Sorulara Dön
0
Felsefe

Eşitsizliğin içinde eşitlik olabilir mi?

Ataerkil toplumları düşünelim, kadın ve erkekler eşit bir şekilde mağdur değiller mıdır?

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Şöyle diyelim bence; liyakatin değil sadakatin, ahbağ-çavuş ilişkisinin toplumsal statüdeki yerinizi belirlediği bir ortamda cinsiyetinizin ne olduğu önemli değildir. Orada herkes bir şekilde ve "birilerinin hayatı daha müreffeh, daha huzurlu olsun diye" ezilmektedir.

Fakat toplumsal cinsiyet eşitsizliğini bu konudan ayrı düşünmek gerektiği kanaatindeyim. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ekonomik nedenleri olduğu kadar, kültürel nedenleri olduğu açık. O bakımdan, kadınlar erkeklere göre hemen her toplumda hayata daha dezavantajlı başlamaktadır.

Batı toplumlarında kadınlar belli haklar edinmişlerse de -ki bunu kimi zaman kanlarını akıtarak yapmışlar- orada da hala belli problemler olduğu açık. İş hayatına atılmış beyaz yakalı kadının yaşadığı zorluklar daha çok Batı toplumuna aitken, Doğu'da bu durum çoğu zaman kadının "yaşam hakkını" elde etmeye çalışması şeklinde vücuda gelmektedir. Dolayısıyla, özellikle Doğu'da, kadınlar erkeklerle "eşit" bir şekilde mağdur olmamaktadır kanımca.

Ataerkil toplumda, kültürel normların erkeğe bir görev yüklediği ve erkeklerin bunu isteyerek edinmedikleri bir nebze doğru olabilir. Fakat günün sonunda erkeklerin toplumsal statüde hemen her zaman kadınlardan daha avantajlı bir konumda yer aldıkları gerçeği göz önüne alındığında, bunu isteyerek mi istemeyerek mi edindiklerinin pek bir önemi kalmamaktadır. Yine de toplumsal cinsiyet eşitliği sağlandığında ve sadakatin değil liyakatin önem kazandığı bir projeksiyonda, kadın ve erkeğin cinsiyetleri üzerinden mağdur edilmesi gibi bir sorun kalmayacaktır.

112 görüntülenme
1
Teşekkür (2)
Paylaş
1

Eşitsizlik içinde o eşitsizliği yaşayanlar da eşitlik vardır.

Ataerki toplumlarda genellikle kadınlar, Lgbtqi bireyleri ezilir erkeklerin bir eşitsizlik yaşadığını veya ataerkilliğin onların zararına olduğunu görmedik. Ataerkillik erkekleri yüceltiyor ve dinden ve geleneklerden güç alıp toplumsal cinsiyet eşitliği bozuyor.

Ama yine de eşitlik mevcut mesela bir kadının yaşayacaklarını bir erkek değilde o kadının kızı yaşayabilir. Yani bazı dezavantajlılar eşit haksızlık görebiliyor, tek bir kadının değil o ülkede yaşayan her kadının hakları ellerinden alıyor, çocuk yaşta evlendiriyor, satılıyor, şiddet görüp, öldürülüyor. Bu diğer ezilen kısım için de geçerli. Ataerkillik erkeklerin yönetimde ve haryerde olduğu, bulunduğu bir toplum. Mesela bir şeriat devleti düşünelim o devlette de ataerkillik mevcut ve katı. Hâlâ Dünyada ataerkilliği yok edemedik. Kadınlar toplumda özgür olamıyor buna çoğu gelişmiş ülkelerde bile şahit olabilirsiniz. Yani kısacası (alttaki soru açıklaması için) hayır değillerdir.

1
Teşekkür (2)
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın