demesi mümkün değildir.

Eğer canlı henüz Omnivor olmaya yatkın durumda ise canlının diyetini değiştirmesi için; yeterli bir zaman ve bu zaman içerisinde diyetini değiştirmeyi tetikleyecek doğal bir baskı gerekir.(Kaynak sıkıntısı, göçe zorlayacak doğal bir felaket, daha baskın bir rakip tür vs.) Öyle ki bu koşullar sağlansa bile, canlı kesin olarak diyetini değiştirir, demek yanlış olur çünkü türün yok olma ihtimali de vardır.

Yukarıda bir cevapta "İnsan türü aslında Otçuldur" diye yanlış bir bilgi paylaşılmış, bu yanlışa ithafen link aşağıda:

609 görüntülenme
0
Paylaş
0

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Evrim Ağacı: İnsanlar Otçul Mudur?. (03 Kasım 2019). Alındığı Tarih: 03 Kasım 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

Küçük bir katkı yapayım. Aslında insan türü otçuldur. Diş çene yapımız etleri parçalamaya uygun değildir. Evrimimizin bir yerinde muhtemelen yiyecek yetersizliğinden bir şekilde leşçi olarak başlayıp daha sonra avcıya dönüşerek et de yemeye başlamışız. Buda beynimizin büyümesine yol açarak zekamızın gelişmesine yol açarak bugüne gelmişiz.

422 görüntülenme
0
Paylaş
0

Bu besin zincirinin bie kuralı diye düşünüyorum. Çünkü etçil hayvan hepçil olsaydı bi alt zincirdeki canlı soyu tükenme tehklikesi yaşardı ya da zincirde uyunmsuzluk oluru canlı yememesi gereken besini yerdi ve düzen bozulurdu diye düşünüyorum.

316 görüntülenme
0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et