Sorulara Dön
2
Sosyal Bilimler

Erkek kadın eşitliğine inanıyor musunuz?

Ben bir kadın olarak erkeği üstün görüyorum güç fizik ve toplumsal olarak bizden üstünler kadın bence zekasiyla erkek ile yarışabilir.

2
186 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Sosyolojide Cinsiyet Sosyolojisi bölümünde bu konuda çeşitli çalışmalar vardır. Temel olarak ikiye ayrılmaktadır dışsal teoriler ve içsel teoriler. Dışsal teoriler daha erken çağda gelişmiştir. Dışsal teorilerin temelini Marksist teoriler oluşturur. Marksist teoride toplum eşitsizliklerinin kökeninde kapitalist anlayış yatmakta ve asıl mücadele bununla yapılmalıdır işlenir.Çünkü hayatı iki katmana ayıran yaklaşımda, birinci katman ekonomik ikinci katman ise kültürdür ve diğerleridir. Birinci katman ikinicinin temelidir. Yani hiç bir şeyi ekonomikden soyutlamazsın bakışı ile "kadınların kurtuluşu sınıf mücadalesindedir." diyerek konuyu bağlar. Yani konu "üretim ilişkileri" 'dir.

Delhpy ise buna karşı çıkar ve kadınlara hükmedilmesi kapitalizmden çok öncelere dayanır ama kapiatalizm sayesinde tüm sınıflara yayılmıştır der. Yine de zaman,mekan ve kültüre göre farklılıklar görünebileceğini de ekler. Bunun için bir idealojiye gerek yoktur. Ama konu yine "üretim tarzı" 'dır. Buradaki farklılık marksizmdeki burjuvazi imgesi silinmiş yerine "toplumsal örgütlenmenin bütünleşmiş yapısı" gelmiştir.

Bourdieu ve arkadaşlarının"yeniden üretim" yaklaşımı ise iktidarın kendini yeniden üretebileceği bir sistemide döngüyü devam ettirebilmek için kuşaktan kuşağa üretim olmalıdır yani çocuklara doğuran ve bakan biri olmalıdır bu da kadın olmalıdır der. Yani kadın iktidarın bir nesnesi haline gelmiştir demektedir.

1980 lerde Einstein ise "kapitalist ataerkillik" ile kapitalizmin ataerkillik ile bir etkileşim içinde olduğu ve kendini sürtürmek için yer yer yararlandığını bi dirsek temasında olduğunu söyler. Persons ise bazı durumlarda iste nietzschenin erdemli insan rolunu benimsediğini belirtir. Yani aterkillik bir kapitalizm refleksidir demektedir.

Diğer kanattan bakmak gerekirse içsel teoriler revaçtadır. Özellikle Goffman ve Foucault gibi sosyologların yaklaşımına göre kabaca hayatımız birer sahne ve bunların hepsi belli rollerdir. Bu rolleri makro açıdan iktidar kendini meşrulaştırmak için kullanır bireyler ise çıkar sağlamak için belirli vitrinler yaratır. Örneğin bir doktorun diploması onu meşrulaştırırken, giydiği beyaz önlük yayım iletişim ile yine meşrulaşmasına yardımcı olur. Bu oyundaki set hastahane vitrin ise bunların hepsinin toplamıdır. Verdiği kararlar ise de diploma veren iktidarı meşrulaştırır.Aynı şekilde cisnyetler üstüne de uygulayabiliriz.

Konumuza dönecek olursak, bu teorilerin ortak yönü iktidar erkini güçlendirmek (bu bir kültür olabilir,bir devlet olabilir hatta bir grup bile olabilir.) amacı ile kişinin toplumsallaşma adına verdiği tavizler gibi durmaktadır.

Sosoylojide durum bu şekildedir. Kişisel fikrimi sorarsanız bir kadın olaran bunu söylemeniz beni üzdü. Farklılığımızın çok fazla faktörü bulunmaktadır. Konuyu indirgeyecek olursak, erkeklerde de güç kavramı birbiri arasında eşit değildir,daha doğrusu her insanda farklıdır. -ki fiziksel olarak çoğu erkekten daha güçlü kadınlar da tanıdım.- Güç kavramı bence sadece fiziksel güçle örtüşmemelidir. Toplumsal gücün ise nereden gelidğini sanırım açıkladık.

Bana göre güç ise, bir işi en az enerji ile en yüksek doğrulukta başarabilmek olarak görmekteyim ve bu tanımıma göre kadınların planlama kabiliyetinden ötürü genellikle daha güçlü olduğunu düşünüyorum.Yine de kişiye kültüre, birikmişliğe, kalıtsal mirasa,konuya ve bir çok faktöre göre üstünlük yönü değişecektir.

Kaynakçaya bıraktığım kitapları özellikle Connell'i okumanızı tavsiye ederim.

Not: Kafa karışıklığına sebep olmaması için açıklama gereği duyuyorum; Weber'e göre doğa bilimlerindeki teori ile sosyal bilimlerdeki teori farklı tanımlara sahiptir.Burada "teori" kavramı Weberci bir yaklaşım ile kullanılmıştır.

266 görüntülenme
4
Teşekkür (2)
Paylaş
4

Kaynaklar

  • Judith Butler. (2020). Cinsiyet Belası. Yayınevi: Metis Yayınevi.
  • Thomas Luckman, et al. (2020). Gerçekliğin Sosyal İnşası. Yayınevi: Paradigma Yayınevi.
  • R.W. Connell. (2020). Toplumsal Cinsiyet Ve İktidar. Yayınevi: Ayrıntı Yayınları.

Eşitliği iki ayrı cinste aramak, iki ayrı cinsin eşit olması gerektiği yargısına delil aramak mantıksal olarak sorunlu. Farklı yapılarda, farklı yönelimleri, kabiliyetleri olan cinsleri aynı kriterlerle sorgulayıp eşitlik sonucunun olup olmadığını aramak temelde bir hata.

Burada kurban da kadın. Neden...

Kadın erkek eşitliği adı altında kadının çalışması ve para kazanmasının gerekliliğinin sunulması, kadının erkek ile eşit olması için ekstra bir şeyler yapmasının gerekli olması demek. Yani baştan kadını eksik kabul etmek demek oluyor...... Bu bakış açısıyla sunulan hiçbir öneri baştan kabul edilen kadının eksik olma yargısını değiştirmeyecektir. Bu hatalı tartıda erkeğin eşitlik için yapması gereken ekstra hiç birşey yoktur. (Ev işleri çocuk bakımı gibi göstermelik işler durumu değiştirmiyor malesef)

İşte feminist görüşlerin, eşitlik yanlılarının en başta yapısal farklılığa odaklanması ve gerçekte eşitliğin sağlanmasının gerekliliğinin değil, adaletin sağlanmasının gerekliliğine odaklanmaları gerekmekte.

Sadece fiziksel güç üzerinden üstünlük algısı ise üzerinde düşünce üretilebilir nitelikte olmayan bir yaklaşım. Bireylerin birbirinden üstün olup olmamasının kararı bile tamamen çelişki içerirken bir de fiziksel güç gibi nicel bir kriter üzerinden yapay bir yarış kurgusu, oldukça yüzeysel bir yaklaşım.

2
Teşekkür (2)
Paylaş
2
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın