Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Dünya üzerinde bulunan en yaşlı tek hücreli canlı türü kaç yaşındadır?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Tek hücrelilerin yaşam uzunluğu üst limitine dair bildiğimiz kesin bir sınır yok. Ama Actinobacteria denen bir bakteri cinsinin Sibirya'da 500 milyon yaşında örnekleri bulunmuş ve bunun rekor uzunluklardan biri olduğu kabul ediliyor. Genellikle en uzun süre yaşayan tek hücreliler ekstrem yaşam koşullarında kendini spor formlara sokarak dış etkilerden kapsamlı şekilde koruyan türlere ait. Actinobacteria da Sibirya permafrostunun koşullarında böyle bir adaptasyon yöntemi geliştirmiş. Sorunuzun cevabı bu olsa gerek.

Eğer bu "dormant", yani metabolik olayların durdurulduğu ve hücrenin temel yaşamsal faaliyetleri askıya aldığı durumu saymazsak BBC'nin haberine göre Dünya'nın deniz tabanlarının hemen hemen her yerinde Goldschmidt projesi kapsamında tespit edildiği söylenen bir grup bakterinin yaklaşık 100 milyon yıldır sadece canlı olmakla kalmayıp yavaş da olsa metabolik faaliyetlerini sürdürdüğü gözlenmiş.

Öte yandan sorunuz özellikle tek hücrelileri hedef aldığı için bahsetmek uygun mu bilmem ama biyolojik olarak "ölümsüz" olduğu kabul edilen en az bir tane çok hücreli hayvan cinsi var: Hydra'lar, denizlerin omurgasız çok hücreli polipleri, genomlarındaki FoxO gen kategorileri sayesine sonsuz bir rejenerasyon yeteneğine sahipler. Vücutlarının her parçasını rejenere edebildikleri gibi kendi genomlarını da bizzat onarabilecek moleküler düzeneklere sahipler. Teknik olarak en yaşlı onlar olmalılar çünkü ölüm üst limiti onlar için işlemiyor.

Teşekkür
Paylaş
4
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrim teorisinin gerçeklerle yeterince desteklenmediğini düşüncesizce savunanlar, kendi teorilerinin hiçbir gerçekle desteklenmediğini unutmuş görünüyorlar.”
Herbert Spencer
Geri Bildirim Gönder