Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ceren Garner
Ceren Garner
2,775 UP
Üye
2

Eğer dünyayı yaratma görevi size verilseydi onu nasıl tasarlardınız?

Şu anki tasarımı ile aynı mı veya daha farklı mı olurdu sizin tasarımınız ve neden?
905 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
5 Cevap
Damla Şahin
Damla Şahin
810K UP
Felsefe Öğrencisi

Spinoza'nın Tanrısı gibi olurdum. İlk kıvılcımı ateşler, sonra her şeyin kendiliğinden olgunlaşmasını beklerdim. Bu epey heyecanlı olurdu. Sonunu ben bile tahmin edemezdim çünkü. Olanların hiç birisine müdahale etmezdim. İnsanların korktuğu için değil değer verdiği için beni sevmelerini sağlayacak şartları oluştururdum.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ahmet Aydın
Ahmet Aydın
1,251 UP
Çocukluktan beri sorgulayan psikolog düşünür

İçinde yaşayanların akıllarını korumaları için onları direkt fırlatmak yerine daha çok şans tanır bulunduğu ve komşusu olduğu Galaxyleri birleştirirdim ama bu içinde yaşayanların egolarını evrenin dışına çıkartmaya yetmeyecek kadar olurdu

5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Esat Kudret
Esat Kudret
110K UP
Akıl yürütmeyi öğrenmeye çalışan bir öğretmenim.

Bu "Tanrı"yı oynama görevi olurdu!

Ve "Tanrı"yı oynamak altından kolay kalkılacak bir sorumluluk değil.

Tüm Reklamları Kapat

Bir kendime bakarım.Tanrılara atfedilen (iyiden, doğrudan, güzelden, haktan ve adaletten yana) kusursuz vasıflara haizmiyim diye.

Bir de yaratmakla görevli kılındığım dünyayı yaratmamın bana ve bana bu görevi verenlere hak olup olmadığına.

Tüm Reklamları Kapat

Hak olduğuna kanaat getirirsem, ki getiririm , "Neticede hepimiz her gün ve her an, iradi veya değil, bir domatesi yetiştirirken, bir çocuğun dünyaya gelmesine vesile olurken, yahut bir sokak köpeğine yemek verirken, üstünden geçtiğimiz bir karınca yuvasını ezmemeye özen gösterirken veya aksi ; yine iradi veya değil,bir çiçeği koparırken, bir hayatın sona ermesine vesile olurken, birinin aşını elinden alırken, nasıl olsa milyonlarcası var diyerek üstünden geçtiğimiz bir karınca yuvasını dağıtırken olduğu üzere , büyüklüğü önemli olmaksızın, olumlu veya olumsuz dünyalar inşa ediyoruz." der ve kolları sıvardım.

Günahı boynuma...

Nasıl tasarlayacağıma gelince: Milyarlarca yıllık denenmiş, sınanmış, onanmış bir sürecin aksini tasarlamayı çok akıl içi bulmazdım ve kafama rastgele bir tuğla düşmediği sürece şimdiki haline evrilecek şekilde tasarlardım.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
181K UP
Bilim ve felsefe okuru

Herşey yokluktan yoktan açığa çıktıysa sizce böyle bir durumda devam eden herşey kendiliğinden mi gerçekleşir. Örneğin böyle bir tabloda ilk yaratmayı başlatıp sonra bunu devam ettirmenin gerekli olduğunu düşünmek mi mantıklıdır yoksa herşeyin kendiliğinden gerçekleşiyor olduğunu düşünüyor olmak mı. Evren hassas dengeler üzerine en başta hassas bir kurulumu gerektirir ve bu kurulumun da varlığın devam edebilmesi için aynı biçimde devam etmesi gerekir. Fizik kurallarının bile başlangıcı olduğu bir durumda herşeyin kendiliğinden gerçekleşiyor olduğunu düşünmek için elimizde yeterli nedeniniz var mı. Tanrı veya yaratıcı deyince gökte oturan Yunan mitolojisinin insan figürlü tanrılarını anlamıyorsanız o zaman sizin tanrınızın tanrı düşüncenizin mutlak varlık olması gerekir. Yani kendisinden başka hiç bir şeyin varlığı kendi kendine kaim olmayan yani kendisinden başka hiç bir şeyin kendi kendine varlığını devam ettiremediği demektir. Bunun anlamı Herşey varlığının kaynağını an be an o mutlak varlıktan alıyor demek olacaktır. Böyle bir tabloda evren ayrı yaratıcı ayrı gibi bir durum söz konusu olmaz. Evren yaratıcının varlığında var olmuş ve acığa çıkmış olur. Mutlak varlığın kaçınılmaz sonucu budur.

