Sorulara Dön
0
Felsefe

Din ile bilim üzerine elde edilen bulgularla, birçok bilim insanının dinden uzaklaşmasının nedeni yeya ateist olmasının nedeni nedir?

Din fikirsel veya ruhsal bir tutum olsa da bilim tamamen somut varlıklardan doğduğunu biliyorsuz. Peki ama din bilime katkı sağlarken bilim neden dine katkı sağlamıyor? Bilimi savunurken dinden uzaklaşıyor muyuz?

2
107 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Bence bilimle uğraşan insanların dinden uzaklaşmasının önemli bir sebebi evrendeki her şeyin insan uğruna yaratılamayacağını düşünmeleri. Galileo ve Kopernik'in yüzyıllar önce Güneş merkezci sistemi ileri sürdüklerinde Katolik kilisesinin bunun önünü kesme çabalarını duymuşsunuzdur. Neden böyle yaptılar? Çünkü evrenin insan için yaratıldığını, Dünya'nın evrenin merkezinde olduğunu düşünüyorlardı. Asırlar sonra Dünya'nın değil evrenin merkezinde, evrenin umrunda bile olmadığının keşfedildiğini görüyoruz.

Önceden şimşek çaktığında böyle bir şeyin nasıl olduğunu düşünemiyorlardı. Bunun nasıl olduğunu sadece tek bir yöntemle açıklayabilirlerdi: o da insanüstü bir varlığın bunları yapmasıydı. Celal Şengör'ün bu konu hakkında söylediklerini dinlemenizi öneririm. Kısa bir araştırmayla bulabilirsiniz. Bilimin henüz keşfedemediği konuların boşluğunu Tanrı ile doldurmak ne kadar doğru?

Başka bir konu ise evrende mükemmel bir düzenin olduğunun savunulması ve böyle bir düzeni sadece her şeye gücü yeten bir Tanrı'nın yaratabileceğinin düşünülmesi. Şahsen ben evrende ve doğada kaosun varolduğunu düşünüyorum. Patlayan yıldızlar, birbirini yiyen hayvanlar, haydut gezegenler...

Tabi ki bunlar benim düşüncem. Başka kişilerin de kendi fikirlerini yazmalarını, böylece bir düşünce alışverişi ortamı oluşmasını temenni ediyorum. İyi günler dilerim.

1
Teşekkür (3)
Paylaş
1

Bilim, gözlemlenebilen ve (somut) kanıt olan bilgiye inanır.Dinler ise, bu bilimsel kuralların bir kural koyucusu vardır der.

Örnek vermek gerekirse: Bilim,maddeyi ve içindeki enerjiyi, maddelerin kurallarını inceler . Tanrı varlığına inanlar ise bu kuralların koyucusu vardır der.

Dinler bir aşama daha ileri gider,Bu tanrı(YARATICI,ALLAH VS.) vardır der ve bizi bırakmadı derler.Bunun dışında tanrının koyduğu başka kurallara da inanırlar.

İnsanlar dinden neden uzaklaşır diyorsan; insanlar dinden genellikle din adamları ve onların koyduğu kurallar yüzünden uzaklaşıyor. Kötülük problemi yüzünden uzaklaşabiliyorlar.Dine inanan insanların hataları yüzünden dinden soğuyanlar var.Görmediğim şeye inanmam diyenler var

Hangi dine göre değişir. Mesela islamda gözlemleyin ve aklınızı kullanın denilen ayetler var. Öte yandan (din ismi vermiyorum) bazı dinler, sorgulayanları,bilimsel bilgilere inananları şeytan vs. ilan ediyor.

0
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın