Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Erencan Karadi
Erencan Karadi
1,020 UP
Üye
1

Dünyamızın bir gün yok olacağını bilerek yaşamak, gelişmek ve ilerlemek size amaçsız bir yol olarak gelmiyor mu?

Şahsen ben tüm hayatın bir gün yok olacağını bilerek yaşamaktan haz almıyorum. Elde ettiğimiz her şey bir gün yok olacak zira fakat en büyük hediyemin yaşam olduğunu biliyorum. Buna bir kere sahip olacağım..
492 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot
254K UP
Krononot⁸

Aynı soruyu, ölümlü olmak açısından da sormak gerek. Öleceğini bilerek gelişme çabası vs göstermek anlamlı geliyor mu ?

Gelişimin, faaliyetlerin gerekçesini irademiz dışındaki faktörlere bağlarsak, sorumluluktan kaçmış oluruz. Evrendeki işleyiş bütün olarak yok olma pahasına işlemeye devam etmektir. Sonlu olmak fizik evrenin kaderi. Bu durum, hiçbir faaliyetin durması için geçerli bir neden olamaz. Insan tür olarak bile büyük yok oluşa yetişemeyecek büyük ihtimalle. Kaldı ki birey olarak bizi etkilesin evrenin son bulması. Biz solar sistemimizin yok olusunu bile göremeyecek kısa ömürlere sahibiz. Yani, biz kendi yaşam surecimizden sorumluyuz. Dünyanın ömru, evrenin ömru gibi üst düzey zaman dilimlerinden değil. Ben kendi yaşam surecimin mimari, kendi ismimin markamın ceo suyum. Sonunda ne olacaksa olsun, yapabileceklerimin en iyisine odaklanmaktan elde edeceğim yaşamsal tatmin hissinden başka bir şey kalmayacak elimde...

Tüm Reklamları Kapat

126 görüntülenme
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Miskin Taoist
Basit bir taoist

Bir gün öleceğini bilerek yaşamaktan zevk almamak insan egosunu yansıtmıyormu?Ben doğup büyüyüp ölmeyen bir canlı türü tanımadım daha ölümü kabullenceksin başta.Gelişmek konusuna gelirsek, sahil kasabasında mütevazi bir hayat yaşamayı tercih eden insanlarda var minimum 1.000 yıl sonra işimize yarayacak teknolojileri araştıranlarda.Ben şahsen bir taoist olarak tek yaşamım bu olcakmış gibi yaşıyorum.Dinimde basit bir cehennem inanışı olsada umursamıyorum.Bir gün yarattıgım şeyler yok olcaksa nolmuş yani?Ben gelicek nesillere bişiler bırakayım yaşaya bilcekleri kadar yaşasınlar ben tanrı olarak görmüyorum kendimi yani yarattıklarımın sonsuza kadar kalması değil amacîm tek temennim 1 kuşak için bile olsa iyi bir yaşam sunmaktır.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close