Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Berke Saka
Berke Saka Üye
1
Diyet yapmaya çalışırken bazı besinleri daha çok arzulamamız psikolojik midir, yoksa vücut gerçekten ihtiyaç duyduğu için mi böyle hissederiz?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot Krononot⁸

Çok faktörlü bir durum, önce diyetin enerji döngüsünü değiştirme eylemi olarak biyo etkilerini düşünmemiz gerekir.

Diyet, temelde aldığımız besin grubu, yeme zamanı ve yaşam şekli değişikliği olarak düşünülebilir. Destek alınan kişinin bilgi kapasitesine göre değişir. Bir uzmandan yardım alacak hale geldiğimiz yaşam biçimimizin değişmesinin gerekliliği söz konusu değilse, yardım aldığımız uzmanı sorgulamamız gerekir. Ya da biz bir süre diyet değişikliği yapıp yine eski yaşam şeklimize dönmeyi düşünüyorsak, kendi bakış açımızı sorgulamak durumundayız.

Öncelikle yıllarca sahip olduğumuz yeme alışkanlıklarını "diyet" ile aniden değiştirmek, artık listemizden çıkardığımız yiyeceklere karşı aşırı bir istekle sonuçlanır. Çünkü yıllardır benzer yeme alışkanlığının ürettiği bir mikrobiyata - flora mız oluşmuştur. Biz diyeti değiştirince bu bağırsak florası da aniden değişmeyecektir. Uzun zamandır yoğunluklu aldığımız besin grupları tarafından beslenen floraya ait mikroorganizmalar aniden aç kalınca, kendi ihtiyaç duydukları besinleri bize isteteceklerdir. Zaten damak tadı dediğimiz, çok sevdiğimiz yiyeceklerin mekanizması da böyledir. Küçükken oluşan flora ileride seveceğimiz (floranın bizden isteyeceği) yiyecekleri belirler. İşte aniden aç kalan mikroorganizma grubu nedeniyle çarptığımız arzu duvarı, yemek istediğimiz besinleri eskisinden de cazip hale getirir. Bu nokta bizim sınavımızın olduğu andır. Ve çoğu bireyin pes ettiği nokta. Oysa biraz dayanılabilirse, aç kalan mikroorganizma grubu bir süre sonra sizin yerinize pes edecektir. Bu kişiden kişiye değişen bir süreç olsa da, bu arzu duvarı bir süre sonra yıkılacak. Bunun farkında olmak gerekir. Özellikle beyaz ekmek gibi anlamsız ve yemeğin tadını bile bozan garip şeyleri arzulamak, akıllı bilinç sahibi bir canlı için garip bir çelişki. (Artık beyaz ekmeğin bir bağımlılık olduğunu biliyoruz - opiyat reseptörleri)

Bu Reklamı Kapat

İşte arka planda oluşan floraya bağlı yüksek arzu, bize psikolojik baskı da yapıyor. --Ben sevdiğim yiyecekleri yemeyince de mutsuz oluyorum--- dar alanında kalabiliyor bireyler. Oysa bu kendi yorumumuz ve yenilgimizi örtbas etme biçimimiz. Vücudumuz ihtiyaç duymasa da, mikroorganizma ordusu ihtiyaç duyuyor kısaca. Ve genellikle de kültürel geleneksel olarak baskın yiyecek grupları basit karbonhidratlar olduğu için, arzu duvarını da bunlar oluşturuyor. Yani vücudum istiyor, o nedenle yiyorum gibi arkasına saklandığımız bahanelerin kaynağı bile biziz. Bu nedenle yeme şekli çok önemlidir, gelecekte oluşacak hastalıkların mimarı da biziz, yaşlanma sürecinin hızını belirleyen de. Basit karbonhidrat, alkol ve sigara gibi faktörler hayatımızda olduğu sürece varlık nedenimizi, kendi değerimizi, hayatla ilişkimizi sorgulamak zorundayız. Bunlar kendimizle olan farkındalık ve keşif boşluğunu doldurmaya çalıştığımız mezar kazıcılarımız ve biz onlara yıllarca bu şekilde maaş ödemiş oluyoruz.

Kaynaklar

  1. Antonina Orlando. Hypertension In Children: Role Of Obesity, Simple Carbohydrates, And Uric Acid. (20 September 2021). Alındığı Tarih: 20 September 2021. Alındığı Yer: www.frontiersin.org | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et