Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0

Dinler belli bir düzeni oluşturmak için insanlar tarafından oluşturulmuş olabilirmi?

İnsanları dizginlemek için olabilir diye düşünüyorum şimdiden teşekkürler cevaplar için.
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
1 Cevap
Cevap
Cem Demir
Cem Demir Düşünür

Müslüman olmayanlar, bir Müslüman ile tartışırken genellikle/çoğunlukla dinlerin insanlık adına bir katkısının olmadığını söyler ama özellikle İslam adına konuşacak olursak sahibi ölen devenin sahibinin mezarına bağlanıp ölüme terk edilmesi, ilk doğan kız çocuğun gömülmesi, taptıkları putları yiyen, eşlerini kumarda ortaya koyan, kadınların evlerine peçete gibi bir şey asıp kendini erkeklere sunduğu, insanları hayvan gibi çalıştıran ve sıradan hayvandan farksız gören Arap toplumunu değiştirip ileri dönemlerde de İslam'ın Altın çağının yaşandığını vs. görünce de "Dinler düzen sağlamak için uyduruldu." diyorsunuz. İslam olmasaydı putperestlik etkisini çok uzun süre daha gösterecekti, Türkler belki hiç Anadolu'ya bile gelmeyecekti, Müslümanlar tarafından Yunanlardan bilim devralınıp oradan da Batı'ya taşınmayacaktı...(Örnekleri düşünerek çoğaltabilirsiniz.)

Lütfen önce bir karar verelim: Dinlerin hiçbir katkısı yok mu yoksa dinler düzen sağlamak için mi uyduruldu?

Bu Reklamı Kapat

Bu çelişkiye belki onlarca kez düşüldüğüne emin olduğum için yazma gereği duydum, ilk seçenek kesin olarak yanlış olduğuna göre sizin dediğiniz düzen sağlamak için uydurulduğunu değerlendirelim:

Ateist mantığına göre yorumlayalım: Hz. Muhammed'in çok zeki, cesur, iyi, boyun eğmeyen, sağlam karakterli bir insan olduğu sonucu karşınıza çıkacak.(Onlara itaat etme diye bir sürü ayet var.) Yukarıda birkaç örnek verdiğim gibi türlü türlü kötülüğü yapan bir toplum için 23 yıl emek vermek, türlü risklere girmek, birçok zorlukla mücadele etmek zorunda kalmak gerçekten taktir edilmesi gereken bir davranış.

Bu Reklamı Kapat

Şimdi ayetleri inceleyelim, şöyle ayetler var:

"Fussilet 53: Onlara dış alemdeki ve kendi içlerindeki ayetlerimizi göstereceğiz. Böylece Kur'an'ın gerçek/hak olduğunu anlayacaklardır. "Rabbinin her şeye tanık olması onlara yetmiyor mu?"

Enbiya 37: İnsan aceleci olarak yaratılmıştır. Ayetlerimi yakında size göstereceğim, artık onların çabuk gelmesini istemeyiniz."

Bu iki ayette delilerin gösterileceği bir zamandan bahsediliyor ve bu, Müslümanlar tarafından son 50 yıldır dillendirilmeye başlandı. Yani burası ilginç, eski devirlerde böyle şeyler yaşanmadı.

Bu konuya tekrar döneceğim ama aklıma başka bir şey geldi: Eğer İslam bu kadar disiplinli bir din olmasaydı şu an belki 3 milyar Müslüman bile var olabilirdi.

Hz. Muhammed putlara dokunmadan en başından onların felsefesinden gidebilirdi, böylece İslam çok daha hızlı yayılırdı.

Oruç, namaz gibi ibadetlerdense daha kısa ibadetleri tercih edebilirdi ki zaten Arap toplumu böyle bir ibadete alışkın değildi.

Yani bu ve bunun gibi sebeplerden ötürü çok zorlularla karşılaştı, sırf içkiye olan sevgisinden dolayı iman edemeyenler var mesela...

Bu Reklamı Kapat

Hz. Muhammed'in zeki bir insan olduğu inanç değil, gerçek. Demek ki sadece zeka değil de bu kurallar onun iradesi dışındaymış yoksa bu amacına çok daha kısa sürede ulaşırdı.

Yukarıda değindiğim zamanı gelince gösterilecek ayetler var, onlara değineyim:

"Enam 125: Allah kimi doğru yola ulaştırmak isterse onun göğsünü İslam'a açar. Kimi de saptırmak isterse (sapkınlıkta bıraktığı o kişinin) göğsünü sanki göğe çıkıyormuş gibi iyice daraltıp sıkıştırır. Allah inanmayanların üstüne işte böyle pislik verir."

Hani göğe yükselirken basınç düşmesinden dolayı içinin sıkılmasını bilmek bir yana çünkü bunu deneyimleyebilmek için 2000-3000m yüksekliğe(5000m yüksekte kesinlikle hissedilir.) bir balonla çıkmanız gerekir yoksa mümkün gözükmüyor. "Hadi o zamanlarda biliniyordu diyelim, bunu Hz. Muhammed'in gördüğü ne malum? Hadi gördü diyelim, yukarı çıkınca basınç azalmasından dolayı içinin sıkılması olayını kendi ideolojisine edebi bir şekilde giydirmek nereden aklına geldi?"(1)

Bu Reklamı Kapat

Yani bu çok entelektüel bir hareket değil mi? günümüzde bilimsel bir bilgiye bir felsefe giydirip bunu edebi bir şekilde kullanan yazarlar var mı?

Bu arada tırnak içine alıp parantez içinde 1 ile gösterdiğim bölümü aşağıdaki örneklerden uyanlar için de düşünün, tekrar tekrar yazmak mantıksız olur.

1.kaynakta da aynı şey var. Dişi örümcek, (dostu olan) erkek örümceği çiftleştikten sonra yer. Hani Allah'tan başka dostlar edenin durumu da örümceğin dostluğu gibiymiş.

2.kaynak: İslam'ın altın çağı zamanında sadece hurmanın cinsiyeti olduğu biliniyordu ve bu nedenle bitkilerden insana evrimde ara geçiş olarak hurmayı görenler oldu.(cinsiyeti var diye.) Ama bitkilerin genel olarak cinsiyeti olduğu 1700'lü yıllarda bulundu diye biliyorum, yani bu zamanlarda.

Bu Reklamı Kapat

3.kaynak: Bulutlar hep yumuşak ve sis gibi hafif olarak düşünülmüştür. Hatta pagan Tanrılarının yumuşak yatağı olarak bile görülmüştür.

4.Kaynak: Bu ayetin öncesinde kıyamet bitmiş ve toplanmışlar. O ayette ise dağları sabit sandığımızı ama aslında bulutlar gibi hareketli olduğu söyleniyor. Gerek cümleye bütüncül olarak baktığımızda gerek de dağların bulutlara benzetilmesinden(Kıyamette bulutlar dağılır.) kıyamet sahnesinden bahsedilmediği aşikar.

5.kaynak: Demirin gökten geldiği(Yıldız patlamaları, meteorlar.) Sümerler tarafında biliniyordu ama Sümerler diye bir medeniyetin olduğunu bile daha yeni öğrendik, Hz. Muhammed'in bu bilgiyi bilmesi mümkün gözükmüyor ve demirin "yararları" olduğundan bahsediliyor...

6.kaynak: Rum olayı gerçekten etkileyicidir, böyle bir riske hiç gerek yoktu ki bu ayet inince Müşrikler kahkaha atıyor diye biliyorum.

7.kaynak: Optik ile falan derin sulardaki karanlığa baktı ve iç dalgaları biliyordu diyeceğim de daha optiğin kurucusu Heysem doğmadı bile... Ve yine bir bilgiye, edebiyat ve felsefe giydirilmiş.(Allah'ın ışık vermediğinin durumu şöyledir...)

8.kaynak: Ayetin Arapçasında dağlar(Cibel) denilmiyor, ağırlıklar deniliyor. Yeryüzündeki ağırlıklar yükselerek veya alçalarak yeryüzünün dengelenmesini sağlar ve buna izostatik denge denir tabii bunu bozan durumlar vardır ve ona göre yer yükselir veya alçalır.

9.kaynak: Uzun bir video ama bir oryantalistin kitabına reddiye yapılmış, düşüncelerin kıyaslanması açısında önemli ve bilgilendirici bir video.

Bir bakış açısı:

"Şuara 3: Sen, inanmıyorlar diye neredeyse kendini helak edeceksin."

Hz. Muhammed'in morali bozulmuş inanmıyorlar diye, peki ona teselli veren kim? Aynısı Kalem Suresini ilk ayetlerinde de var ve başka ayetlerde de.

Bu Reklamı Kapat

Hepsi tabii ki bu yazdıklarımla sınırlı değil, random bilgiler verdim şu an. Burada bir şey var, kestirip atmak hiç mantıklı gelmiyor.

Mesela psikolojik ve samimiyet delilleri şu ana kadar hiç konuşulmadı. Genelde kıssalar ve Hz. Muhammed'in şefkati vs. konuşulurdu, demek ki yukarıda yazdığım psikolojik deliller o zaman pek anlam ifade etmiyordu yoksa günümüze kadar gelirdi bu söylemler.

10,11,12. kaynaklarda da Kuran'da olan matematiksel düzen var, bu da şaşırtıcı geliyor.

Yani ilginç değil mi? Yukarıda Arap toplumunun özelliklerinden birkaçını saydım, yani İslam karşıtlarının da dediği gibi çöldeki bir toplumdu ve türlü türlü kötülüğü yapan ve atalarının dinlerine(putperestlik) sıkı sıkı bağlı bir toplumdu.

Bu Reklamı Kapat

Sadece Burada yazdıklarımı bile değerlendirirsek sırf o Arap toplumunu düzeltmek için bu kadar zorlularla mücadele edilebileceğini, başarılı olunacağını ve bu kadar geniş çaplı düşünerek zamanı kurtarmak için Kuran gibi bir kitap çıkacağını hiç zannetmiyorum.(Bu ifadeler gayet açık, dikkat ederseniz evrenin genişlemesi olayına falan hiç girmedim bile.)

Amacım inanç değiştirmek değil, burada basit bir şey olmadığını göstermek. Umarım düşüncelerim yardımcı olmuştur.

142 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Feyyaz Tv. Örümceğin Evi. (10 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 10 Ocak 2022. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 2. Feyyaz tv. Bitkilerde Cinsiyet. (10 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 10 Ocak 2022. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 3. Feyyaz Tv. Ağır Bulutlar. (10 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 10 Ocak 2022. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 4. Feyyaz Tv. Dağların Sürüklenmesi. (10 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 10 Ocak 2022. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 5. Feyyaz tv. Demirdeki Sır. (10 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 10 Ocak 2022. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 6. A. C. Meriç. Rum Mucizesi. (10 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 10 Ocak 2022. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 7. Bilmiyorum. Okyanus Altı Dalgalar Ve Karanlıklar. (10 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 10 Ocak 2022. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 8. Bilmiyorum. Ağırlıklar Ve Izostasi. (10 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 10 Ocak 2022. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 9. A. C. Meriç. Oryantalist Incelemesi. (10 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 10 Ocak 2022. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 10. S. Müslüman. Matematik1. (10 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 10 Ocak 2022. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 11. S. Müslüman. Matematik2. (10 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 10 Ocak 2022. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 12. S. Müslüman. Matematik3. (10 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 10 Ocak 2022. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
2
 • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et