Sorulara Dön
10
Evrim & Abiyogenez

Eşcinsellik genetik ise ve çocuk sahibi olamıyorlarsa nasıl bu özellik nesilden nesile aktarıldı, yok olması gerekmez miydi?

3
911 görüntülenme
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Adım adım basitçe açıklamaya çalışacağım.

Genetik miras ebeveynlerden gelir. İki ebeveynden gelen genetik materyallerin bir araya gelip bir bütün oluşturması ile döllenme gerçekleşir.

Tamamen örnek olması ve kafa karıştırmaması adına saç renklerini a, b, c, d... gibi harflerle isimlendirdim.

Bireylerin tüm genetik materyalleri tek başına bireyi tam manası ile etkilemez. Mesela saç rengini belirleyen genetik materyaller üzerine konuşalım. Bu saçla ilgili fenotipi (saç rengi) etkileyen genetik materyallerden bazılarının diğer genetik materyallerden baskın olması dolayısı ile fiziksel görünüşünde a rengi bulunması kişide başka bir saç rengini etkileyen b, c, d gibi genetik kodun bulunmadığını göstermez.

Mendel genetiği günümüz "Genetik Bilimi'nin" atasıdır. Bu cevabı okuduktan sonra Genetik Bilimi'nin güncel halini vs araştırmanızı tavsiye ederim çünkü genetik tam olarak böyle işlemiyor ancak burada anlatmaya karakter sayısı yetersiz gelebilir. Daha basitçe anlatayım. Bir torbaya 15 tane siyah, 10 tane kahverengi, 5 tane sarı ve 1 tane kızıl bilye koyduğumuz zaman bir bilye çektiğimizde siyah gelme olasılığı 15/31 olur. Kahverengi gelme olasılığı ise 10/31 olur. Sarı gelme olasılığı ise 5/31 ve son olarak kızıl gelme olasılığı ise 1/31 olur. Yani torbaya geri koyma koşullu neredeyse her iki çekişten biri siyah bilye olacaktır. Biz bu genetik materyale baskın genetik materyal deriz. Pekâlâ kompleks bir canlı olan insanda herhangi bir yapıyı (saç gibi) niteleyen tek genetik materyal olması sizce ne kadar mümkündür? Elbette ki aşırı derecede zordur. O zaman bu torba çekilişini de saç rengini belirleyen genetik materyaller gibi düşünelim. Gelme olasılığı en yüksek olan siyah en baskın, kahverengi ise en baskın 2. genetik materyal olur bu durumda. Peki bir kompleks canlıda bir yapıyı etkileyen tek genetik materyal yoksa bu bazı genlerin etkilerinin ortaya çıkmadığını ifade eder bize. Aynen bu şekilde ebeveynlerde bulunan homoseksüellikle ilgili genetik materyaller nesilden nesile aktarılagelmiştir. Umarım yeterince açıklayıcı ve basittir. İyi günler dilerim...

İsterseniz bu yazıyı da okuyabilirsiniz. Ben de okuyacağım.

https://evrimagaci.org/escinsellik-ve-evrim-escinsellik-nedir-escinseller-evrimsel-surecte-neden-elenmedi-113

154 görüntülenme
0
Paylaş
0

Merhabalar

Öncelikle, normalde cevap verirken kendim araştırma yapmaya özen gösteriyorum ancak bu sefer Sinan Canan’ın yalancısı rolünü üstleneceğim. :)))

((birinin) yalancısı olmak=doğruluğu bilinmeyen bir bilgiyi başkasından duyup iletmek.)

Kendisi genel olarak eşcinsellik konusunda çok fazla bilinmeyen yer olduğunu ifade etti. Sonrasında ise evrimsel olarak genlerin ‘paketler’ halinde aktarıldığından bahsetti.

Yani aktarılan “eşcinsellik geni” değil de “eşcinsellik paketi”. Dikkat etmişsinizdir, eşcinseller genelde daha yaratıcı, sosyal, renkli kişilikler olur. “Eşcinsellik paketi” bu özellikleri de barındırıyor olabilir, bu durum da kuşaktan kuşağa aktarılmasında katkı sağlıyor olabilir. Yani, üreme açısından faydasız olan eşcinsellik, başka özelliklerle paketlendiği için günümüze kadar gelmiş olabilir.

“Ama paket nasıl aktarılacak, eşcinseller üremiyor ki!” diyor olabilirsiniz. Bu noktada şunu hatırlamak lazım: eşcinsellik paketi, fenotipimize tam olarak yansımayacak şekilde bizlerde de bulunuyor olabilir. Sonuçta bizde de, partnerimizde de bulunan ancak etkisini gözlemelemediğimiz paket, çocuğumuzda etkisini gösterebilir.

https://www.youtube.com/watch?v=jHjw7x2oBWM

Videoyu izlemenizi tavsiye ederim. İyi günler dilerim. :)

534 görüntülenme
0
Paylaş
0

Eşcinsellik genetik bir faktördür. Genetik faktörlerde çekinik gen olayı var. Eşcinsel bireyler kendileri çocuk yapamıyor olabilirler ama kendi genlerini aktarabilecek kardeş, yakın akrabalar ile etkileşim içerisindeler ve toplumsal düzene bu bireylerin gelişimine destek olarak katkıda bulunuyorlar.

400 görüntülenme
0
Paylaş
0
Cevap Ver
İlgili Yazılarımız
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et