Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1
Dinler bir gün ortadan kalkar mı?
Bilim ve teknoloji geliştikçe dinler yok olmaya mahkum mudur? Birgün Dünyadaki bütün veya hakim pek çok din'in yok olacağına inanıyorum. eğer bu olursa insanlığın genel gelişim hızı bundan nasıl etkilenir? insanlık refaha ulaşabilirmi?
353 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
4 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot Krononot⁸

İnsanlık olarak varlık yorumunu kurumsal dinden ibaret olarak düşündüğümüz, öyle düşündürüldüğü için, gelişmenin önünde engelmiş gibi algılıyoruz. Oysa varlık yorumu ÖZNELdir ve kaçınılmaz şekilde gelişmiş kognitif fonksiyonlarının sonucu olarak herkeste olacaktır. Varlık yorumu, gözlemlenebilir evren - bilimsel veriyi analiz etmenin bir sonucu, bütünsel bir yorumdur.

İnsanlık tarihinin karanlık dönemini referans alarak şimdiyi geleceği bu uzun karanlık döneme göre yorumlamak hata olacaktır. Sistemli dinler bile değil sorun, menfaatlerini gerçekleştirmek için dini sanatı vs kullanan KİŞİLER. Hiçbir din, menfaatlerinize ulaşmak için insanları öldürün demiyor olmasına rağmen din savaşlarının gerçekleşmiş olmasından anlıyoruz ki, kötü olan İNSAN. Hiçbir din ideoloji vs, bunun dışında değildir. Hatta insan üretimi hiçbir çıktı bunun dışında kalamaz. Evet bilim de insanlığın zararına kullanıldı. Burada din bilim felsefe sanat gibi disiplinleri suçlamak yerine, onları kullanarak araçsallaştıran insan faktörüne yönelmek gerek. Yani küresel bir refah için dinlerin yok olmasına değil, insan faktörünün yok ediciliğininin yok olmasına ihtiyacımız var. Ki, insan faktörü, yok etmek için kullanamasın hiçbir aracı.

İnsanlığın gelişimi için, sosyo-kültürel gelişimi merkeze koymak zorundayız. Sadece din i yok etmek, kitlelerin gelişimini olumlu ya da olumsuz etkileyemez maalesef. Çünkü kültür, dinden çok çok çok daha etkin bir şekilde bireyin kim olacağına, nasıl biri olacağına karar verecek güçtedir. Dinlerden çok daha etkin ve kalıcıdır. Eğer insanlığın gelişimini hızlandırması için değişmesi gereken bir şey varsa, o da kültür - gelenek tir. Din çoğu kez, kültür geleneği onaylayan araçtır. Bu yüzden aynı din farklı kültürlerde aynı yaşanmaz. Kültüre göre değişim gösterir. Örneğin bizde evlenmek en temel dini gereklilik gibi algılanırken, bilimle uğraşmak gibi en temel dini görev görmezden gelinir. Oysa evlenmek mecbur değildir, bilimle iştigal etmek farzdır.

Bu Reklamı Kapat

Kısaca kültür - gelenek değişirse, disiplinleri anlamak ve uygulama konusunda bireyin algısı değişeceği için, gelişim kitleselleşebilir. Ancak din in olup olmaması bu konuda doğrudan bir role sahip olamaz. Çünkü zaten kültürel yapıya bağlı olarak manipüle olmuş haliyle deneyimlenmektedir. Sadece din değil bütün disiplinler için geçerli. Böyle durumlarda topluma en doğru bilgiyi de verseniz, sahip olduğu kültürel geleneksel kalıplar yargılar nedeniyle toplum gerçeği mantık sürecine girmeden eleyecektir. Hatta bizim kültürümüzde olduğu gibi bilime düşman olacak noktada karanlık bir toplumsal karakter oluşabilir. Bilimle iştigal eden bireyler dışlanarak garip algılanabilecek noktada cahil bir sosyal yapı bile oluşabilir.

270 görüntülenme
1
  • Raporla
Cevap
Bahadır A.
Bahadır A. Sınıf öğretmeni

Dinlerin kökeni ve oluşumuna bakarak gidişatı hakkında ön görülerde bulunabiliriz.

Dinler insanın bilişsel gelişim sürecinde zihinsel canlılık (anizm) özelliğinden kaynaklı ortaya çıkmış bir mekanizmadır.

Bu mekanizmadan kısaca bahsetmek gerekirse; 6-11(6-8 yaşta daha belirgin) yaş çocuklar çevrelerindeki birçok varlığa canlılara özgü nitelikler yükler. 6-7 yaşında bir çocuğa

Bu Reklamı Kapat

- güneş canlı mıdır?

Bizi görebilir mi? Neden?

