Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Hilal Badoğlu
Üye
2

Dünya üzerinde canlılık bir anda yok olsa geçen zaman yaşamın tekrardan başlamasıyla mı sonuçlanır her defasında?

Dünya’ya devasa bir meteor çarpsa ya da tek bir canlının bile kalmayacağı tüm yaşamın bir anda yok olacağı bir olay yaşansa (Dünya’nın var olmaya devam edip sadece canlılığın yok olduğunu varsayarsak) Dünya’da canlılık bir yolunu bulup tekrardan başlar mı?
394 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Umut Karip
Umut Karip
90K UP
Öğrenci - Okur

Merhaba Hilal,

Bilgim dahilinde sorunuzu cevaplamaya çalışacağım.

Tüm Reklamları Kapat

Öncelikli olarak yaşamın başlaması hakkında konuşmak istiyorum. Biz veyahut dünyadaki tüm canlılar karbon temelli canlılarız, bizim bildiğimiz bir anlamda yaşam oluşabilmesi için karbona kesinlikle ihtiyaç var. Bildiğimiz kadarıyla diyorum çünkü Dünya'daki yaşamın başlangıcına hiç benzemeyen başka yaşam başlangıçları da olabilir, şimdilik boş bıraktığımız fakat daha sonra tekrar inceleyeceğimiz bir konu bu. Karbonun yanı sıra hidrojene, oksijene ve azot elementlerine, uygun sıcaklığa, suya, patlayan volkanlara, meteorlara, kozmik ışınlara, yıldırımlara... ve biraz da şansa(!) ihtiyaç vardı, canlılığın çok uzun bir tarifi var. :)

Bu ihtiyaç listesine baktığımızda aynı şartların yine bir araya gelme ihtimali o kadar düşük ki maalesef... Kaynak kısmında belirtmiş olduğum ilk web sitesini inceleyince görebileceğin gibi: Dünya o zaman bir gününü 24 saatte değil 8-10 saat arasında tamamlıyordu, bugüne kıyasla 3 kat daha hızlıydı. Ayrıca Dünya, 600 milyon yıl boyunca da astroidlere ev sahipliği yaptı, maruz kaldı. Bütün bunları düşündüğümüzde, canlılığın tekrardan yeşermesinin, aynı şartların tekrar bir araya gelme ihtimali kadar düşük olduğu sonucuna varabiliriz.

Tüm Reklamları Kapat

Son olarak bir şey daha eklemek istiyorum. Bildiğiniz gibi canlılık, oluşmaya başladığı ilk zamanlarda, bugün görebileceğimiz en basit canlı yapısına kıyasla bile çok daha basit bir düzeydeydi, henüz komplike bir hücre bile yoktu. Buradan ve Dünya'nın astroid geçmişinden yola çıkarak şunu söyleyebilirim ki dünyaya çok büyük bir astroid bile düşse tüm canlılığı tamamen silemeyebilir. Mesela dinozorları yok eden astroid dünyaya çarptığında canlıların üçte ikisini öldürmüştü ama toprak altında yaşayan canlılar hayatta kalmıştı. Daha kötü bir senaryo bile gerçekleşecek olsa en basit canlı formlarının hayatta kalabileceği kanısındayım, özellikle tek hücreli canlılar çok büyük bir avantaja sahip olurlar bu durumda. Böyle bir durum gerçekleşirse de kalan canlılar belki de yeni bilinçli canlıları oluşturabilecek bir evrimsel serüvene merhaba diyebilir.

Umarım verdiğim cevap yeterli olmuştur.

Sağlıcakla kalın.

186 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Popular Science Türkiye. Yaşamın Başlangıcına Yolculuk. (14 Temmuz 2017). Alındığı Tarih: 6 Mayıs 2021. Alındığı Yer: Popular Science Türkiye | Arşiv Bağlantısı
5
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kurtlar Neden Dolunayda Ulur?
Kurtlar Neden Dolunayda Ulur?
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Sokrates Demokrasiden Neden Nefret Etti?
Sokrates Demokrasiden Neden Nefret Etti?
Büyük Patlama Neden Evrenin Başlangıcı Olamaz?
Büyük Patlama Neden Evrenin Başlangıcı Olamaz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close