Sorulara Dön
2
Sosyal Bilimler

Erkeklerin memelerinin görünmesi neden legal, bir başka deyişle kadınların memelerinin görünmesi neden legal değil? Bu ayrım ilk ne zaman ortaya çıktı?

2
530 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla (2)
Takip (2)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Sorudaki "legal" kelimesi hem "yasal" hem de "sosyal" olarak anlaşılabilir. İki yönüyle de ayrımın ilk nerede çıktığını tespit çok zor. Çünkü hemen her toplumda ve yasada buna rastlamak mümkün. Ayrıca her iki cinsiyette de mevcut süt bezlerinin cinsiyete göre farklı gelişmiş olması konunun evrimi de ilgilendirecek kadar eski bir yönü olduğuna işaret ediyor. Yine de sorunuzun "nedene" ilişkin yönünün yorum yoluyla da olsa cevaplandırılabileceğini düşünüyorum.

Süt bezleri daha gelişmiş olduğu için biyolojik olarak kadın memesi erkek memesinden farklı olarak emzirmeye elverişli. Erkeklerden farklı olarak kadınlara özel emzirme fiili nedeniyle emzirme fiilini gerçekleştirme işlevi gören kadın memesi de bu nedenle toplumlarda ve yasalarda kadının cinsel kimliğine ait bir organ olarak algılanmış olabilir. Aksine hareket edildiğinde insanlarda utanma hissine yol açması ve utanma hissinin de arzulanmaması nedeniyle cinselliğin sosyal ve bunun da uzantısı olarak yasal açıdan örtülmesi kuralı, süt bezlerindeki farklılaşmadan dolayı cinsel bir organ olarak algılanan kadın memesini de kapsama almış olabilir.

767 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
8
Teşekkür (2)
Paylaş
8
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Yine benden hızlı bazı hayın hukukçuların arkasında kalmış olmanın burukluğuyla, şu güzel cevaba ufak bir ekleme de ben yapayım :)

Freud'a göre (Psikoseksüel Gelişim Kuramı) insanlar, bazı dürtüler/arzular sayesinde hayatta kalır. Bebeklikte emme ve dıçkılamanın verdiği oral ve anal haz, ergenlikle birlikte üremeyi sağlayan cinsel hazla tamamlanır.

Haz doğamızın vazgeçilmezidir. Seks sırasında bastırılmış arzular da açığa çıkarılmak istenir. Arzular birbirine bağlıdır ve babamızı değil annemizi emdiğimiz için erkeklerin büyük bölümünde kadın göğsü ve memesi arzuları körükler. Kadınlarda ise, her ne kadar erkek bedenine arzu olsa da aynı işlevi görmeyen erkek memesi, erkeklerin kadın memesinden etkilendiği kadar etkilemez. Kadın göğsü/memesi ise aksi yönde cinsel dürtüler ve bir miktar toplumsal şartlanma dolayısıyla yine erkeklerde görüldüğü kadar tahrik etmez.

Sanayi devrimine kadar toplumlarda, birbirine üstünlük kurabilmenin ve gelişebilmenin öncelikli şartı işçi ve asker sayılarıydı. Ancak Mezopotamya'nın dolgun kalçalı iri göğüslü bereket tanrıçası heykelleri, Yunanistan'ın seks işçileri bulunan bazı ibadethaneleri, Hristiyanlığın getirdiği iradenin yüceliği anlayışı ile yavaş yavaş gözden düştü. Yani cinselliğin ve arzu uyandıran somut ya da soyut her türlü uyaranın gizlenmesi, farklı bölgelerde farklı dinlerin etkilerinin kültürlere yerleşmesi ile olmuştur.

243 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın