Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
6
Puan Ver

Doğada "mavi" renk neden bu kadar nadir görülüyor?

Doğada ki çoğu hayvanlar mavi gibi egzotik bir renge saf olarak sahip değil (galiba) mavi olarak görünenler bile (bazı kelebek türleri) farklı bir açıdan bakınca mavinin farklı tonlarını içeriyor. Doğada neden saf olarak masmavi bir hayvan yok, olsa bile neden bu kadar nadir? (kategoriyi fizik seçmemin sebebi optik ve ışık konusu. )

Doğada "mavi" renk neden bu kadar nadir görülüyor?
2
407 görüntülenme
Teşekkür (3)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Doğada mavi rengin bu kadar az bulunması, mavi pigmentin doğada neredeyse yok denecek kadar az bulunmasından kaynaklanıyor.Fotoğraftaki Nessaea obrinus türü mavi pigment içeren ender türlerden biri.Doğada bulunan mavi renkli canlıların çok büyük kısmı vücutlarının morfolojik yapılarından dolayı doğal ışık altında sadece mavi rengi yansıtmakta ve geri kalan ışığı emmekte.Mavi pigment içermediği halde ışık altında mavi görünen canlıların bu adaptasyonu, mavi renkli olmanın hayatta kalma başarısı üzerisindeki etkisi ile açıklanabilir.Doğada mavi pigment fazlasıyla az olduğundan, evrimsel süreç canlıların morfolojik yapısını bu yönde değiştirecek şekilde işlemiş olabilir.

Diğer bir açıdan bakarsak, klorofil (yeşil) ve karotenoid (kırmızı,sarı,turuncu) pigmentleri doğada oldukça fazladır.Bu durum canlıların çevreye adaptasyonu ile birebir ilgili olduğundan bu renkler türlerin nesiller boyunca uyum sağlamasıyla belirgin hale gelmiş olabilir.Ayrıca, karotenoid pigmenti hayvanların yağ dokularında depolanır.Bundan dolayı, diyet nedeniyle vücutta renk değişimleri olabilir.Örneğin, Eudocimus ruber (Kızıl aynak) türünün diyetinde karotenoid miktarı azaltılınca, sahip olduğu kırmızı renk de solmaya başlıyor.

569 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
7
Puan Ver
Teşekkür (6)
Paylaş
7

Mavi ve mor; yeşil ve kahverengi renklerin zıt rengidir. Yani mavi-mor renk doğada en az bulunan ve en az kamufle olan renktir. Zıttını düşünürsek de mavi azaldıkça, canlının rengi; kahverengi, yeşil ve sarıya yaklaşır. Bu da evrim açısından uyumludur.

Evrim ve optikten öte karbon yapılı bileşiklerin hangi renklere daha fazla izin verdiği ile alakalı olabilir. Maalesef bunun için organik kimya bilgim yetersiz kalıyor.

302 görüntülenme
Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bana bilime düşman bir hükümetle yönetilen bir ulus gösterin, ben de size sağlık, gelir ve güvenlik bakımından başarısız bir ülke göstereyim.”
Neil deGrasse Tyson