Puan Ver
0
Puan Ver

Eşcinsellik doğuştan mı gelir?

Eşcinselliğin doğuştan gelip gelmediğini merak ediyorum. Homoseksüelitenin heteroseksüellikten bir farkı olmadığını düşünüyorum. Eşcinsellik bir seçim değildir.

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
2 Cevap

Kısaca cevap : Evet, doğuştan gelir. Sonradan seçilemez. Ama açıklamak gerekirse..

Eskiden bu konuda uzlaşılamayan bir tartışma vardı. Cinsel kimlik doğuştan mı gelir, yoksa değiştirilebilir mi? Psikologlar bu konuda ikiye ayrılıyordu, ta ki dünya etik olmayan, bir bilim insanının hatasıyla bir deneye tanıklık edinceye kadar. 'David Reimer' vakası.

David Reimer ve ikiz kardeşi Brian 65'de Kanada'da dünyaya geldi. David'e doğumlarından 6 ay sonra 'sünnet derisi darlığı' tanısı kondu. Normalde bunun tedavisi hepimizin bildiği sünnettir. Lakin ameliyatı yapacak olan ürolog, normalden farklı olarak ameliyatı henüz çok kullanılmayan bir yöntem ile, yakarak sünnet derisini almayı denedi. Doktorların hatalarıyla birlikte David'in penisi ne yazık ki yandı, ve hasar oluştu. İşte bu noktada aile tedirgin oldu, ne yapacaklarını bilemediler. Bu yüzden aile, John Hopkins hastanesine müracaat eder. Hastanede cinsel kimlik ve gelişim üzerine günümüzde teamüle uygun olmayan, farklı fikirleri olan Psikolog John Money ile görüşürler. Doktor, aileye bebeğin cinsiyetini değiştirmenin uygun olabileceğini aileye anlatır. Lakin John Money, aileye atlamasa da kafasında David'i denek olarak kullanmak vardır. Çünkü cinsel kimliğin sonradan değiştirilebileceğine düşünüyordu. Ve kanıtlamak için denek ayağına gelmişti.

Psikoloğun telkinleri sayesinde David'in testisleri ameliyat ile alındı. Ancak bir vajina tesis edilmedi. Ama doktor fikirleri konusunda ısrarcı olduğu için geri adım atmaya niyeti yoktu. Ve böylelikle David'in yeni ismi Brenda oldu. Çocuklara enteresan deneyler uyguluyor, cıplak bir şekilde bir arada tutuluyordu. Amaç, cinsel organların farklılıkları ile cinsel kimlerini tanımalarına yardımcı olmaktı. Brenda'ya kız elbiseleri giydiriliyor, ve oyuncakları alınıyordu. Aynı zamanda kardeşi de bu konuda ideal bir kontrol grubu oluşturuyordu. John Money, sağlıklı bir cinsel kimlik oluşturabilmek için elinden geleni yapıyor, ve David'i 'dişi' bir birey olması için force'luyordu. Ve aynı zamanda aileye oldukça iyi ve başarılı telkinler veriyordu. David, düzenli olarak doktora götürülüyordu, aile doktora çocuklarının sağlıklı olduğunu söylüyordu.

Verilen yoğun dişilik hormon takviyeleri bir işe yaramamıştı. Kendisine alınan kız elbiseleri hoşuna gitmiyor, ve giymeyi reddediyordu. Her zaman kız çocuğu gibi muamele görse de, o kendisini böyle hissetmiyordu. Okulda erkekler tarafından dışlanıyor, kızlar tuvaletine alınmıyordu. Sosyal yaşantısı altüst olmuştu. Brenda, kendisine zorla dayatılan cinsel kimliği benimseyememiş, doğuştan gelen cinsel kimlikten kurtulamamıştı. Zaten kendisinin de böyle bir niyeti yoktu. John Money, deneyin başarısızlığı tahmin etse de fikirlerini savunmakta direnmiş ve Brenda 13 yaşındayken aileye 22 aylıkken alınan testisleri yerine yapay bir vajina nakli yapılmasını önermişti. Aile bunu duyduktan sonra bir daha doktora gitmedi. Zaten Brenda'da bir daha götürürlerse intihar edeceğini söylüyordu. Ve ailesi, Brenda 13 yaşındayken ona her şeyi anlattı..

Gerisini anlatmayacağım, çünkü zaten Evrim Ağacında bu konudan bahsedilmiş. Daha uzun uzun benim yazmamın alemi yok, çünkü detaylı bahsetmem çok vaktimi alır. Başka kaynaklardan, ya da Google'ye 'David Reimer' yazarsan bir çok bilgi elde edebilirsin. Evrim Ağacındaki linki ve diğer kaynakları buraya atacağım, göz atmanı tavsiye ederim. Çünkü günümüzde kimi cinsel kimliklerin bir hastalık olduğunu düşünen insanların bilgiyi, daha doğrusu gerçeği objektif bir şekilde aramaya inançları yok. Umarım siz de benim yazdıklarımla kalmaz, bahsettiğim kaynaklara bakarak daha fazla bilgi sahibi olursunuz.

İnternette, her ne kadar tam güvenilirliği olmasa da bir çok eşcinsel çift/birey çocukluktan beri bu hissiyata sahip olduklarını söylüyorlar. Yani Freud'un bahsettiği, o çocukken cinsel farklılıklarımızı hissettiğimiz zamanlarda, farklı cinsel kimliğe sahip insanlar, toplumun genelini teşmil eden insanlarla aynı hissiyata sahip olmuyorlar. Yani bu insanlar çocukken hetero doğup/hissedip sonradan farklı cinsel kimliğe sahip olmuyorlar. Onlar doğuştan beri, sosyal yaşama girdiklerinden bu yana bu hislere sahip olduğunun hissediyorlar fakat toplum normlarından ötürü farkına varamıyorlar. Aklı selim biri olacak yaşa eriştiklerinde bu geçmişi düşünüp şu anki hislerini fark etmeye 'Kendini keşfetme süreci' adını veriyorlar. Hiç farklı cinsel kimlikteki samimi bir arkadaşım olmadı, ama kendi iddia ve bahsettikleri bu. Ve aksini iddia edecek pek bir veri yok. Olsa da şahsen sağduyulu olduğunu düşünmüyorum.

39 yaşında kadar tüm yaşadıklarına rağmen dayanıp, en sonunda bir arabada silah ile intihar eden bir adamın trajik hikayesi. Buraya kadar okuduysan teşekkürler.

Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. Evrim Ağacı Mevzubahis konu ile ilgili geniş bir yazı. Evrim Ağacına buradan teşekkür etmek istiyorum.
  2. YouTube Videosu Bu da eğer okumak istemiyorsanız video ile basitçe anlatılmış hali.

Biyolojiyle ilgisi olan konularda -BENCE- ler yargı olarak değerlendirilir.

Eşcinsellik özelinde değil, otizm spektrumları gibi konularda ne düşünüyorsunuz bu daha önemli.

Demek istediğim bir konuda fikre sahip olmak için o konuda karar verebilecek derinlikte analize ihtiyacımız var.

Burada konu bu olduğu icin eşcinsellik özelinde konuşmak çok anlamlı değil gibi.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Mühendislik; doğanın üstün güçlerini, insanın kullanım ve ihtiyaçları için yönlendirme işidir.”
Thomas Tredgold
Geri Bildirim Gönder