Sorulara Dön
1
Evrim & Abiyogenez

Eski dönemlerde kadınlar da erkeklerle birlikte avcılık ve kas gücü gerektiren işlere yönelmiş olsaydı günümüzde kas ve güç farkı olur muydu?

Cinsiyetler arasındaki fizyolojik özelliklerimizin farklı olması , kadınların ekstra çaba sarf etmedeği koşullarda erkeklerden fiziksel olarak güçsüz olması eski insanların görev paylaşımı yaparkenki tutumlarından mı kaynaklanıyor?

1
153 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Eski dönemlerde kadınlar da avlara ve diğer tüm etkinliklere katılıyorlardı. Bugünkü gibi "ev hanımı" olan kadınlar kabile yaşamında zaten yoktu. Kadınlar yüksek kas gücü gerektiren etkinliklere erkekler kadar katılmıyordu çünkü bakmaları gereken çocukları korumaları gereken karınları vardı. Bu durumda isteseler de istemeseler de toplumsal düzen kendi kendine işliyordu ve kadınlar çocuklara zaman ayırmak zorunda kalıyordu. Çünkü erkekler sürüdeki birden fazla kadınla sürekli olarak üreyebilirken kadınlar tek bir erkekle üreyebiliyor ve sonrasında çocuklarını koruması gerekiyordu. Erkekler için çocuklarını korumak kadınlar kadar gerekli değildi çünkü bir yerde çocuğu büyürken bir kaç çocuğun üremesini sağlayabilirdi. Kadınlar için bu olanaksız. Durum böyleyken kadınların harcadığı gücün hacmi erkeklerinkinin altında kalıyor.

Sorunun asıl sorduğu noktaya gelirsek - ki soru iki farklı cinsiyetteki canlıların evrimleşirken günlük yaşamlarındaki fizyolojik etkinliklerin etkisini soruyor, erkeklerin kas gücünün neden daha fazla olduğunu bilmemiz gerekir. Bunun nedeni erkeklerde bulunan ama kadınlarda bulunmayan hormonlardır. Benim yanıtımdan hareketle biyoloji uzmanları bu hormonlardan bahsedebilirler. Bu hormonların yapısını etkilemeyen fizyolojik etkinlikler elbette yalnızca kadınların daha kaslı olmasını sağlayacaktı ancak gelecek kuşaklara yine aynı hormonsal yapıyı aktaracağı için evrimsel süreçte bir etki yaratmayacaktı.

Tüm bunlarla birlikte eğer kadınların erkekler tarafından cinsel seçiliminde kadınların güçlü olması, yüksek kas gücü gerektiren etkinlikleri yapabilme becerisi gibi etmenler etkili olsaydı ve daha güçlü kadınlar daha çok seçilseydi veya diğerleri ölse de onlar daha yüksek yaşam şansına sahip olsaydı o zaman kadınlar da erkekler kadar yüksek kas gücüne doğrudan erişebilirlerdi. Ancak bugün görülen o ki erkekler arasındaki kas gücünün doğal veya cinsel seçilime yaptığı baskı kadınlarınkinden daha fazla olacak ki günümüzde kadınlar bir erkekle aynı fiziksel güce ulaşmak için genellikle daha fazla çaba harcamak zorunda kalmıştır.

Kısacası, seçilime ve gen aktarımına etki etmeyen değişikliklerin gelecek kuşaklarda değişim oluşturması beklenmez.

407 görüntülenme
2
Teşekkür (3)
Paylaş
2
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın