Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Elementler arasındaki farklılıklara atom çekirdeklerindeki proton sayısı mı neden olur? Proton sayıları ile oynamak suretiyle elementleri birbirine dönüştürebilir miyiz?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

En temelde bir elementi adlandırmak için tek bir bilgi yeterlidir bu da proton sayısıdır. Örnek vermek gerekirse diğer hiç bir özelliğine bakılmaksızın 17 protonu olan bir element kesinlikle Cl'dur. Bunun aksi iddia edilemez. Peki proton sayısının aynı olması tüm bu Cl elementlerini aynı mı yapar. Hayır. nötron sayısına bağlı olarak tüm fiziksel özellikleri değişir Cl atomunun doğada iki tür izotopu (proton sayısı aynı kütle numarası farklı olan elementler) vardır. Cl35 ve Cl37. Dolayısı ile nötron sayısı fiziksel ve radyoaktif özellikte büyük öneme sahiptir. Hidrojenin 1 protonu varken bildiğimiz hidrojen ancak 1 proton ve 2 nötronu varken (trityum) olması radyoaktiviteye güzel bir örnektir. Bunun dışında elektron sayısı da elementlerin tamamen kimyasal özelliklerini etkiler. Cl elektron ilgisi çok yüksek (hatta en yüksek) element iken. Cl- elektron ilgisi çok düşük, reaksiyona girmeye son derece isteksiz ve su, hava gibi aşırı reaktif ortamlarda dahi stabil kalabilen bir iyon olarak karşımıza çıkıyor. Diğer atom altı parçacıklarının etkileri günümüzde halen araştırılmaktadır. (Ek bilgi: lise müfredatında bu bilgi yanlış kabul edilir lütfen sınava girecek arkadaşlar buna itibar etmesin: ancak kimyager olarak şunu diyebilirim ki nötron sayısı da düşük seviyede de olsa elementlerin kimyasal özelliklerini etkiler. buna kinetic isotope effect diyoruz. Reaksiyonun hızı izotopa bağlı olarak değişebilir.) Son olarak ikinci soruna gelelim, evet nükleer reaksiyonlarla; alfa, beta, gama ışıması ya da elektron yakalama füzyon fisyon... tepkimeleri ile, yeni elementler oluşabilir.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Herkes kendi fikrine sahip olmakta özgürdür; ancak kimse gerçekler konusunda hatalı olma hakkına sahip değildir.”
Bernard M. Baruch
Geri Bildirim Gönder