Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
5

Dünyadaki bütün ülkelerin sınırları kalkar ise, iyi ve kötü neler yaşanır ve hangisi ağır basar?

Dünya tek bir devlet tarafından yönetilirse ne gibi sorunlar yaşanır? Veya sizce bu mümkün mü? Ne gibi kültür karmaşaları olur ve toplamda iyi mi kötü mü olur?
809 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ertuğrul Genç
Düşünür

Dünyadaki bütün ülkelerin sınırları kalkar ise, iyi ve kötü neler yaşanır ve hangisi ağır basar?

Bu konu hakkında kesin bir cevap vermek zordur çünkü bu durumun sonuçları çok karmaşık ve tahmin edilemezdir. Ancak bazı ekonomik araştırmalar, iki ülke birleştiğinde her ikisinin de neredeyse her zaman ekonomik olarak fayda sağladığını göstermektedir. Bunun nedeni, daha büyük boyutların işletmelere daha iyi pazar ve sermaye erişimi sağlamasıdır . Ancak, zengin bir ülke ile fakir bir ülke tamamen entegre olduğunda, zengin ülke insan sermayesi, tasarruf oranı ve ortalama maaşının düşmesini görebilir. Ayrıca daha kötü altyapıya, daha yüksek doğurganlık oranına ve daha büyük, daha bürokratik bir hükümetle mücadele etmek zorunda kalabilir .

Dünya tek bir devlet tarafından yönetilirse ne gibi sorunlar yaşanır? Veya sizce bu mümkün mü? Ne gibi kültür karmaşaları olur ve toplamda iyi mi kötü mü olur?

Dünya tek bir devlet tarafından yönetilmesi fikri çok tartışmalıdır ve bu konuda farklı görüşler bulunmaktadır. Dünya hükümeti kavramı, tüm insanlığın üzerinde yargı yetkisine sahip tek bir siyasi otorite olarak düşünülmektedir. Bu kavram, tiraniden demokrasiye kadar çeşitli biçimlerde tasarlanmıştır . Ancak, yürütme, yasama ve yargı işlevleri ile bir yönetim aygıtına sahip bir dünya hükümeti hiçbir zaman var olmamıştır .

Tüm Reklamları Kapat

7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close