Sorulara Dön
1
Felsefe

Dünyamızın bir gün yok olacağını bilerek yaşamak, gelişmek ve ilerlemek size amaçsız bir yol olarak gelmiyor mu?

Şahsen ben tüm hayatın bir gün yok olacağını bilerek yaşamaktan haz almıyorum. Elde ettiğimiz her şey bir gün yok olacak zira fakat en büyük hediyemin yaşam olduğunu biliyorum. Buna bir kere sahip olacağım. .

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Aynı soruyu, ölümlü olmak açısından da sormak gerek. Öleceğini bilerek gelişme çabası vs göstermek anlamlı geliyor mu ?

Gelişimin, faaliyetlerin gerekçesini irademiz dışındaki faktörlere bağlarsak, sorumluluktan kaçmış oluruz. Evrendeki işleyiş bütün olarak yok olma pahasına işlemeye devam etmektir. Sonlu olmak fizik evrenin kaderi. Bu durum, hiçbir faaliyetin durması için geçerli bir neden olamaz. Insan tür olarak bile büyük yok oluşa yetişemeyecek büyük ihtimalle. Kaldı ki birey olarak bizi etkilesin evrenin son bulması. Biz solar sistemimizin yok olusunu bile göremeyecek kısa ömürlere sahibiz. Yani, biz kendi yaşam surecimizden sorumluyuz. Dünyanın ömru, evrenin ömru gibi üst düzey zaman dilimlerinden değil. Ben kendi yaşam surecimin mimari, kendi ismimin markamın ceo suyum. Sonunda ne olacaksa olsun, yapabileceklerimin en iyisine odaklanmaktan elde edeceğim yaşamsal tatmin hissinden başka bir şey kalmayacak elimde...

2
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Bir gün öleceğini bilerek yaşamaktan zevk almamak insan egosunu yansıtmıyormu?Ben doğup büyüyüp ölmeyen bir canlı türü tanımadım daha ölümü kabullenceksin başta.Gelişmek konusuna gelirsek, sahil kasabasında mütevazi bir hayat yaşamayı tercih eden insanlarda var minimum 1.000 yıl sonra işimize yarayacak teknolojileri araştıranlarda.Ben şahsen bir taoist olarak tek yaşamım bu olcakmış gibi yaşıyorum.Dinimde basit bir cehennem inanışı olsada umursamıyorum.Bir gün yarattıgım şeyler yok olcaksa nolmuş yani?Ben gelicek nesillere bişiler bırakayım yaşaya bilcekleri kadar yaşasınlar ben tanrı olarak görmüyorum kendimi yani yarattıklarımın sonsuza kadar kalması değil amacîm tek temennim 1 kuşak için bile olsa iyi bir yaşam sunmaktır.

1
Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın