Sorulara Dön
2
Varsayımsal & Hipotetik

Dünya üzerinde canlılık bir anda yok olsa geçen zaman yaşamın tekrardan başlamasıyla mı sonuçlanır her defasında?

Dünya’ya devasa bir meteor çarpsa ya da tek bir canlının bile kalmayacağı tüm yaşamın bir anda yok olacağı bir olay yaşansa (dünya’nın var olmaya devam edip sadece canlılığın yok olduğunu varsayarsak) dünya’da canlılık bir yolunu bulup tekrardan başlar mı?

1
Teşekkür (2)
Hatırla (2)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhaba Hilal,

Bilgim dahilinde sorunuzu cevaplamaya çalışacağım.

Öncelikli olarak yaşamın başlaması hakkında konuşmak istiyorum. Biz veyahut dünyadaki tüm canlılar karbon temelli canlılarız, bizim bildiğimiz bir anlamda yaşam oluşabilmesi için karbona kesinlikle ihtiyaç var. Bildiğimiz kadarıyla diyorum çünkü Dünya'daki yaşamın başlangıcına hiç benzemeyen başka yaşam başlangıçları da olabilir, şimdilik boş bıraktığımız fakat daha sonra tekrar inceleyeceğimiz bir konu bu. Karbonun yanı sıra hidrojene, oksijene ve azot elementlerine, uygun sıcaklığa, suya, patlayan volkanlara, meteorlara, kozmik ışınlara, yıldırımlara... ve biraz da şansa(!) ihtiyaç vardı, canlılığın çok uzun bir tarifi var. :)

Bu ihtiyaç listesine baktığımızda aynı şartların yine bir araya gelme ihtimali o kadar düşük ki maalesef... Kaynak kısmında belirtmiş olduğum ilk web sitesini inceleyince görebileceğin gibi: Dünya o zaman bir gününü 24 saatte değil 8-10 saat arasında tamamlıyordu, bugüne kıyasla 3 kat daha hızlıydı. Ayrıca Dünya, 600 milyon yıl boyunca da astroidlere ev sahipliği yaptı, maruz kaldı. Bütün bunları düşündüğümüzde, canlılığın tekrardan yeşermesinin, aynı şartların tekrar bir araya gelme ihtimali kadar düşük olduğu sonucuna varabiliriz.

Son olarak bir şey daha eklemek istiyorum. Bildiğiniz gibi canlılık, oluşmaya başladığı ilk zamanlarda, bugün görebileceğimiz en basit canlı yapısına kıyasla bile çok daha basit bir düzeydeydi, henüz komplike bir hücre bile yoktu. Buradan ve Dünya'nın astroid geçmişinden yola çıkarak şunu söyleyebilirim ki dünyaya çok büyük bir astroid bile düşse tüm canlılığı tamamen silemeyebilir. Mesela dinozorları yok eden astroid dünyaya çarptığında canlıların üçte ikisini öldürmüştü ama toprak altında yaşayan canlılar hayatta kalmıştı. Daha kötü bir senaryo bile gerçekleşecek olsa en basit canlı formlarının hayatta kalabileceği kanısındayım, özellikle tek hücreli canlılar çok büyük bir avantaja sahip olurlar bu durumda. Böyle bir durum gerçekleşirse de kalan canlılar belki de yeni bilinçli canlıları oluşturabilecek bir evrimsel serüvene merhaba diyebilir.

Umarım verdiğim cevap yeterli olmuştur.

Sağlıcakla kalın.

174 görüntülenme
5
Teşekkür (2)
Paylaş
5

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın