Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Ali Yilmaz
Ali Yilmaz Üye
1

Dini özgürlük hakkında düşünceler ?

Dini özgürlük hakkında düşünceleriniz nedir? Sizce iyi mi yoksa kötü mü? Argüman sunarsaniz sevinirim.
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot Krononot⁸

Bireylerin fizik evrene anlam yükleme gibi en temel ihtiyaçları, -sorgulanamaz- biçimde temel bir ihtiyaç - gerekliliktir.

Bu yüzden birey düşünce - varoluş yorumu açısından -yargılanamaz-, -eleştirilemez-, -bunun üzerinden tutum geliştirilemez-, -sosyal kanunlarla hüküm yürütülemez-. Öznel bireysel ve sorgulanamazdır.

Bu Reklamı Kapat

Birey bazındaki bu özgürlük, bireyin kendi gibi olmayan düşünce yapılarına karşı da göstermesi gereken bir serbestiyet durumudur. Kişi kendi gibi olan ile kendi gibi olmayanı aynı - denk -eşit ele almak durumundadır. Kendi gibi olanı üstün, kendi gibi olmayanı aşağı-eksik-sorunlu görmek bir denge ihlali aslında. Bizim kendi bakış açımızı en doğru, ineğe tapanları çok çok yanlış görmemiz de bu bakış açısındaki denge yitiminin belirgin örneklerinden.

Toplumsal anlamda da aynı işleyiş - değerlendirme geçerli olmalıdır sosyal hukuk devletlerinde. Belli kitlelerce kabul görmüş varlık yorumları, görece daha az bilinen yorumlara sahip kitlelere farklı tutum belirlememeli.

Bu Reklamı Kapat

Diğer yandan bir varlık yorumuna sahip olmama, ya da sadece bir varlık yorumuna karşı olma (tasarımcı yoktur), belki de hepsini kabul etme gibi standart dışı bakış açılarının da aynı şekilde sorgulanamazlığı korunmalı. Tabii ki kişilerin üstte geçen eşitlik ilkeleri bakış açılarını korumalarını öngörerek bunu ifade edebiliyoruz.

Henüz menfaat temelli olmayan, sosyal hak ve özgürlüklerin yazıldığı gibi uygulandığı bir sistem oluşturamadığımız için bunlar teoride kalmakta malesef. Devletlerin bireysel yaşama müdahelesi sadece düşünce ile bile sınırlı değil henüz. Düşünce üretmenin suç olabildiği bir yapıda yukarıda bahsedilenler tamamen ütopya haline gelir. Halk, gücün kendinde olduğunu gerçketen anlayana kadar (ezilmenin belli bir kritik noktasına gelince) bu normal karşılanır.

124 görüntülenme
1
  • Raporla
Cevap
Fırat Günay
Fırat Günay tıp ile ilgili konuları araştırmayı seven ortaokul öğrencisi

Bence iyi mesela osmanlı döneminde ki hoş görü politikasını düşün hem herkesin hakkını verdiler ve istedikleri dini yaşamalarına izin verdiler . Benim şahsi görüşüm eğer dini yaşamlarına karışsalardı huzursuzluk isyan vesayre çıkardı .

0
  • Raporla
Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge Kozmoloji meraklısı.

Din ve inanç, hiç bir tartışmaya mahal vermeyecek biçimde bireylerin kişisel özgürlüğüdür. İsteyen insan istediği inancın mensubu olma ve istediği şeye inanma hakkına sahiptir. Tarihte, her kim ki insanların inancına baskı yapmaya çalışmıştır, başarısız olmuştur, baskı yönetimleri kısa sürmüş, yıkılmış ve iddialarında haksız çıkmıştır. Ve bu yönetimler artlarında büyük yıkımlar, tarihe ders niteliğinde yıpranmalar ve kayıplar bırakmışlardır.

Ve bu konudaki en basit argüman şudur ki baskı ile insanların inançlarını değiştirmek, dönüştürmek olanaksızdır. Ben budistimdir, siz bana baskı yaparsınız, ben "tamam, artık inanmıyorum" derim ama içimde o inancı sürdürüp sürdürmediğimi bilmeniz olanaksızdır. İbadet etmemi engellersiniz, kılık kıyafetimi engellersiniz, ibadethanemi yıkarsınız ama bu hiç bir şeyi değiştirmez. İnanmak için insanın hiç bir şeye ihtiyacı da yoktur ve baskı sadece karşıtını besler. Normalde barışçıl olan bir inancı bu şekilde agresifleştirmiş olursunuz. Ve açıkça aptalca bir stratejidir de. İşe yaramaz çünkü. Kısa bir süre yarar görünür, insanlar sizden korkar ve susarlar. Ama sonrasında kaçınılmaz olarak o inanç güçlenir ve yaşadığı baskıyı tarihsel bir gerçek ve bu baskıdan kurtuluş gününü de bir zafer olarak yazar. Yani toplamda bir inancı engellemeye niyet eden yönetim, tam olarak aksine neden olup o inancı güçlendirir. İstisnası yoktur.

Bu Reklamı Kapat

Gelişmiş, öncü ve çağdaş ülkeler ve yönetimler her zaman inançları serbest bırakmış, insanların inanç özgürlüğünü hukukla korumuş ve bunu bir insan hakkı olarak görmüştür. Bu esasa aykırı hareket eden hiç bir yönetim, insan haklarına saygılı olduğunu iddia edemez.

Ancak bu noktada bir yanlış anlaşılma vardır: Gelişmiş, demokrat, hukuka dayalı ülkeler hiç bir zaman dini esaslara göre yönetilmez. Yönetilseler bile farklı inanışlara ait azınlıkların haklarını da korurlar ve onlara baskı yapmazlar. Ve sayısız inanç sahibi kişi, ülkelerin dini esaslara göre yönetilmesi gerektiği görüşüne karşı gelinmesi durumunu inanç özgürlüğüne yapılan baskı olarak göstermeye çalışmıştır. Bu bir yalandır. Çünkü insanların inanç özgürlüğünü yaşaması başka bir şeydir, bir ülkenin, dini esaslara göre yönetilmesini istemek başka bir şeydir. Yani ben Budist olabilirim ama "Türkiye Cumhuriyezi, Budizm'in esaslarına göre yönetilmelidir" dersem bu haklı bir talep olmaz. İfade ve düşünce özgürlüğü kapsamında bu fikirde de olabilirim ve bu fikrimi yayabilirim ama bunu kabul etmeyenleri, benim inancıma baskı yapan kişiler olarak tanımlayamam. Yalan olur. Çünkü bana "orada dur bakalım!" diyenler bana "Budizme inanma!" demiyorlar. "Bu ülke Budizmin esaslarına göre yönetilemez" diyorlar. İkisi bambaşka şeyler.

Özetle inanç özgürdür, olmalıdır. Ama ülkeler dini esaslara göre yönetilmemelidir. Hukukla inanç özgürlüğü korunmalıdır.

0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et