Mutlak varlık demek aynı zamanda mutlak irade demektir. Evrende mutlak nedensellik yoksa hangi sebebin hangi sonucu doğuracağı belirsizdir. Bu da evrenin var oluşunda an be an sistemlerin evriminde ve hangi yöne gideceğinde mutlak iradenin hakimiyeti demek olacaktır. Yani neden sonuç ilişkilerinin biçimi biraz daha açarsak hangi sebebin hangi sonucu doğuracağı da böyle bir durumda yaratılmış olacaktır.

Tüm Reklamları Kapat

Zaten Hiç birşeyin kendi kendine var olamadığı bir durumda yaratıcı kavramı var olabilir. Aksi halde sizin yaratıcınız yaratıcı değil 'üretici' olur yani bizim şuan yaptığımız bir PC gibi var olan malzemeyi kullanarak bir şey üretmek gibi. Oysa PC yi oluşturan malzemesinin yoktan var edilmesi sürecinde maddenin kendi kendine var olması ve varlığını devam ettirmesi gibi bir durumdan bahsedilemez. Çünkü öncesinde o madde yoktu ve var olması ve varlığını devam ettirmesi için de kendisinden kaynaklanan hiç bir nedene sahip değildi. Üstelik madde bir kararlılık haline dayanır. Yani evrenin varlığını devam ettirmesi ile madde kararlılığını muhafaza eder. Evrenin varlığını devam ettirmesi ise evrenin kendisinin kararlı yapısını korumasına bağlıdır. Aksi halde evren dağılır giderdi ve en başından hiç var olamaz ve varlığı da ortaya çıkaramazdı. Evrenin varlığını devam ettirmesi bile bu kadar kritik ve hassas ayarlara bağlıyken herşeyin kendi kendine olduğu ve gerçekleştiği düşüncesi ne kadar yerinde olabilir.

Eğer dünyayı yaratma görevi bana verilseydi termodinağin mutlak sanılan kurallarını değiştirirdim. Bütün mantık kurallarının temeli olan bu kurallar Onları ilk defa var eden ve belirleyen olası bir yaratıcı için hiç bir biçimde mutlak olmayacaktır. Üstelik bunun için yani bu kuralların mutlak olmadığına dair elimizde ciddi kanıt da var çünkü bu kurallar ezeli ebedi değildir. ezel ve ebedi olmayan şeylerin mutlaklığından bahsedilemez. Bu kurallar yoktan açığa çıktıysa eğer bunların da gerçekte özü yokluğa dayanır ve bu kurallar da kendi kendine var olma veya varlığını devam ettirme niteliğini kendilerinden alamayacaktır. Eğer kişiler felsefi hata yapmıyorsa ezeli ve ebedi olmayan şeye mutlaklık niteliğini atfetmek mümkün değildir. Bunu yapan kişi ise düşünme biçimi olarak zaten baştan aşağı yanlış bir düşünce biçimine sahiptir ve açıkçası feslefi olarak da bu gibi bir düşüncenin dikkate alınır bir tarafı yoktur. Mutlaklık konusunda doğru bir sorgulama içinde olsaydı kişinin varacağı sonuçlar kaçınılmaz olarak burada belirttiğim sonuçlar olacaktı.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Mert Yılmaz
Öğrenmeye aç meraklı kişilik.

Bir süre sonra bu yetkiyi devretmek isteğinin kafamın içinden çıkmayacağı görev olacağı hususunda şüphem bulunmuyor. Hatta bu şekilde bir yetkiye sahip olmak hususunu şu anda var olan durumum ile değerlendirdiğimde insan oluşumunun evrimini de etkileyecek olmak.. Zor bir karar olacağı kesin..

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Uzayda
Uzayda "Aşağı" Yön Ne Tarafta?
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close