Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Tamer Er
Tamer Er
21K UP
Üye
6

Diyanete Neden Bütçe Ayrılıyor?

10 Nisan 1928 tarihinde yapılan değişiklikle Anayasa'nın 2 maddesinde yer alan "Türkiye Devleti'nin dini İslam'dır.” hükmü çıkarılmıştır. Peki o zaman neden diyanete milyarlık bütçe ayrılıyor? Neden imamların maaşlarını ben veriyorum? Papazların maaşını kim veriyor?
7,362 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Mustafa Ozan
Mustafa Ozan
49K UP
Lise Öğrencisi

Türkiye Cumhuriyeti diğer birçok devlet gibi Laik bir devlettir. Laiklik aslında tüm dünyada etkisini sürdüren bir düşüncedir. Ancak laikliğin var olduğu devletlerde bile Devlete bağlı bir dini kurum vardır. Bu dini kurumların bütçesini de devlet karşılar. Bu her ne kadar Laik düşünceye aykırı olsa da günümüzdeki laik devletler de bunu yapar. Çünkü bir ülkede laikliğin Anayasada var olması laikliğin tam anlamıyla uygulandığına işaret değildir.

Dünyada lâiklik   (Mavi: Laik devletler, Kırmızı: Resmî dini olan devletler, Gri:  Belirsiz veya veri yok)
Dünyada lâiklik (Mavi: Laik devletler, Kırmızı: Resmî dini olan devletler, Gri: Belirsiz veya veri yok)
Wikipedia

Diyanet için ise şunu diyebiliriz. Diyanet ilk kurulduğunda bir devlet kurumu olarak kuruldu. O zamandan bu zamana kadar da devlet bu kuruma bütçe ayırmaktadır. Bu bütçeler siyasi iktidarlar döneminde değişkenlik gösterir elbette. Ancak Diyanet ilk kurulduğunda devlet kurumu olarak kurulduğu için ona hala bütçe ayrılıyor. Tabi şuanda isterlerse Devletin bünyesinden çıkarıp ayrı bir özerk bütçe oluşturulabilir. Ancak bunu yöneticiler uygulamıyor.

Tüm Reklamları Kapat

766 görüntülenme
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Turkiye Uzay
Turkiye Uzay
9K UP
Turkiye Uzay

140.000 diyanet personeli aylık maaş ortalama 5.000 TL = 700.000.000 TL aylık * 12 ay = 8.400.000.000 TL senelik maaş. Birde sigortası var. 2020 yılı itibari ile 11 milyar tl diyanete bütçe ayrılıyor.

Peki ne için bizlere hikayeler, masallar anlatmak için. Adem ile havvadan olduk demek için. Peki biz bunların gerçek olmadığını biliyoruz. Niye boş yere bize asılsız hikayeler anlatan bir kuruma para ödeyelim ki. Bu paralar senin, benim, onun vergileri ile ödeniyor. Hepiniz elektrik, su, telefon ödüyorsunuz içinden kdv ödüyorsunuz. Hepiniz alışverişlerde kdv ödüyorsunuz. Kiminiz işyeri sahibi ve gelir vergisi ödüyorsunuz. Kiminiz şirket ortağı kurumlar vergisi ödüyorsunuz vb.

Tüm Reklamları Kapat

Yani bize asılsız hikayeler anlatan bir kuruma boş yere para ödüyoruz.

Birde aylık 5.000 tl maaş alan imamlar, utanmadan aylık 2.300 tl alan asgari ücretliye haline şükret diyor.

Tüm Reklamları Kapat

Diyanetin 140.000 personelinin maaşını camilere gidenler ödemeli. Yeni bir kanun çıkmalı ve camilere gidenler 140.000 diyanet personelinin maaşlarını onlar ödemeli. Devlet dini kurumlara bütçeden ödenek ayırmamalı. Böyle bir şey yapılsa zaten ortada ne imam kalır ne namaz kalır. Diyanet ödemeleri genel bütçeden karşılandığı için cebinden para çıkmıyor sanıyor bir çok kişi.

Sizlerde evrimi elinizden geldiğince twitter, facebook, instagramda anlatırsanız diyanete destek veren kişi sayısı git gide azalır.

Diyanete bütçe kesinlikle ayrılmamalı. Diyanetin bütçesini camilere gidenler karşılamalı.

Bana kalsa 85.000 camiyi kütüphane yaparım. İmamlarıda kütüphane sorumlusu yaparım. Kütüphaneyede bol bol biyoloji, fizik, kimya, matematik, astronomi vb kitapları koyarım.

1,215 görüntülenme
2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
"Kütle" Diye Bir Şey Gerçekten Var mı?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Havada Asılı Duran Motorlar Daha Verimli mi? | Manyetik Levitasyon!
Havada Asılı Duran Motorlar Daha Verimli mi? | Manyetik Levitasyon!
Gizemli
Gizemli "Benford Yasası", Seçim Hilelerini İspatlamakta Nasıl Kullanılır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close