Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Ellerimiz neden ritim tutmakta zorlanır ?

Sağ elimizle bir ritim tutarken sorun yok tamam.Peki aynı anda sağ elimiz bir ritim tutarken sol elimizle başka bir ritim tutmak istediğimizde neden zorlanırız?
355 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Murat Demir
Murat Demir
4,244 UP
Konuya Meraklı

Beynimiz aynı anda tam anlamıyla ve verimli bir şekilde birkaç işi aynı anda yapabilecek şekilde evrimleşmemiştir. Günümüzde birçok işi aynı anda yapmak zorunda kaldığımızı ve bunun bize faydalı olacağını zannetsek de durum hiç de öyle değil. Sinirbilimcilere göre bu durum insanlara faydadan çok zarar veriyor. Multitasking, beynimizi aşırı derecede fazla uyarır ve karmaşık düşünceye neden olur. Stres hormonu olan kortizolün yanı sıra fight-or-flight response (Tür: savaş ya da kaç tepkisi) hormonu olan epinefrinin (ya da adrenalin) üretimini arttırır. Haliyle multitasking, bir dopamin bağımlılığı geribildirim döngüsü yaratır ve beyni, odağını kaybettiği ve sürekli olarak dış uyarıları aradığı için etkin bir şekilde ödüllendirir.[1] Bu yüzden, her ne kadar bazen kendimizi bir işi aynı anda yapıyor zannetsek de bu tamamen ödül sisteminin bir yanıltmacasından ibaret. Aslında bu durum birtakım psikolojik sorunlara neden olabilir. Kendimizi sürekli olarak sosyal medyayı ve E-Postamızı kontrol ederken bulmamızın nedeni budur.

Özetle, aynı anda iki elimiz ile farklı şarkılara ritim tutamamızın nedeni beynin bunu yapabilecek kabiliyette olacak şekilde evrimleşmemekle beraber bunun bir avantajdan çok dezavantaj olmasıdır.[2]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

  1. D. J. Levitin. Why The Modern World Is Bad For Your Brain. (18 Ocak 2015). Alındığı Tarih: 22 Temmuz 2022. Alındığı Yer: the Guardian | Arşiv Bağlantısı
  2. O. Zaloğlu. Birden Fazla İşi Aynı Anda Yapmak.... (11 Ağustos 2016). Alındığı Tarih: 22 Temmuz 2022. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Enes Özdaş
Enes Özdaş
41K UP
Okur

Beynimiz muazzam bir makine tabi eksikleride var. Önce Multi tasking kavramını anlatmam yerinde olur. Beynimiz aynı anda birden fazla işi yapabilir buna multitasking denir. Kadınlar için daha kolay iken erkeklerde kalp krizi ihtimalini arttırabilir. Kadınların yapabilme nedeni ise evrimsel eski çağlarda mağarada yaşayıp aynı zamanda bir tehdit olup olmadığını öğrenmek zorundalardı. Sonuçta beyin bu yönde gelişim gösterdi.

Konuya gelelim : Epilepsi hastalarındaki tedavi yöntemlerinden [1]birisi 2 beyin bölümü arasındaki iletimden sorumlu Korpus kallozum bölümü kesildiğinde epilepsi hastalarını nöbetleri durur. Artık iki ellerini aynı anda kulanabilir hale gelirler. Burdan Korpus kallozumum buna neden olduğu düşünülebilir. Korpus kallozum olmadan nasıl yapıyor bu insanlar peki. Beynin ikisinin birbirinden habersiz olması tek başına çalıştıkları anlamına gelir. Korpus kallozum kesilmeden bunu yapabilen kişiler beynini iki tarafını ya da bölümleri aynı anda kullanıyor olabilirler. İki elini aynı anda kullanabilen kişilerin zeki olduğu düşüncesi buradan gelir.

Tüm Reklamları Kapat

Ancak sonuçları daha kötü olabilir. Korpus kallozumları kesilen kişilerde yabancı el sendromu benzeri sorunlar gözlemlenebilir ancak doktorlar tuhaf birşey ile de karşılaşırlar. Beynin sağ lobuna tavuk gösterilir sol lobuna ise bir kürek. Sonuç hasta tavuk kümesini temizlemesi gerektiğini düşünür. Sağ lob yaratıcı düşünmede sol lob ise problem çözmede baskındır.

Umarım yardımcı olabilmişimdir..

Kaynaklar

  1. David Eagleman. Beynin Bölümleri.
0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close