Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Din ile bilim üzerine elde edilen bulgularla, birçok bilim insanının dinden uzaklaşmasının nedeni yeya ateist olmasının nedeni nedir?

Din fikirsel veya ruhsal bir tutum olsa da bilim tamamen somut varlıklardan doğduğunu biliyorsuz. Peki ama neden din bilime katkı sağlarken bilşm neden dine katkı sağlamıyor? Bazı kişiler mi bu olguyu oluşturuyor yada bu zaten bir gerçek mi? Bilimi savunurken dinden uzaklaşıyormuyuz? Aklındakiler!

3
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Merhaba, Çağrı Mert Bakırcı'nın "Bilim ve Ateizm: Bilim İnsanlarının Çoğu Ateist mi?" ve "Evrim ve Ateizm: Evrimsel Biyologlar ve Evrimciler Arasında Ateist Görüşler Neden Daha Yaygın?" yazı ve videosunu izleyebilirsin.

160 görüntülenme
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (3)
Paylaş
2

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Bilim Ve Ateizm: Bilim İnsanlarının Çoğu Ateist Mi?. (26 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 26 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Evrim Ve Ateizm: Evrimsel Biyologlar Ve Evrimciler Arasında Ateist Görüşler Neden Daha Yaygın?. (26 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 26 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

Bence bilimle uğraşan insanların dinden uzaklaşmasının önemli bir sebebi evrendeki her şeyin insan uğruna yaratılamayacağını düşünmeleri. Galileo ve Kopernik'in yüzyıllar önce Güneş merkezci sistemi ileri sürdüklerinde Katolik kilisesinin bunun önünü kesme çabalarını duymuşsunuzdur. Neden böyle yaptılar? Çünkü evrenin insan için yaratıldığını, Dünya'nın evrenin merkezinde olduğunu düşünüyorlardı. Asırlar sonra Dünya'nın değil evrenin merkezinde, evrenin umrunda bile olmadığının keşfedildiğini görüyoruz.

Önceden şimşek çaktığında böyle bir şeyin nasıl olduğunu düşünemiyorlardı. Bunun nasıl olduğunu sadece tek bir yöntemle açıklayabilirlerdi: o da insanüstü bir varlığın bunları yapmasıydı. Celal Şengör'ün bu konu hakkında söylediklerini dinlemenizi öneririm. Kısa bir araştırmayla bulabilirsiniz. Bilimin henüz keşfedemediği konuların boşluğunu Tanrı ile doldurmak ne kadar doğru?

Başka bir konu ise evrende mükemmel bir düzenin olduğunun savunulması ve böyle bir düzeni sadece her şeye gücü yeten bir Tanrı'nın yaratabileceğinin düşünülmesi. Şahsen ben evrende ve doğada kaosun varolduğunu düşünüyorum. Patlayan yıldızlar, birbirini yiyen hayvanlar, haydut gezegenler...

Tabi ki bunlar benim düşüncem. Başka kişilerin de kendi fikirlerini yazmalarını, böylece bir düşünce alışverişi ortamı oluşmasını temenni ediyorum. İyi günler dilerim.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (3)
Paylaş
1

Bilim, gözlemlenebilen ve (somut) kanıt olan bilgiye inanır.Dinler ise, bu bilimsel kuralların bir kural koyucusu vardır der.

Örnek vermek gerekirse: Bilim,maddeyi ve içindeki enerjiyi, maddelerin kurallarını inceler . Tanrı varlığına inanlar ise bu kuralların koyucusu vardır der.

Dinler bir aşama daha ileri gider,Bu tanrı(YARATICI,ALLAH VS.) vardır der ve bizi bırakmadı derler.Bunun dışında tanrının koyduğu başka kurallara da inanırlar.

İnsanlar dinden neden uzaklaşır diyorsan; insanlar dinden genellikle din adamları ve onların koyduğu kurallar yüzünden uzaklaşıyor. Kötülük problemi yüzünden uzaklaşabiliyorlar.Dine inanan insanların hataları yüzünden dinden soğuyanlar var.Görmediğim şeye inanmam diyenler var

Hangi dine göre değişir. Mesela islamda gözlemleyin ve aklınızı kullanın denilen ayetler var. Öte yandan (din ismi vermiyorum) bazı dinler, sorgulayanları,bilimsel bilgilere inananları şeytan vs. ilan ediyor.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir fanatik, fikrini ve konuyu değiştiremeyendir.”
Winston Churchill