Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Shndigan Shndi
Shndigan Shndi
2,770 UP
Üye
0

Eğer Newtonun çarpışan denge toplarını vakümde çarpıştırırsak, sonsuza kadar çarpışmaya devam ederler mi?

445 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Murat Avcim
Murat Avcim
59K UP
Bir maarif platformunun âmir-i hatâdarıyım

Eğer Newtonun çarpışan denge toplarını vakümde çarpıştırırsanız, topların çarpışması teorik olarak sonsuza kadar sürebilir. Bunun nedeni, topların çarpışması sırasında ortaya çıkan enerjinin tamamen kaybolmamasıdır. Vakümda, topların çarpıştığı ortamın hava olmadığı için, topların hareketleri sırasında havada yaratılan sürtünme gibi enerji kaynakları yoktur. Bu nedenle, topların çarpışması sırasında ortaya çıkan enerji tamamen toplar arasında geçişir ve çarpışmaları sürekli bir şekilde devam eder.

Ancak, bu teorik olarak mümkün olabilir, ancak pratik olarak pek olası değildir. Bu nedenle, topların çarpışması sırasında ortaya çıkan enerji, topların yüzeylerinde meydana gelen sürtünme gibi nedenlerden dolayı zamanla kaybedilecektir ve topların çarpışmaları zamanla yavaşlayacaktır. Bu nedenle, topların çarpışması sırasında ortaya çıkan enerjinin tamamen kaybolmadığını ve topların çarpışmalarının teorik olarak sonsuza kadar sürdüğünü düşünürsek bile, topların çarpışması pratik olarak sonsuza kadar süremez.

Tüm Reklamları Kapat

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Altar Kibar
Altar Kibar
8K UP
Makina mühendisi, felsefe okuru.

Teorik olarak mümkün değildir. Sözünü ettiğiniz düzeneğin vakum ortamına taşınması yalnızca hava sürtünmesini ortadan kadırır. Sarkaç mekanizmasının yarattığı sürtünmeyi, topların çarpışma anında meydana gelen sürtünme kayıplarını vb., ortadan kaldırmaz. Bunlar düzeneğin sonsuza kadar çalışmasını pratikte olanaksız kılan etkenlerdir.

Asıl önemli olan, bu durumun, teorik olarak mümkün olmamasıdır. Sürtünme vb.,kayıpları ihmal ettiğimizi varsayarak, düzeneği, içi vakumlu ve termodinamik açıdan tamamen kapalı yani olabilecek en korunaklı bir kabın içine koyalım. Sistem tamamen kapalı olduğu için dışarıdan hiçbir şekilde ısı ve iş alışverişi yapamayacaktır. Bu durumda sistemin iç enerjisi daima sabit kalacaktır. Düzeneğin iki uç noktasındaki toplar (Bu arada ilk hareketin, düzenek sistemin içindeyken verildiğini kabul varsayıyoruz, bunun, teorik açıdan sorunlu bir yanı yoktur.) sürekli yanındaki topa çarpacak, çarpmanın yarattığı momentum diğer toplar aracılığıyla diğer uçtakine aktarılacak; bu defa aynı davranışı o sergileyecek ve onun çarpmasının yarattığı momentum, diğer uca aktarılacak ve bu şekilde sürüp gidecek.

Tüm Reklamları Kapat

Bu durumda iki uçtaki toplar, çarpma hareketiyle birbirleri üzerinde momentum aktarımıyla iş yapmaktadır. Fakat aradaki toplar aynı momentum aktarımına maruz kaldıkları halde harekete geçememekte, onların üzerinde iş yapılamamaktadır. Bu durumda sistemin toplam iç enerjisi sabit kalmakla birlikte, enerjinin bileşiminde, ısının lehine yerçekimine karşı ilk başta yapılmış olan işin aleyhine bir değişim olacaktır. Sistemin toplam ısısı yerçekimine karşı yapılmış olan işin tümünün ısıya dönüşümüne kadar sürecektir. Isı artışı sıcaklık artışı sonucuna yol açacağı için ve kapalı bir sistemde sıcaklığın artışı entropiyi artıracağı için, düzeneğin hareketi bir süre sonra bozulacak ve durma noktasına gelecektir.

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close