- şu koltuk canlı mıdır?

Bu Reklamı Kapat

Üzerine otursam hisseder mi? Neden?

Vb. Soruları yönettiği de göreceksin.

Bu mekanizma 10-11 yaşına doğru "hayvalar ve bitkiler canlıdır" halini alır. Günümüzde insanlık bu bilgiye sahiptir lakin binlerce yıl önce bu bilgiye sahip olmayan insanlık çevrelerindeki doğada ki cansız varlıkları ulu kudretli bir canlı olarak görmüştür. Bu şekilde çok tanrılı dinler oluşmuştur. Çok tanrılı desekte aslında ilk zamanlarda tanrıdan ziyade güçlü canlılar olarak anlamlandırmışlardır. Zaman içerisinde insanlık geliştikçe bu kudretli varlıkları kullanarak doğayı anlamlandırırken onlara yeni nitelikler verme ihtiyacı oluşmuştur. Felsefe ve düşüncenin geliştiği toplumlarda tek tanrı inancı oluşmuştur bu sayede. Şimdi günümüze gelecek olursak insanlık bana kalırsa 8 yaşındaki bir çocuk gibi. Zihinsel canlılığın 2. Düzeyine geçiş aşamasında. Bilgiye ulaşmanın kolay olduğu bu çağda 50-100 yıla tek tanrılı dinler yok olma seviyesine gelecek. İnsanlık ateizm, deizm, agnostizm vb. Düşünce sistemlerine yönelecek. Bu insanlık için iyi mi olur sorusuna gelince , dinler doğayı anlamlandırma ihtiyacından ortaya çıkmıştı. Eğer dinlerin yerini bilimsel düşünce alır ve insanlar kurtarıcı arama ihtiyacına son verir, kendi benliğini geliştirme ihtiyacı duyarsa belki iyi olur. Ama başta söylediğim gibi dinlerin ortadan kalkması kaçınılmazdır.

114 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Jean Piaget. (2021). Çocuğun Gözüyle Dünya. Yayınevi: Kitap yurdu. sf: 59-60.
0
  • Raporla
Cevap
Burak T
Burak T Okuyucu

Bu soru dinlerin herhangi birinin hakikat olup olmadığına göre değişkenlik gösterir. Soruyu dinlerin hiçbirinin hakikat olmadığı "varsayımını" yaparak ele alalım. Geçmişten günümüze doğru bilim ve teknolojinin gelişmesiyle beraber dini inançlardaki küresel değişiklikleri inceleyerek belli kanılara varabiliriz. Fakat bilimin gelişmesinin dini inançlardaki azalmanın doğrudan nedeni olduğu sonucuna varmak kolay olmayacaktır. Bu konunun tahminler ve yorumdan öteye gidebileceğini zannetmiyorum. Benim düşüncem dini inanışlar belli oranda azalmaya devam etse dahi tamamen yok olmasının pek mümkün olmadığı yönünde. Günümüzde de gözlemleyebildiğimiz gibi gelişen medeniyetin izleri tüm insanlık üzerinde değil sadece belli kesimlerde görülebiliyor.

222 görüntülenme
0
  • Raporla
Cevap
Mustafa Dumankaya
Mustafa Dumankaya Evrim Ağacı okuru

Merhaba!

Bu sorduğunuz soruya cevap vermemiz çok zor.Çünkü gelecek hakkında öngörülerde bulunmak mümkün değil; ama ilk nasıl ortaya çıktığı ve bazıları inanmayı seçerken bazılarının neden yüz çevirdiğine dair din hakkındaki bilgilerimizi kullanarak, önümüzdeki yıllarda dinle ilişkimizin nasıl gelişeceğine ilişkin ipuçları bulabiliriz.

Tüm bu psikolojik, nörolojik, tarihsel, kültürel ve lojistik nedenlerden dolayı uzmanlar dinin ortadan kalkmayacağı tahmininde bulunuyor. İster korku, ister sevgi kaynaklı olsun din kendi devamını sağlamada oldukça başarılı görünüyor.

Bu Reklamı Kapat

Hristiyan, Müslüman, Hindu ya da başka tanrıları bir tarafa bıraksak bile batıl inançlar ve ruhiyatçılık var olmaya devam edecektir.

Daha yerleşik dinler ise bir iki doğal afet sonrasında yeniden canlanmaya hazır görünüyor. "En iyi laik devletler bile sizi her şeyden koruyamaz," diyor McCauley. Herhangi bir ekolojik kriz, nükleer savaş ya da göktaşı tehlikesi karşısında tanrılar ortaya çıkacaktır.

189 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. 1.Kaynak. (09 July 2020). Alındığı Tarih: 09 July 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et